Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jak walczyć z grzybem i plamami?

Jak walczyć z grzybem i plamami?

Problemy ze ścianami wbrew pozorom nie dotyczą tylko starych domów, również w nowym mieszkaniu możemy się z nimi spotkać. Sami domownicy często przyczyniają się do powstawania plam na malowanych powierzchniach.

malowanie1Opierając się na wieloletnim doświadczeniu specjalistów Tikkurila, przedstawiamy kilka najczęściej występujących problemów i wskazówki jak sobie z nimi radzić.

Tłuste plamy

Olej roślinny wylany lub resztki masła na powierzchni ściany, to problemy z którymi spotykamy się w kuchni, ale bywa również, że przytrafią się w salonie. Pozostają po nich tłuste plamy, które bardzo trudno usunąć domowymi sposobami.

Od czego zacząć? Przede wszystkim należy oczyścić zabrudzoną powierzchnię specjalnym preparatem usuwającym tłuszcz i brud, np. Maalipesu Cleaning Detergent marki Tikkurila. Następnie zmywamy ścianę wodą. Jeżeli po wyschnięciu będzie widać różnicę koloru pomiędzy czyszczonym fragmentem a resztą ściany, należy ją ponownie pomalować farbą.

W przypadku kuchni warto się zastanowić nad użyciem produktu dedykowanego do pomieszczeń bardziej narażonych na zabrudzenia. Farby Optiva 20 lub Feelings Extra Durable marki Tikkurila zapewniają powierzchni większą trwałość i odporność na częste zmywanie i czyszczenie nawet z użyciem detergentów. Do pokoju dziennego możemy wybrać bardziej elegancką, matową farbę Optiva 5, lub Optiva Satin.

Po prostu grzyb

Grzyb na ścianie to jeden z najtrudniejszych problemów z jakim możemy się spotkać w mieszkaniach. O ile usunięcie go ze ściany i przywrócenie jej estetycznego wyglądu nie jest bardzo skomplikowane, o tyle zapobieganie aby więcej się nie pojawił, może być dużo trudniejsze.

Użycie preparatu do usuwania pleśni i grzybów np. Mould Removal marki Tikkurila, to pierwszy krok w pozbyciu się tego przykrego problemu. Preparat ten należy zmieszać z wodą w stosunku 1:4. Aby zapobiec powstawaniu smug, nakładać mieszaninę w kierunku od dołu do góry. Pozostawić przynajmniej na 1/2 godziny, aby roztwór rozpoczął działanie przeciwpleśniowe.

Na powierzchniach mocno zapleśniałych należy stosować metodę aplikacji „mokro na mokro” aż do zaniku pleśni. Następnie zmyć całą powierzchnię czystą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Należy pamiętać aby podczas pracy z Mould Removal nosić odpowiednią odzież ochronną, tj. rękawice i okulary chroniące przed zachlapaniem. Po wyschnięciu całą powierzchnię malujemy dwukrotnie farbą polecaną do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci np. Feelings Extra Durable.

Aby jednak problem nie pojawiał się ponownie warto zasięgnąć rady specjalisty, który ustali przyczynę narastania grzybów. Wykonanie ekspertyzy budynku da odpowiedź czy powodem jest przemarzanie ścian, brak izolacji pionowej lub poziomej, czy też niewłaściwa wentylacja.

fot. Tikkurila

fot. Tikkurila

Warto wiedzieć… doradca techniczny Tikkurila radzi:

 • Jeśli chcemy uniknąć problemów z plamami na ścianach warto pamiętać o wyborze właściwej farby przy pierwszym malowanie.
 • Do łazienki wybierajmy farby lub całe systemy odporne na działanie wilgoci (np. Feelings Extra Durable lub system Feelings Waterproof). Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo pojawienia się pleśni i grzyba.
 • Kuchnię i pokoje dziecięce warto pomalować zmywalną farbą o dosyć wysokim połysku (np. Optiva 20). Dzięki temu tłuste plamy lub ślady po kredkach łatwo będzie usunąć bez odnawiania całej powierzchni.

Autor: Tikkurila

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie