Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Jak urządzić wąską kuchnię? Aranżacje ciemnego i jasnego wnętrza

Jak urządzić wąską kuchnię? Aranżacje ciemnego i jasnego wnętrza

Wąska kuchnia to najczęściej jednorzędowa zabudowa kuchenna otwarta na salon. Połączenie kuchni z pokojem nada przestronności wnętrzom, a skromne wyposażenie kuchni dodatkowo będzie można rozbudować o wyspę kuchenną czy barek. Jeżeli jednak wąska kuchnia jest zamkniętym pomieszczeniem, ergonomiczna aranżacja wnętrza może być zdecydowanie trudniejsza. Ale nie niemożliwa!

wąska kuchnia, mała kuchnia, wąska kuchnia aranżacje

Wąska kuchnia – aranżacja wnętrza wypełnionego światłem

Mała i wąska kuchnia w zamkniętym pomieszczeniu najczęściej urządzana jest w bieli. Kolor biały optycznie powiększa małe wnętrza, wypełniając je światłem. Efekt pogłębią elementy ze szkła czy stali.  Biel nie przytłacza wnętrza. Dlatego też zabudowa kuchenna od sufitu do podłogi, której często wymagają wąskie kuchnie, nie będzie zbyt inwazyjna jeżeli wybierzemy właśnie kolor biały.

Gładkie, lśniące fronty mebli kuchennych nadają pomieszczeniu niemalże laboratoryjny wystrój, a odbijając światło sprawiają, że nawet mała kuchnia staje się bardziej przestronna niż w rzeczywistości.

wąska kuchnia, mała kuchnia, wąska kuchnia aranżacje

Wąska kuchnia – aranżacja w ciemnych kolorach

Ciemne kolory nadają wnętrzom elegancji i przytulności. Ciemne ściany w kuchni lepiej jednak zarezerwować dla dużych pomieszczeń. Możemy jednak zdecydować się na ciemne meble kuchenne, które świetnie kontrastować będą z jasnymi ścianami.

wąska kuchnia, mała kuchnia, wąska kuchnia aranżacje

Jeżeli urządzamy kuchnię w ciemnych kolorach, zabudowa od sufitu do podłogi powinna mieć otwarte półki bądź szklane drzwiczki (co oczywiście wymaga porządku w szafkach). Dzięki temu aranżacja kuchni nie będzie przytłaczać ciemnego, wąskiego wnętrza. Aranżacja wąskiej kuchni, szczególnie jeśli pełni ona również funkcję jadalni, jest trudna, ale pomysłowe meble ułatwią nam to zadanie. Niewielki stolik z dodatkowym opuszczanym blatem to dobry i niedrogi pomysł. Na co dzień służy np. jako miejsce na szybkie śniadanie, z podniesionym blatem – jako stół dla dwóch, trzech osób.

wąska kuchnia, mała kuchnia, wąska kuchnia aranżacje

Wąska kuchnia otwarta na salon

Jeżeli urządzamy kuchnię otwartą na salon, najczęściej szafki kuchenne i agd ustawione są na jednej ścianie. Aranżując kuchnię jednorzędową warto pamiętać, że zlew powinien znajdować się pośrodku, zaś piekarnik i lodówka po dwóch przeciwnych końcach. Warto też pamiętać, aby pomiędzy lodówką a zlewem oraz pomiędzy zlewem a piekarnikiem pozostawić wystarczająco dużo przestrzeni roboczej. W przeciwnym razie wykonywanie prac kuchennych może być znacznie utrudnione.

waska kuchnia otwarta na salon

Granicą umowną między salonem a kuchnią jest najczęściej wysoki barek bądź wyspa kuchenna. Aby móc swobodnie korzystać z ciągu szafek kuchennych znajdujących się z tyłu wyspy, między meblami musi być zachowana odległość minimum 90 cm, najlepiej jednak gdy będzie wynosiła 100-120 cm. Przy odległości wynoszącej 90 cm szafki kuchenne warto wyposażyć w drzwiczki przesuwane.

wąska kuchnia, mała kuchnia, wąska kuchnia aranżacje

Kuchnia i pokój w jednym pomieszczeniu wymaga jednego stylu. Należy więc wybrać meble kuchenne pasujące do salonowych, zarówno stylem, jak i kolorem. Warto zdecydować się na takie, które mają gładkie fronty i niewiele przeszkleń.

wąska kuchnia, mała kuchnia, wąska kuchnia aranżacje

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 15, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa Sufitowa Rondo 61 Black

  • Forma do babek QUARTET GOLD