Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jak urządzić dom dla alergika?

Jak urządzić dom dla alergika?

Rozważna aranżacja wnętrza mieszkania, a także systematyczne eliminowanie alergenów poprzez sprzątanie i pranie poszczególnych elementów zapewni alergikom dobre samopoczucie podczas spotkań lub w trakcie odpoczynku. Mieszkanie alergika powinno być bardzo funkcjonalne i sterylne. Uczuleniowcy na kurz, roztocza powinni już wcześniej zadbać o wystrój swojego mieszkania. W świecie współczesnym powstało wiele udogodnień dla osób chorujących na różnego rodzaju uczulenia. Już dziś można oddzielić produkty zwykłe od tych, które przeznaczono specjalnie dla alergików.

Jak dostosować mieszkanie do wygodnego życia alergika?

Przede wszystkim musi sprawnie działać wentylacja, zwłaszcza w kuchni i łazience. Temperatura nie może przekraczać 24 stopni C. Bowiem im w domu jest cieplej i wilgotniej, tym szybciej rozwijają się roztocza.

Ktoś, kto jest nadwrażliwy na kurz musi pamiętać o częstym sprzątaniu swojego domu. Jeśli w pokoju znajdują się rośliny to należy dokładnie czyścić ich liście. Książki najlepiej zamknąć w szafkach, a na oknach wieszamy żaluzje bądź lekkie i gęste firanki, które zatrzymują kurz wpadający z zewnątrz. Firany i zasłony należy prać lub czyścić za pomocą specjalnych urządzeń przynajmniej raz na dwa tygodnie. Meble i parapety można ścierać na mokro.

Jeśli jesteśmy uczuleni na pyłki, musimy bardzo uważać na to, kiedy wietrzymy mieszkanie. Należy tego unikać zwłaszcza w dni ciepłe i słoneczne. Pyłki są najgroźniejsze rano i wieczorem, kiedy krążą z silniejszym wówczas wiatrem. Pościel suszmy w zamkniętych pomieszczeniach. Roztocza giną w niskiej temperaturze (od -18 stopni C), więc poduszki i kołdry najlepiej wietrzyć w mroźne dni.

SALON

Salon to miejsce, gdzie gromadzi się cała rodzina. Jego charakter określają zarówno osoby, które w nim przebywają, jak również przedmioty otaczające domowników: dekoracje, pamiątki, zapachy, muzyka. Integracja „w kręgu domowego ogniska” – bardzo istotny element łączący pokolenia – najczęściej odbywa się właśnie w „dużym pokoju”. Duża przestrzeń, ciepłe kolory, przytulny wystrój wnętrza nie wystarczy, by zapewnić rodzinie zasłużony wypoczynek – szczególnie gdy przynajmniej jeden z domowników jest alergikiem. Aby zmniejszyć możliwość wystąpienia objawów alergicznych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, należy już w momencie aranżacji dużego pokoju zastosować odpowiednie rozwiązania.

PODŁOGA

Można wybrać wariant podłogi bez dywanów, ale obecnie uważa się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli zdecydujemy się na dywan – wełniany czy bawełniany ważne jest ich odpowiednie czyszczenie. Najlepiej odejść od tradycyjnego trzepania dywanów, bo to nie służy naszemu zdrowiu. Z pomocą przychodzą najnowsze rozwiązania, czyli urządzenia posiadające funkcje „trzepania”. Dzięki nim, podczas zwyczajnych porządków jednocześnie trzepiemy swój dywan. Inteligentne urządzenia wykonują za nas brudną robotę, a my nie musimy się męczyć z dywanem 2 godziny przy trzepaku na dworze. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Wełniane dywaniki można prać w pralce (najlepiej w temperaturze 60 stopni C) oraz w hipoalergicznym proszku, który zagwarantuje usunięcie roztoczy oraz innych alergenów. Natomiast wełniane dywany można prać na sucho lub czyścić za pomocą wodnego sytemu filtrowania. Czasami w skład dostępnych na rynku środków do prania dywanów wchodzą także substancje optyczne, rozjaśniające i środki dezodoryzujące. Pranie na sucho niszczy roztocze, jednak w przypadku niektórych uczuleniowców sam proces czyszczenia bywa podrażniający.

MEBLE

Należy wybierać meble drewniane laminowane plastikiem. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie otwartych półek, na których może gromadzić się kurz. Można zabudować ściany szafkami od podłogi aż do sufitu. Regały na książki powinny być przeszklone – to zabezpieczy przed gromadzeniem się kurzu. Domownicy lubią zbierać pamiątki, ozdoby, bibeloty. Wszystkie te drobiazgi są „siedliskiem” alergizującego pyłu i utrudniają sprzątanie, dlatego także powinny znajdować się w szklanej gablotce.

Przyczyną naszego złego samopoczucia są często nowe meble, które wydzielają drażniący zapach. Jest to skutek stosowania środków chemicznych do impregnacji drewna. Taki mebel powinniśmy wywietrzyć, otwierając często okna w mieszkaniu.

KANAPY I FOTELE

Na kanapach i fotelach przesiadujemy godzinami oglądając telewizję, czytając gazety, rozmawiając z najbliższymi. Przy zakupie zestawów wypoczynkowych osoby z wrażliwą skórą powinny szczególnie zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Odpowiednie surowce to skóra oraz winyl. Jednak gdy meble zrobione są z materiałów, w których mogą gromadzić się roztocza, warto na tapicerskie obicia nałożyć bawełniane powłoczki, które można prać w pralce. Wszystkie narzuty, którymi wyściełane są sofy i fotele, także powinny nadawać się do prania w pralce. Usunięcie alergizujących roztoczy z powłoczek i narzut zapewni systematyczne pranie (raz w tygodniu). Alergicy powinni pamiętać, żeby dodawać do prania wyłącznie bezpieczne środki, które jednocześnie uchronią kolory. Przykładem może być hipoalergiczny proszek do prania.

