Start Arrow Artykuły PremiumArrow Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu?

Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu?

Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu?

W dzisiejszych czasach router WiFi to właściwie obowiązkowe urządzenie w każdym domu. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy sprzęt, aby zapewnić optymalną prędkość połączenia oraz bezpieczeństwo.

router wifi_72934961_l-2015

Bezpieczeństwo i router – jaki model wybrać?

Najlepiej jest wybierać routery z szyfrowaniem WPA2 albo przynajmniej z WPA, gdyż te z ochroną WEP nie są one już bezpieczne. Koniecznie zmień hasło Wi-Fi i ustawienia domyślne. Prawie każdy nowoczesny router WiFi ma już wbudowaną zaporę ogniową, co pomaga zapobiegać atakom hakerów i wirusom. Najlepiej postarać się, aby był to podwójny firewall (NAT i SPI).

Istnieją również modele z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa. Obsługują połączenia VPN lub obejmują ochronę przed atakami DoD. Im więcej dodatkowych opcji posiada dany router, tym lepiej.

Jak powiedział wiceprezes ExpressVPN Harold Li, jednym z najłatwiejszych sposobów ochrony sieci domowych jest zabezpieczenie routera. Typowy dom ma wiele urządzeń połączonych z Internetem – komputery osobiste, tablety, smartfony, telewizory Smart TV i nie tylko. Posiadając bezpieczny router, można zapewnić niezbędną ochronę wszystkim urządzeniom podłączonym do Internetu w domu. Warto poszukać routera z wbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa, takimi jak automatyczne aktualizacje, i dodatkowo zabezpieczyć go za pomocą VPN.

 

Prędkość i technologia wielopasmowa

Większość dostawców określa prędkość routera według standardu Wi-Fi 802, zamiast Mb / s. Każdy ze standardów określa różne szybkości transferu i zakresy. Najbardziej nowoczesne routery są kompatybilne z kilkoma standardami 802.11 jednocześnie. Jeśli specyfikacja jednego z nich wskazuje a / b / g / n / ac, oznacza to, że jest kompatybilny z urządzeniami i kartami sieciowymi wszystkich typów. Najlepiej wybrać router WiFi typu ac lub n.

Routery bezprzewodowe działają na określonych częstotliwościach lub pasmach. Częstotliwości są czymś w rodzaju kanałów radiowych – komunikacja Wi-Fi wykorzystuje zazwyczaj częstotliwości 2,4 i 5 GHz. Jeśli router może używać obu, nazywa się to technologią  dwupasmową, a jeśli używasz 2,4 GHz i „dwóch” kanałów przy 5 GHz – technologią trójpasmową.

Najlepiej jest kupić router działający dwupasmowo, gdyż wykorzysta to, co najlepsze z obu częstotliwości – uzyska najszerszy zakres 2,4 GHz i najmniejsze zakłócenia w paśmie 5 GHz oraz pozwoli na podłączenie urządzeń innych niż komputer, które używają tylko jednego z pasm, takich jak tablet, telefon, czy konsola. Na chwilę obecną nie warto kupować routera trójpasmowego, gdyż zwykle jest droższy i nie dużo lepszy niż dwupasmowy.

A może router na kartę SIM?

Jeśli chodzi o sposób działania, router na kartę SIM nie różni się w żaden sposób od standardowego routera. Po prostu wykorzystuje jako źródło sygnału kartę SIM, a nie gniazdko telefoniczne czy światłowów. W urządzeniu należy umieścić kartę otrzymaną od operatora sieci komórkowej i już można połączyć się z siecią.

Router WiFi na kartę SIM cechuje się łatwą konfiguracją, obsługuje LTE i przede wszystkim jest mobilny. Urządzenie jest małe i nie wymaga połączenia kablem z gniazdkiem telefonicznym czy modemem. Z reguły urządzenia oferują prędkość w standardzie n, a najdroższe modele również standard ac. W przypadku routerów na kartę SIM prędkość internetu i tak będzie zależy jednak od oferowanej przez operatora szybkości technologii 4G lub LTE.

Najnowocześniejsze routery na kartę SIM, wyposażone zostały w mały wyświetlacz LCD, co zdecydowanie ułatwia uruchomienie i konfigurację urządzenia bez potrzeby podpinania do komputera. Router z wyświetlaczem informuje o stanie baterii, sile sygnału, stanie sieci i pozwala łatwo monitorować ilość danych pozostałych

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 30, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: bez kategorii