Start Arrow Budowa domuArrow Jak właściwie zamontować okno?

Jak właściwie zamontować okno?

Montaż okien to przedsięwzięcie, podczas którego należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych spraw.

Jedną z najważniejszych są obciążenia, które odddziaływują na okno. Są one przekazywane na ściany budynku za pośrednictwem elementów mocujących ościeżnicę w ościeżu. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na to, aby mocowanie okna było solidne i wytrzymałe – okno poddawane jest bowiem siłom parcia i zasysania wiatru, a niewłaściwy montaż może spowodować jego wypadnięcie.

Równie ważnym wymogiem jest jego trwałość – zamocowanie okna nie powinno ulec osłabieniu nawet po wielu latach użytkowania, a dodatkowo – wytrzymać obciążenie użytkowników, którzy podczas mycia czy malowania oprą się całym swoim ciężarem na jego ramie. Jak zatem zamontować okno, aby mieć gwarancję, że będzie służyło nam przez długie lata?

montaz_okien

Okna mocuje się w ścianie za pomocą stalowych, zabezpieczonych antykorozyjnie kotew. Specjalne kotwy do ościeżnic, wykonane z blachy stalowej ocynkowanej i stali ocynkowanej galwanicznie, stosuje się w przypadku różnych podłoży, takich jak cegła pełna, klinkier, cegła dziurawka czy pustak. Należy jednak pamiętać o tym, iż kotwy nie są elementami uniwersalnymi – powinny być odpowiednio dobrane do profilu ościeżnicy od strony muru. Kotwy takie umieszcza się w ościeżnicy jeszcze przed ustawieniem okna w ościeżu, a do ściany mocuje się je wtedy, gdy ościeżnica jest już zaklinowana. Ważne jest również ustawienie kotew, które, dla zapewnienia solidnego montażu, powinny być zamocowane w pozycji poziomej.

Przestrzeń, jaka powstaje pomiędzy ościeżnicą a murem, wypełnia się najczęściej piankami montażowymi, które po nałożeniu do szczeliny pęcznieją, całkowicie ją uszczelniając. Profesjonalne wykończenie zamocowania okna w tym zakresie gwarantuje użycie specjalnie do tego przystosowanych pian poliuretanowych. Stworzona właśnie z myślą o tego rodzaju pracach formuła tych pian sprawia, że idealnie sprawdzają się we wszelkich pracach montażowych, uszczelniających i wygłuszających. Piany pistoletowe charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz doskonałą przyczepnością do różnego rodzaju materiałów, takich jak cegła, beton, drewno czy PVC. Poza doskonałymi parametrami dźwiękochłonnymi i termoizolacyjnymi gwarantują również utrzymaną na wysokim poziomie ochronę przeciwwilgociową. Po pełnym utwardzeniu tworzą wypełnienie odporne zarówno na szeroki zakres temperatur, jak i rozwój pleśni oraz grzybów.

montaz_okien2

Montaż nowych okien to poważne przedsięwzięcie. Wykonany zgodnie z zasadami i przy użyciu odpowiednich materiałów, takich jak specjalnie przystosowane kotwy oraz piany, da nam jednak gwarancję, że nasze okna będą użyteczne przez długie lata, nawet podczas silnych wiatrów.

Pianka poliuretanowa, aby osiągnąć swoje maksymalne parametry potrzebuje powietrza i wilgoci. Z dostępem powietrza nie ma większych problemów, ale wilgoć trzeba dostarczyć. W związku z tym zalecałbym każdorazowe zraszanie powierzchni na którą będziemy pryskać pianę, a następnie ponowne zwilżenie samej piany. Takie działanie przyspiesza „skórkowanie” produktu oraz jego optymalny wzrost, a dodatkowo powoduje, iż piana zachowuje swoje właściwości na dłużej – mówi Piotr Straszewski, Product Manager w firmie Koelner SA.

Autor: Koelner SA

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu