Start Arrow Budowa domuArrow Jak utrzymać czystość na budowie? Zobacz narzędzia, dzięki którym posprzątasz plac budowy

Jak utrzymać czystość na budowie? Zobacz narzędzia, dzięki którym posprzątasz plac budowy

Zanim gotowe mieszkanie trafi w ręce nabywcy, ekipę budowlaną czeka mnóstwo pracy i jeszcze więcej sprzątania. Na każdym etapie budowy pojawia się bowiem konieczność odczyszczenia powierzchni z resztek różnych materiałów. Jak zrobić to najszybciej i najskuteczniej? A może da się w ogóle nie produkować odpadów?

Czerwiec, lipiec i sierpień to okres, w którym toczy się najwięcej prac budowlanych. Warto już dziś pomyśleć o rozwiązaniach, które znacznie ułatwią sprzątanie na placu budowy. Z pomocą przyjść może nowoczesna technologia.

Gorącą wodą w najtrudniejsze brudy

Piotr Stachowicz, brygadzista na budowie jednego z nowych osiedli deweloperskich:
Najwięcej problemu sprawiają nam zabrudzenia powstające na etapie wznoszenia bryły budynku. Zwłaszcza substancje klejące. Odpady asfaltowe, kleje i inne lepiszcza usuwa się zdecydowanie najtrudniej.

Czy można z nimi skutecznie i szybko walczyć?

Damian Kozłowski, ekspert technologiczny firmy Nilfisk:
Tutaj szczególnie polecałbym gorącowodne myjki ciśnieniowe. Wysoka temperatura wody dużo szybciej rozpuszcza zabrudzenia. W połączeniu ze sporym ciśnieniem oraz naciskiem wywieranym na podłoże, skutecznie pozbywa się plam i lepkich zanieczyszczeń.

W przypadku placu budowy, gorącowodne myjki ciśnieniowe mogą się przydać także do czyszczenia narzędzi pracy.

Piotr Stachowicz, brygadzista:
Najgorsze są betoniarki. Jeśli beton zaschnie, niezwykle trudno jest go wyczyścić czymkolwiek innym

Warto podkreślić, że korzystanie z gorącowodnych myjek ciśnieniowych może być jedną z najbardziej oszczędnych form sprzątania. Niezależne badania wykonane w niemieckim instytucie WfK dowiodły, że wyraźny wzrost wydajności gorącej wody w stosunku do zimnej skutkuje równie wyraźnym skróceniem czasu czyszczenia – o około 40 procent. Trzeba tylko pamiętać, by nie korzystać z myjki w otoczeniu instalacji elektrycznej.

fot. Nilfisk

fot. Nilfisk

Automatyczne sprzątanie na bieżąco

Ale również inne, sypkie substancje potrafią czasem sprawić wiele problemu. Zwłaszcza rozsypany tynk, drewniane wióry, pyły powstające podczas obróbki metali. Pojawiają się nieuchronnie na każdym etapie budowy, ale zwłaszcza podczas wykańczania.

Piotr Stachowicz, brygadzista:
Jeszcze niedawno sprzątanie bywało bardziej męczące niż sama praca. Na szczęście zaopatrzyliśmy się w nowoczesne urządzenia czyszczące. Nie mamy już na przykład problemu z pyłami, bo pozbywamy się ich od razu w momencie pracy.

O jakich rozwiązaniach mówi brygadzista?

Damian Kozłowski, ekspert technologiczny firmy Nilfisk:
Nowoczesne odkurzacze przemysłowe posiadają możliwość podłączenia ich do elektronarzędzi. Dzięki temu czynności takie jak wiercenie, szlifowanie czy cięcie mogą odbywać się w dużo czystszych warunkach. Jeśli przyłączy się wiertarkę do odkurzacza, produkowany podczas pracy pył nie unosi się w powietrzu, tylko jest automatycznie odsysany do zbiornika.

Podłączenie urządzenia z odkurzaczem następuje poprzez giętką rurę, którą po skończonej pracy można odczepić i wykorzystać w bardziej klasyczny sposób: np. do odczyszczenia podłogi. Dużym udogodnieniem jest również możliwość podłączenia tak zwanej „żyrafy”, czyli wysięgnika stosowanego do pracy na odległość. Dzięki temu można szlifować sufit, nie obawiając się opadu pyłów w całym pomieszczeniu. Warto tylko zwrócić uwagę, by urządzenia, z których chcemy korzystać, miały możliwość podpięcia ich do nowoczesnego odkurzacza przemysłowego.

fot. Nilfisk

fot. Nilfisk

Również sam odkurzacz powinien być specjalnie przystosowany do pracy w budownictwie.

Damian Kozłowski, ekspert technologiczny firmy Nilfisk:
Dużym problemem dla budowlańców jest zwłaszcza pył gipsowy. To bardzo drobne cząsteczki, które w nieprzystosowanym do ich zbierania odkurzaczu szybko zapychają filtr, a nawet łatwo przenikają do turbiny i uszkadzają całą maszynę. Dlatego na budowie powinno się korzystać ze specjalnych, przeznaczonych do tego odkurzaczy przemysłowych. Nie możemy użyć tego samego urządzenia, którym czyścimy dywan w salonie.

Nowoczesne odkurzacze używane przy pracach budowlanych powinny zatem posiadać uszczelniony układ zbierania pyłu oraz możliwość automatycznego czyszczenia filtra.

Damian Kozłowski, ekspert technologiczny firmy Nilfisk:
W naszych urządzeniach stosujemy system InfiniClean, który oczyszcza filtr na bieżąco podczas pracy, nie doprowadzając do jej przerwania.

Dodatkowe ułatwienia

Przy wyborze maszyny, powinno się też zwrócić uwagę na szereg innych udogodnień, które może oferować dobry odkurzacz przemysłowy. Mowa tu choćby o łatwości dostępu do filtra, mobilności urządzenia i rozwiązaniach ograniczających poziom hałasu.

Dobrze zaprojektowane urządzenie może też pomóc w kwestii dostępności do narzędzi. Nowe odkurzacze przeznaczone na plac budowy posiadają możliwość montażu skrzynek narzędziowych. Takie rozwiązania zwiększają wydajność pracy i sprawiają, że niezbędne urządzenia znajdują się zawsze pod ręką.

Maszyny czyszczące mogą zatem znacznie ułatwić pracę i jednocześnie generować oszczędności. Warto jak najszybciej pomyśleć o wsparciu placu budowy nowoczesną technologią sprzątającą.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 8, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa Flexi Minky 3pł.

  • Promocja

    Lampa wisząca Minelli Zielona, Apla: Złota

  • Świecznik żyrandol 4 pł. patyna

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 300 80W Czarny 30cm

  • Drewniane puzzle układanka Miś Kształty

  • Lampa wisząca Hilton 4pł. TK Lighting + GRATI...

  • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

  • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu