Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Jak wybrać listwy przypodłogowe?

Jak wybrać listwy przypodłogowe?

Kiedy wybieramy listwy przypodłogowe, najczęściej stajemy przed pytaniem: zdecydować się na model ładny czy funkcjonalny?

Aleksander Warczygłowa, ekspert marki Arbiton, radzi nam, jak dobrać idealne listwy przypodłogowe.

Najważniejszą funkcją każdej listwy przypodłogowej jest maskowanie szczeliny dylatacyjnej, która pozostaje po ułożeniu paneli i dzięki temu zapewnia prawidłową pracę podłogi. Ponadto dobre listwy umożliwią nam sprawne ukrycie nieestetycznych przewodów. Dlatego przed podjęciem decyzji powinniśmy wpierw uważnie przyjrzeć się walorom praktycznym potencjalnych listew.

(Wybór podłogi i listwy przypodłogowej nie jest sprawą - wbrew pozorom - prostą.)

(Wybór podłogi i listwy przypodłogowej nie jest sprawą - wbrew pozorom - prostą.)

Rozpocznijmy od mocowania. Przez długi czas ogromną popularnością cieszyły się modele wyposażone w klamry, umożliwiające montaż listwy na linii łączenia podłoża ze ścianą. Najpierw trzeba było przykręcić klamry do ściany, a następnie mocowało się na nich listwy. Rozwiązanie to było bardzo dobre szczególnie w przypadku nierównych powierzchni. Wymagało ono jednak niemałej wprawy, gdyż wystarczył niewielki błąd (np. zbyt mała liczba klamer), by listwa zaczęła odstawać od ściany.

Najnowsze modele listew możemy montować bezklamrowo za pomocą kołków. (fot.Arbiton)

(Najnowsze modele listew możemy montować bezklamrowo za pomocą kołków, fot.Arbiton)

Dlatego dziś prawdziwym hitem stały się modele montowane bezklamrowo tj. bezpośrednio do ściany, za pomocą kołków. Posiadają one wyjmowany środek (lub ściąganą górną część) oraz gotowe, nawiercone otwory, dzięki czemu ich instalacja nie sprawi nam większych kłopotów. Poza tym listwy montowane bezklamrowo to także idealny w wybór w przypadku nierównych ścian – na rynku znajdziemy dziś znajdziemy sporo modeli wyposażonych w specjalne gumki, które gwarantują idealne dopasowane do różnorodnych powierzchni.

Wystarczy, że taką listwę przyłożymy do ściany i w przygotowanych otworach zaznaczymy miejsca montażu kołków. Następnie wiercimy otwory w ścianie, dokręcamy samą listwę i wkładamy środkowy element.

Listwy przypodłogowe pomogą nam ukryć mało atrakcyjnie wyglądające kable. (fot.Arbiton)

(Listwy przypodłogowe pomogą nam ukryć mało atrakcyjnie wyglądające kable, fot.Arbiton)

Listwy przypodłogowe to także dobry sposób na pozbycie się brzydkich kabli. Szczególnie praktyczne okazują się tu właśnie listwy z wyjmowanym środkiem. Posiadają one specjalne kanały separacyjne, do których możemy dodawać lub odejmować przewody (bez demontowania listwy). Poza tym bardzo często wyposaża się je w tzw. multiboxy, w których umieścimy gniazdka telefoniczne lub elektryczne.

Jeśli natomiast lubimy częste zmiany i remonty, pomyślmy o tzw. listwach dwuelementowych. W ich przypadku wpierw montujemy szynę bazową, a następnie na nią nakładamy właściwą listwę. Dzięki temu np. podczas malowania ścian nie musimy już demontować całej listwy. Wystarczy, że ściągniemy górną część, pomalujemy ścianę i założymy górny element.

Listwy przypodłogowe można wyposażyć w tzw. multiboxy, w których umieszcza się gniazdka. (fot.Arbiton)

(Listwy przypodłogowe można wyposażyć w tzw. multiboxy, w których umieszcza się gniazdka, fot.Arbiton)

Kiedy mamy już za sobą kwestie praktyczne, nie zapominajmy o estetycznej stronie listew. Dziś większość producentów wyposaża każdy ze swych modeli w ogromną liczbę kolorów i faktur. Dobrze jednak pamiętać o podstawowej zasadzie, która brzmi: listwa powinna dyskretnie spełniać swoje zadanie. Dlatego najlepiej wybrać model w tonacji zbliżonej do samej podłogi, by dobrze się komponowały. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w spokojnych, tradycyjnych wnętrzach. Ciekawym trendem jest także dobieranie listew pod kątem głównego motywu kolorystycznego we wnętrzu – np. w przypadku jasnych mebli i okien, możemy pokusić się także o jasne listwy.

Wybierając listwy przypodłogowe przemyślmy kwestie praktyczne, a następnie dobierzmy model, który będzie najlepiej pasował do naszego wnętrza. (fot.Arbiton)

(Wybierając listwy przypodłogowe przemyślmy kwestie praktyczne, a następnie dobierzmy model, który będzie najlepiej pasował do naszego wnętrza, fot.Arbiton)

Jeśli jednak preferujemy nowoczesne wzornictwo, możemy złamać zasadę dopasowania i skontrastować kolor listwy oraz podłogi. Efekt z pewnością zaskoczy naszych gości. Pomysł ten polecany jest osobom bardziej odważnym, które nie boją się wnętrzarskich eksperymentów. Gdy zastanawiamy się nad wyborem listew, zwróćmy uwagę na ich kształt. Popularne kiedyś modele z tzw. brzuszkiem są już całkowicie niemodne – dziś wybiera się przede wszystkim listwy proste (cokołowe) i wysokie.

Kiedy więc wybieramy listwy przypodłogowe, wpierw przemyślmy kwestie praktyczne, a następnie dobierzmy model, który będzie najlepiej pasował do naszego wnętrza. Dzięki temu listwy będą cieszyć nas przez długie lata.

Autor: Arbiton

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-03-10 11:04:42

Wysokość listew powinna dochodzić co najmniej do 5-10% wysokości pomieszczenia, tzn. w pomieszczeniu o wysokości 3 m, nie mniej niż 15 cm. Taka listwa jest ozdobą, w odróżnieniu od montowanych w Polsce szkaradnych "listewek" wysokości 5-7 cm. Dlaczego właśnie 5-10%? Z tego samego powodu dla którego krawat musi sięgać górnej krawędzi paska, długość nogawki spodni nieznacznie zachodzi na obcas buta, a proporcje cegły od tysięcy lat wynoszą 1:2:4.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie