Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Jak wybrać panele podłogowe?

Jak wybrać panele podłogowe?

Panele podłogowe składają się z dwóch zasadniczych warstw: nośnej i dekoracyjnej. Nośna zbudowana jest z płyty HDF (sprasowane włókna drzew z dodatkiem związków organicznych). Warstwa dekoracyjna pokryta jest termoutwardzalną żywicą.

Taka konstrukcja w sposób decydujący wpływa na zalety tego materiału: odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz środki czyszczące na bazie chemikaliów, mała podatność na płowienie pod wpływem światła oraz łatwość w utrzymaniu czystości.

Panele mogą naśladować każdy materiał i każdy wzór podłogi. Wzory paneli imitują drewno – wiąz, jabłoń, sosnę, dąb, a także drewno egzotyczne. Mogą naśladować stare drewniane posadzki i nowoczesne parkiety wykonane ze szlachetnych gatunków drewna, a także terakotę i wiele innych materiałów. Posadzki paneli laminowanych są bardzo akustyczne, w zetknięciu z butami o twardej podeszwie lub pazurami psich łap wydają nieprzyjemne dla ucha stuknięcia. Można tę wadę nieco skorygować, układając jako podkład matę eliminującą hałas. Niektóre firmy oferują panele z wbudowanym systemem tłumiącym kroki.

panele_podlogowe

Podłogi z paneli laminowanych nie są odnawialne. Nie można ich cyklinować ani lakierować, więc do ich pielęgnacji należy używać odpowiednich środków czyszczących (nie zawierających wosku) oraz myć je przy pomocy wilgotnej ale nie mokrej szmatki czy mopa.

Panele występują w trzech grubościach 7mm, 8 mm i 6 mm. Te ostatnie to typowy tani produkt sprzedawany w promocjach. Jakość takich paneli pozostawia wiele do życzenia – warstwa laminatu jest cienka a wytrzymałość łączenia słaba.

Klasa ścieralności (AC3, AC4, AC5) to kluczowa cecha przy zakupie paneli laminowanych, bowiem każde pomieszczenie, w zależności od intensywności użytkowania wymaga innej klasy przeznaczenia. AC3 to panele przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych (pokoje dzienne i sypialnie). AC4 to panele przeznaczone do średnio użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych (przedpokoje) oraz do słabo użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej (pokoje hotelowe, małe biura). AC5 to panele przeznaczone do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz do intensywnie użykowanych pomieszczeń użyteczności publicznej (sklepy).

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642