PODUSZKI

Domownicy uwielbiają wylegiwać się na kanapie w salonie przytulając głowę do poduszki. Aby zapobiec objawom alergicznym należy włożyć poduszki w poszwy przyjemne w dotyku, wykonane z flaneli lub delikatnej bawełny. Warto prać je raz w tygodniu w hipoalergicznym proszku JELP, w temperaturze co najmniej 60˚C. W niższej temperaturze przeżyją roztocza, chociaż spiorą się alergeny i nieżywe osobniki.

OKNA

Należy przynajmniej raz dziennie wietrzyć pomieszczenie poprzez uchylenie okna. Najlepiej założyć rolety, na których gromadzi się znacznie mniej kurzu niż na zasłonach lub żaluzjach poziomych. Jeśli instalowanie rolet nie pasuje do wystroju wnętrza można powiesić zasłony. Powinny być wykonane z lekkich materiałów, które można prać w pralce (bawełna lub muślin).

ŁAZIENKA

Łazienka to pomieszczenie, w którym domownicy dbają o codzienną higienę, jednak często nie są świadomi tego, że jest to także miejsce, w którym wilgoć i ciepło tworzą idealne warunki do rozwoju alergizujących pleśni, roztoczy oraz karaluchów. Zachowanie czystości w łazience oraz systematyczne eliminowanie drobnoustrojów są niezwykle istotne, szczególnie dla osób, które cierpią na alergię.

Aby łazienka była przyjaznym miejscem, uczuleniowcy powinni wcielić w życie kilka zasad pomagających zapobiegać dokuczliwej alergii.

lazienka

Podczas prania lub długich relaksujących kąpieli w pomieszczeniu gromadzi się wilgoć, która może przyczynić się do rozwoju alergizujących mikroorganizmów. W celu bieżącego usuwania wilgoci warto zainstalować w łazience wentylator wywiewny o dużej mocy. Dobrym sposobem na zapewnienie świeżości jest zamontowanie w okolicy okna nawietrzaków doprowadzających powietrze zewnętrzne. Aby zapobiegać przedostawaniu się pary do innych pomieszczeń, należy przed wyjściem z łazienki wytrzeć do sucha powierzchnie (lustra, kafelki) oraz zamknąć drzwi aż do czasu usunięcia wilgoci przez wentylator.

W łazience najlepiej położyć podłogę o twardej powierzchni (impregnowane drewno, płytki ceramiczne, PCW lub linoleum), z której usunięcie rozlanej wody nie będzie problemem. Najlepszym zabezpieczeniem podłogi są bawełniane dywaniki, które można prać w pralce. Odpowiednia temperatura (60ºC) oraz zastosowanie hipoalergicznego proszku zagwarantują usunięcie z dywaników roztoczy oraz innych alergenów. Ciężkie, wełniane dywany nie są rekomendowane do łazienki alergika, gdyż po namoknięciu schną powoli, a utrzymująca się wilgoć może powodować szybki rozwój pleśni.

Ściany i sufit należy pomalować wodoodporną, zmywalną farbą (równie dobra będzie farba fotokataliktyczna), a wokół wanny i umywalki położyć kafelki, które są łatwe do mycia i szybko schną.

Zasłona prysznica to element, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Musi być wykonana z materiału szybkoschnącego lub specjalnego tworzywa „antypleśniowego” – impregnowanego substancjami chemicznymi. Odpowiednia jest także obudowa ze szkła hartowanego Anti – Plaque, która pozwala wodzie spłynąć w postaci kropel, w efekcie czego powstaje mniej osadu i kamienia.

Nie poleca się umieszczania w łazience alergika wymyślnych ozdób i sztukaterii, gdyż wszystkie te drobiazgi są „siedliskiem” kurzu i utrudniają sprzątanie. Jeśli domownicy lubią gromadzić pamiątki w łazience, mogą je umieścić w przeszklonej gablotce.

W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia objawów alergicznych warto zadbać o ręczniki używane do osuszenia ciała po wyjściu z kąpieli. Należy pamiętać, że na wycieraną materiałem skórę mogą oddziaływać zastosowane w nim barwniki tkanin. Dlatego osoby szczególnie wrażliwe na cząsteczki substancji barwiących powinny uprać ręczniki oraz szlafroki przed pierwszym użyciem w hipoalergicznym proszku. Białe ręczniki, bezpieczniejsze dla alergików, bo pozbawione barwników, także warto uprać przed pierwszym użyciem – to sprawi, że materiał będzie bardziej chłonny. Ręczniki warto suszyć na świeżym powietrzu lub w suszarce mechanicznej, a nie na łazienkowych grzejnikach, gdyż w ten sposób zwiększymy wilgotność w łazience.

Korzystanie z łazienki wiąże się z bezpośrednim kontaktem skóry z poszczególnymi elementami sanitarnymi. Dlatego czystość w łazience jest tak bardzo istotna i pozwala czuć się komfortowo. Zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych, a także panowanie nad wilgocią gromadzącą się w pomieszczeniu jest ważnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia objawów alergicznych u domowników.

Autor: Ja Alergik

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie