Start Arrow WnętrzaArrow Jak wybrać architekta wnętrz?

Jak wybrać architekta wnętrz?

Coraz więcej osób, kupując lub remontując dom czy mieszkanie, zastanawia się nad ewentualnością wynajęcia projektanta wnętrz i wielu z nich decyduje się na ten krok. Stają oni jednak przed kolejnym dylematem, a mianowicie – jakimi kryteriami kierować się przy wyborze takiego specjalisty? Oto kilka cennych wskazówek.

Skorzystanie z pomocy architekta wnętrz staje się obecnie coraz modniejsze. Nie ma w tym nic dziwnego – rynek dostępnych elementów wykończeniowych rozrasta się gwałtownie z roku na rok. Ma to swoje dobre i złe strony: umożliwia nam korzystanie z coraz to większej oferty krajowych i zagranicznych producentów, jednocześnie jednak powoduje, że coraz trudniej podjąć decyzję, jakie materiały wybrać. Dawno już minął czas, kiedy na rynku było dwóch producentów ceramiki, a wszystkie dostępne na rynku kafle czy parkiety można było znaleźć w jednym sklepie. Dziś wnętrza można urządzać o wiele gustowniej, ciekawiej i bardziej funkcjonalnie – można, tylko trzeba wiedzieć jak.

(Najlepszym sposobem na wybór właściwego biura jest bezpośrednia rozmowa z projektantem.)

(Najlepszym sposobem na wybór właściwego biura jest bezpośrednia rozmowa z projektantem.)

Aby nie zgubić się w gąszczu ofert poszczególnych producentów, najlepiej skorzystać z porady architekta. W ten sposób zyskujemy kogoś, kto pomoże nam dokonać wszystkich stojących przed nami trudnych wyborów; doradzi, co z czym łączyć, na czym zaoszczędzić, a w co warto zainwestować trochę więcej; zadba o funkcjonalność i estetykę naszego mieszkania. Jest tylko jeden problem: jak znaleźć tego właściwego architekta wnętrz?

Wszystkich projektantów zajmujących się aranżacją wnętrz można umownie podzielić na cztery grupy.

Pierwszą stanowią biura architektoniczne, zajmujące się przede wszystkim projektami samych budynków, a wnętrza robiące niejako „przy okazji”. To dokładnie najgorszy wybór, jakiego możemy dokonać, szukając naszego projektanta. Usługi biur architektonicznych są z zasady najdroższe. Dodatkowo, pracujący tam architekci nie zajmują się na co dzień projektowaniem wnętrz. Mają w tej dziedzinie małe doświadczenie i przywiązują małą wagę zarówno do funkcjonalności i ergonomii poszczególnych pomieszczeń.

Drugą grupę stanowią projektanci zatrudnieni u wykonawców: producentów kuchni, sprzedawców glazury i armatury łazienkowej, firm budowlanych. Na ogół są to absolwenci architektury, którzy nie znaleźli pracy w biurach projektowych. Świadczą oni usługi w cenie zakupionego towaru, co oznacza, że projekt dostajemy „gratis” (czyli zapłacimy za niego w cenie materiału). Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest niski koszt. Ma ono jednak także wady: takie projekty dotyczą z reguły tylko jednego pomieszczenia, są robione masowo i nie mają zupełnie indywidualnego charakteru, nie są też zbyt szczegółowe.

Trzecia grupa projektantów to tak zwani wolni strzelcy, czyli na ogół studenci lub absolwenci ASP bądź architektury, w skrajnych przypadkach osoby po kursach bądź zupełnie bez wykształcenia. Oferują oni kompleksowe projekty w niskiej cenie, nie mają jednak na ogół doświadczenia zawodowego, a terminowość i jakość wykonania projektów pozostawia wiele do życzenia. Niewątpliwie stanowią tanią alternatywę, pytanie, czy chcemy zaoszczędzić dwa-trzy tysiące złotych na projekcie, którego realizacja pochłonie dziesiątki tysięcy lub więcej (w przypadku wyposażenia nowego domu bądź mieszkania). Zdarzają się osoby kompetentne, jednak te z reguły zakładają własne biuro.

Ostatnia, czwarta grupa projektantów to biura zajmujące się wyłącznie architekturą wnętrz. Ponieważ specjalizują się w tej dziedzinie, mają o niej największą wiedzę i duże doświadczenie. Koszt projektu nie jest najniższy, jednak na ogół gwarantuje najlepszy efekt końcowy.

Wybór jednej z powyższych opcji zależy od naszych oczekiwań i od zasobności naszego portfela. Należy jednak pamiętać, że koszt projektu to tylko mała cząstka wydatków, jakie czekają nas przy urządzaniu naszego nowego lokum. Trzeba się zatem zastanowić, czy nadmierna oszczędność nie okaże się przyczyną nieosiągnięcia zamierzonego efektu.

Ostateczny wybór projektanta należy zawsze poprzedzić rozmową, w której przedstawimy mu nasze oczekiwania i usłyszymy jego ofertę. Należy zwrócić uwagę na to, co znajdzie się w zakresie opracowania: czy będzie to tylko projekt koncepcyjny (rozrysowanie ścian i wyposażenia na płaskim rzucie), czy będziemy mogli również zobaczyć wizualizację komputerową projektowanego wnętrza, oraz czy otrzymamy rysunki techniczne dla wykonawcy. Projekty niektórych architektów wielu z tych elementów nie zawierają. Warto również spytać, czy istnieje możliwość nadzoru budowlanego nad projektem. Ostatecznie najlepszym sposobem na wybór właściwego biura jest bezpośrednia rozmowa z projektantem; pozwala ona zweryfikować materiał reklamowy ze strony www czy z gazety, w której znaleźliśmy ogłoszenie.

Bez względu na to, na jaką pomoc się zdecydujemy, jedno jest pewne przed wydaniem kilkudziesięciu tysięcy złotych na remont warto zasięgnąć rady fachowca.

Autor: WiD Studio

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Zbyszek Odpowiedz 2017-03-11 19:01:23

Projektujemy z pasją indywidualne i energooszczędne domy jednorodzinne oraz nowoczesne i minimalistyczne wnętrza, zapraszamy do kontaktu i na spotkanie do naszego biura: www.inostudio.pl

Paula Odpowiedz 2016-07-17 17:24:10

Ja zaufałam Iwonie Terczyńskiej, której firma należy do 1 grupy, choć n ie do końca, bo nie zajmują się tym tylko przy okazji. ważne dla mnie było to, że architekt znał się narzeczy, nie tylko potrafił dopasować kolor ścian do wykładziny i mebli, ale sugerował wiele praktycznych rozwiązań np. w kwestii oświetlenia.

Malina Odpowiedz 2016-03-08 00:41:19

U nas sprawdziła się doskonale firma AMPM Design Agnieszka Kołacka. Pięknie zaprojektowała nasze mieszkanie. Jest bardzo funkcjonalne i w równej mierze świetne wizualnie. Dużo naturalnego drewna, jasne ściany, w salonie widoczne cegły. AMPM postawiła na oryginale lampy i dzięki temu wieczorem mieszkanie wygląda ciekawie, bo różne punkty świetlne uzupełniają się i fajnie oświetlają wnętrze nie tylko typowo z góry. Ogólnie mieszkanie wyszło tak jak sobie to wyobrażaliśmy a nawet lepiej i z naszej strony jest pełne zadowolenie :)

Malgorzata Odpowiedz 2015-02-13 17:01:29

Polecam kontakt z architektem. Polecam kaminskadorota.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza