Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Jak usunąć plamy z dywanu?

Jak usunąć plamy z dywanu?

Dywany ocieplają aranżowane pomieszczenie i dodają mu przytulności. Niestety są one najczęściej wykonane z materiałów podatnych na zabrudzenia. Wywabianie plamy wcale nie jest takie proste. Zastanawiasz się, jak usunąć plamy z dywanu? Oto kilka naszych wskazówek…

W zależności od rodzaju plam i zabrudzeń, istnieją określone sposoby ich usuwania. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów palm i sprawdzone sposoby ich usuwania. Sprawdź i zainspiruj się!

Plamy z błota 

… najcześciej pojawiają się w sezonie jesiennym. Właściciele zwierząt muszą się z nimi zmagać wielokrotnie. Jeśli mamy do czynienia ze świeżym i wilgotnym błotem, należy odczekać aż wyschnie. Następnie suchy nadmiar błota należy usunąć za pomocą odkurzacza. Pozostałości zetrzyj miękka szczoteczką, namoczoną w wodzie z płynem do mycia naczyń. Czyść plamę do momentu aż całkowicie zniknie z dywanu. 

Plamy z tłustego jedzenia 

Plamy z tłustego jedzenia, czyli masła, majonezu czy oleju są bardzo trudne do usunięcia. Poradzi sobie z nimi benzyna, ale za nim przetrzemy plamy ściereczką nasączoną benzyną, przetrzyj je szmatką nasączoną w płynie do prania. Alternatywą dla benzyny jest mieszanka wody i amoniaku. Innym ciekawym rozwiązaniem jest roztwór z soli i spirytusu salicylowego, wymieszany w proporcji 1:4.

Plamy ze słodkich napojów

Plamy ze słodkich napojów, takich jak: sok czy coca-cola to prawdziwa zmora każdej Pani Domu. Jak je usunąć? Należy jak najszybciej pozbyć się nadmiaru płynu za pomocą ręcznika papierowego. W ten sposób zapobiegniemy wsiąkaniu napoju w głębsze włókna dywanu. Następnie należy przygotować roztwór z wody oraz amoniaku lub octu i za pomocą szmatki, przetrzeć zabrudzenie. 

Plamy z kawy lub herbaty 

Plamy z kawy lub herbaty na dywanie zdarzają się często. Jak sobie z nimi poradzić? Należy użyć chusteczek nawilżanych i pozbyć się nadmiaru płynu. To rozwiązanie pozwoli przetrzeć głębsze warstwy dywanu. Następnie należy sięgnąć po… piwo. Zwilż ściereczkę piwem i delikatnie przetrzyj plamę. Możesz też niewielką ilość piwa wylać bezpośrednio na plamę i ostrożnie wetrzeć ją bezpośrednio w materiał. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu piwa, należy przetrzeć miejsce plamy roztworem z wody i z octu. 

Plamy z czerwonego wina

… są bardzo trudne do wywabiania. By się ich pozbyć, należy działać szybko. Tuż po rozlaniu wina, należy położyć w zabrudzonym miejscu serwetkę lub papierowy ręcznik. Następnie należy posypać obficie plamę solą, a następnie zwilżyć ją wodą. Taką papkę pozostawiamy na około 30 minut. Po upływie tego czasu delikatnie zapieramy plamę. Co ciekawe, starą plamę z wina należy potraktować roztworem z mydła, amoniaku i ciepłej wody. Amoniak może niestety uszkodzić włókna niektórych (przede wszystkim tych delikatnych) dywanów. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 17, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

  • Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

  • Promocja

    Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

  • Plafon Vaio 3 White

  • Promocja

    Lampa wisząca Awena czarna

  • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny