Start Arrow InstalacjeArrow Jak wybrać kocioł?

Jak wybrać kocioł?

Wybór systemu ogrzewania do pomieszczeń mieszkalnych to spore wyzwanie. Firma Viessmann postanowiła trochę ułatwić tę decyzję dając kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kotła gazowego.

Koszty ogrzewania

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się niezależne systemy ogrzewania domów i mieszkań. Bardzo istotnym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest czynnik ekonomiczny. Posiadając urządzenie grzewcze, np. zaawansowany technologicznie kocioł kondensacyjny, użytkownik może samodzielnie regulować w jaki sposób będzie ogrzewane jego domostwo. Nie jest konieczne, żeby podczas nieobecności domowników, lub w nocy temperatura utrzymywała się na poziomie 22oC. Dzięki elektronicznym regulatorom i termostatom, kocioł będzie się załączał, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ustalonego wcześniej poziomu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania.

kociol_gazowy

Aranżacja pomieszczenia

Bardzo istotnym elementem, szczególnie w niewielkich mieszkaniach, jest aranżacja wnętrza i ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Niewielkie rozmiary kotła oraz zamknięta komora spalania to cechy, które pozwalają na dużo większą swobodę przy wyborze miejsca montażu. Nowoczesne kotły gazowe, dzięki takim rozwiązaniom konstrukcyjnym, mogą być umieszczane w kuchni, garażu lub łazience – w ten sposób unika się kosztów związanych z przygotowywaniem odrębnego pomieszczenia na kotłownię.

kociol_gazowy2

Ogrzewanie wody użytkowej

Wybierając kocioł należy zwrócić szczególną uwagę czy dane rozwiązanie zapewni wymaganą ilość ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) dla wszystkich domowników. Bardzo istotną wartością jest wydajność kotła. Ciepła woda użytkowa w kotłach dwufunkcyjnych ogrzewana jest w sposób przepływowy, ilość jej jest zwykle ograniczona do ok. 9 l/min. Przy jednoczesnym korzystaniu z dwóch źródeł ciepłej wody istnieje ryzyko, że jej temperatura może okazać się znacznie niższa od wymaganej. Z tego względu kotły dwufunkcyjne (obsługujące zarówno ogrzewanie jak i ciepłą wodę użytkową) znajdują zastosowanie głównie w mieszkaniach lub małych domach jednorodzinnych. Jeśli zapotrzebowanie na c.w.u. jest większe, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą kotły jednofunkcyjne z osobnym podgrzewaczem pojemnościowym, np. 120 litrowym lub kotły dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem warstwowym, np. 50 litrowym (w ciągu 10 minut kocioł może dostarczyć 200 litrów ciepłej wody o temperaturze 45oC).

kociol_gazowy3

Kocioł dla oszczędnych

Jeżeli jedną z głównych przesłanek, jakimi kierujemy się przy wyborze kotła jest oszczędność to na pewno warto się zastanowić nad kupnem kotła kondensacyjnego. Takie rozwiązanie, choć może droższe, zapewni zdecydowanie niższe koszty bieżące ogrzewania w porównaniu z konwencjonalnymi kotłami.

Kotły kondensacyjne mogą pracować w nowych jak i zmodernizowanych instalacjach ogrzewania podłogowego, jak i grzejnikowego – nawet tych zaprojektowanych na wysoką temperaturę wody grzewczej np. 70oC.

Regulacja i sterowanie

Przy wyborze instalacji grzewczej warto zwrócić uwagę na sposób w jaki steruje się jej pracą. Regulacja powinna być prosta w obsłudze i sprzyjająca użytkownikowi.

Autor: Viessmann

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje