Start Arrow WnętrzaArrow Jak urządzić dużą łazienkę?

Jak urządzić dużą łazienkę?

Duża łazienka, to niewątpliwy atut domu czy mieszkania. Jednak w przypadku mieszkań jest to często jedyne tego rodzaju pomieszczenie i trzeba dobrze zastanowić się nad jego urządzeniem, aby mogło służyć wszystkim domownikom.

Generalnie łazienkę możemy podzielić na strefę suchą i na strefę mokrą. Czasem w podziale pomaga sam kształt pomieszczenia, jeśli ma np. wnęki i aneksy. Jeżeli nie, strefę mokrą od suchej możemy oddzielić np. ścianką, luksferami czy kabiną prysznicową. W strefie mokrej powinny znaleźć się umywalka i kabina prysznicowa. Jeśli w łazience ma znaleźć się również sedes, powinniśmy umieścić go w strefie mokrej. Z tych elementów korzystamy najczęściej (również w ciągu dnia, nie tylko wieczorem), dlatego dostęp do nich powinien być łatwy i szybki.

duza_lazienka

W strefie suchej powinna znaleźć się przede wszystkim wanna. Jej usytuowanie w głębi pomieszczenia powinno sprzyjać poczuciu prywatności i intymności. Jeżeli wyraźnie oddzielimy tę strefę od części mokrej, zyskamy wielofunkcyjność łazienki. Jeden z domowników może wówczas bez skrępowania korzystać z wanny, a drugi z umywalki, bo nie są one wzajemnie widoczne.

W strefie suchej powinniśmy pomyśleć również o miejscu na pralkę, szafki, czy kosz na brudną bieliznę. Oczywiście wszystko zależy od możliwości jakie daje nam metraż i kształt łazienki. Pralkę najlepiej jest umieścić we wnęce (np. pomiędzy ścianą a kabina prysznicową). Przestrzeń nad pralką warto zabudować szafką przeznaczoną np. na środki czystości.

Przechowywanie w łazience ręczników (oprócz aktualnie używanych), jest dyskusyjne. Zwolennicy cenią sobie łatwą możliwość sięgnięcia po świeży ręcznik. Przeciwnicy uważają, że leżące w łazience ręczniki nabierają wilgoci i niemiłego zapachu. Jeśli nasza łazienka jest niewielka, lepiej zamiast szafek zastosować otwarte półki. Wizualnie nie zabierają tak dużo przestrzeni jak szafki. Trzeba jednak wówczas pamiętać o bezwzględnym porządku.

reczniki

Jeśli nie musimy dbać o wielofunkcyjność łazienki, a chcemy jedynie uzyskać efekt wyraźnie oddzielonych stref, możemy posłużyć się elementami wystroju np. innym kolorem glazury w każdej części, czy nawet oświetleniem. Część z umywalką i lustrem powinna być dobrze doświetlona, żeby umożliwić wykonanie makijażu, czy golenie. Natomiast na nastrojowe, przytłumione światło możemy pozwolić sobie w części, w której relaksujemy się w wannie. Należy jednak pamiętać, ze wprowadzenie więcej niż trzech kolorów w wystroju łazienki nie sprzyja relaksowi. Im mniejsza łazienka, kolorów powinno być mniej. Jeżeli na podłodze i ścianach znajduje się glazura w tym samym kolorze, pomieszczenie optycznie wydaje się większe.

E.W.-Z

Autor: Strych Pełen Pomysłów

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Kinkiet AQUA 2X3W LED

  • Kinkiet SHINE 13,8W LED

  • Kosz na bieliznę Curver INFINITY 60L (pióra)

  • Kosz do magla Curver KNIT 40L (brązowy)

  • Promocja

    Kosz na śmieci Curver Dominik CE 25L beżowy