Start Arrow OgródArrow Jak usuwać śnieg i lód z nawierzchni?

Jak usuwać śnieg i lód z nawierzchni?

Zima przypomniała o sobie – nadeszła chwila, gdy będziemy musieli poradzić sobie ze śliską nawierzchnią, śniegiem i lodem na ścieżce, pojeździe czy chodniku. Jest na to kilka sposobów…

Zobacz także:

Przygotowując się do odśnieżania własnej posesji trzeba uwzględnić specyfikę nawierzchni i przewidzieć jakie mogą być skutki użycia niewłaściwych narzędzi. Dla ambitnych są już dostępne elektryczne i spalinowe odśnieżarki. Większość z nas pozostanie jednak przy metodach tradycyjnych. Niezależnie od sposobu, wiosna powinna odsłonić niczym niezmienioną estetykę ścieżek wokół domu.

Zdaniem eksperta – Piotr Kułagowski z Libetu:
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie wolno kruszyć lodu żadnymi ostrymi narzędziami, jak kilofy, młotki, czy nawet metalowe łopaty. W połączeniu z użyciem siły łatwo doprowadzić do uszkodzenia kostki brukowej. Łopaty do odśnieżania zwykle nie są metalowe lub mają krawędź zabezpieczoną twardą gumą. Ich użycie na pewno nie zagrozi nawierzchni.

Jeśli z kolei zdążyło już pojawić się zalodzenie – zamiast je skuwać, lepiej sięgnąć po jeden ze sprawdzonych sposobów.

(Nawierzchnię najlepiej odśnieżyć jak najszybciej, zanim śnieg zostanie zadeptany i powstanie zalodzenie. fot. Libet)

Tradycyjny piasek na nawierzchnię

Tradycyjnie dobry jest piasek, który pewnie nigdy nie wyjdzie z użycia. Jest absolutnie bezpieczny i w niczym nie szkodzi nawierzchni. Coraz bardziej popularny jest staje się też mikrogres. Jest podobny do piasku, ale ma bardziej ostrą strukturę. Używa się go dość często, gdyż zapewnia większą przyczepność opon do drogi. Poza tym po zimie można go zamieść, przechować i wykorzystać w kolejnym sezonie.

Zdaniem eksperta – Piotr Kułagowski:
Można również skorzystać z tzw. soli ekologicznych, przeznaczonych na chodniki i drogi , które nie tylko nie mają szkodliwego wpływu na środowisko naturalne, ale również na nasze obuwie, samochody i nawierzchnie. Dużym plusem jest też to, że pojawiają się one w hipermarketach nawet w niewielkich opakowaniach, ok. 5 kg. Dzięki temu możliwe jest posypanie nimi choćby ścieżek wokół małego domku jednorodzinnego.

Lepiej unikać stosowania soli kuchennej i innych środków chemicznych, służących do odmrażania. Te przede wszystkim będą szkodzić roślinom w ogrodzie, a w niekiedy mogą doprowadzić do powstania wykwitów i plam na nawierzchni.

(Zadbana nawierzchnia zachowa estetyczny wygląd nie tylko wiosną i latem, ale również zimą. fot. Libet)

Nowoczesne technologie

O zimie warto też pomyśleć już na etapie wyboru kostki na nawierzchnię. Wiele z nich posiada specjalny system zabezpieczający przed wnikaniem zanieczyszczeń wraz z wilgocią w strukturę kostki. Takim rozwiązaniem jest ALS (Anti Liquid System), czyli nowoczesna technologia uszczelniająca kostkę od wewnątrz już w procesie produkcji.

Zdaniem eksperta – Piotr Kułagowski:
Skutecznie chroni ona nawierzchnię przed wnikaniem w kostkę trudnych do usunięcia zabrudzeń. Dzięki ALS kostka zyskuje również lepsze parametry fizyczno-chemiczne i nie pojawiają się na niej wapienne wykwity.

(W zwykłej kostce woda wnika w jej strukturę . Kostka z ALS „odpycha” wodę i utrzymuje ją na powierzchni. fot. Libet)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-01-16 13:13:08

Mam bardzo duży problem. Spadło trochę śniegu i od razu zaczęły się kłopoty z moim napędem. Miesiąc temu założyłem przy bramie napęd Hato. Coś tam się zacinało od początku ale jako tako chodził. Teraz jednak chyba coś zamarzło bo nie chce działać. Co robić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED