Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Jak wybrać parkieciarza?

Jak wybrać parkieciarza?

Wybór parkieciarza wcale nie jest łatwym zadaniem. Od jego umiejętności, solidności, sprzętu i użytych materiałów zależy zarówno efekt wizualny naszej podłogi jak i jej walory techniczne.

Piotr Lisowski, ekspert firmy DLH Polska, radzi na co zwrócić uwagę szukając specjalisty:

Wybierając parkieciarza należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Zdecydowanie najgorszym podejściem jest wybór fachowca w oparciu o cenę usługi. Niska cena zwykle nie idzie w parze z jakością, ale tez nie ulegajmy złudzeniu że wysoka cena załatwi sprawę.

Wybierając parkieciarza dobrze jest oprzeć się na rekomendacjach np. punktów sprzedaży parkietu, architektów, rzeczoznawców czy stowarzyszeń parkieciarskich lub po prostu znajomych. Warto tez zobaczyć jakieś obiekty wykonywane wcześniej przez danego fachowca. Wizualnie powinniśmy ocenić czy powierzchnia podłogi jest równo wyszlifowana i wylakierowana, czy na lakierze nie ma zbyt wiele zanieczyszczeń, czy listwy są dokładnie docięte i dopasowane. Należy również spytać właścicieli czy fachowcy byli terminowi, czy solidnie zabezpieczyli sąsiadujące z parkietem powierzchnie np. tarakote / gres, czy wykonywali swoje prace ze starannością tak aby nie uszkodzić ścian, futryn i drzwi, oraz czy pozostawili porządek po wykonanej pracy. Uzyskanie dobrego efektu wizualnego nie jest możliwe bez posiadania przez wykonawcę wysokiej jakości maszyn, użycia profesjonalnej chemii, oraz przede wszystkim od jego wiedzy i doświadczenia.

Sprzęt

ukladanie podlogiDosyć trudno jest laikowi ocenić czy parkieciarz dysponuje dobrym sprzętem, ale szansa, że tak jest zwiększa się, gdy wiemy ze jest to niezbyt stary sprzęt renomowanych zachodnich producentów, a ponadto dobrze utrzymany. Oczywiście musi to być sprzęt tzw. bezpyłowy, ale to zgodnie twierdzą wszyscy wykonawcy. Lepsze maszyny oprócz worków odpylających mają nawet odkurzacze. Worki odpylające nie mogą być dziurawe i poniszczone, a ogólny wygląd maszyn świadczy pośrednio o wykonawcy. Maszyny powinny być zwyczajnie względnie czyste, a drobne narzędzia w przyzwoitych skrzynkach bądź torbach, a nie przysłowiowych „plastikowych reklamówkach”.

Każdy fachowiec powinien posiadać w swoim arsenale następujące narzędzia: cykliniarka, maszyna do polerowania parkietu, maszyna do szlifowania rantów, odkurzacz przemysłowy – jest to absolutne minimum konieczne do odpowiedniego wykonania pracy, które zwykle wzbogacone jest o różnego rodzaju drobne elektronarzędzia i inne dodatki.

Dobre ekipy są zwykle również odpowiednio ubrane w jednorodne i względnie czyste kombinezony, szczególnie te używane na etapie lakierowania podłogi, gdyż mogą one być dodatkowym źródłem zanieczyszczeń powierzchni lakierowanej.

Wiedza i doświadczenie

Przyzwoici fachowcy podnoszą swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniach firm chemicznych, stowarzyszeń parkieciarskich, jak również producentów i dystrybutorów parkietów.

Produkty chemiczne jak i techniki pracy i aplikacji oraz same materiały parkieciarskie zmieniły się w ostatniej dekadzie dosyć zasadniczo. Jeśli chodzi o chemię to w miejsce subitów, wodnych klejów, nitrocelulozowych szpachli oraz chemoutwardzalnych lakierów weszły nowoczesne głęboko penetrujące grunty, poliuretanowe kleje i wodne oraz akrylowe poliuretanowe lakiery, a także nowoczesne środki pielęgnujące. Dobry fachowiec powinien doradzić nam jakie produkty chemiczne powinniśmy dobrać, jaki sposób układania i dylatacji jest najodpowiedniejszy oraz wyjaśnić również sposób pielęgnacji podczas późniejszego użytkowania. Dobór chemii zależy w zasadniczej mierze od rodzaju podłoża (wilgotność i wytrzymałość) i od rodzaju parkietu (typ, rozmiar oraz parametry drewna).

W niektórych ekipach obowiązuje dosyć ścisła specjalizacja, która daje szanse na wyższą jakość wykonywanej usługi. Jedni z pracowników specjalizują się np. w szlifowaniu a inni w lakierowaniu. Nie jest to jednak warunkiem dobrej jakości, a z pewnością ważniejsze jest to, aby szef ekipy osobiście nadzorował prace przynajmniej w kluczowych momentach, takich jak rozpoczęcie przyklejania czy lakierowania podłogi i oczywiście odbiór poszczególnych etapów prac.

Dobry parkieciarz z pewnością powinien:

parkieciarz 2– dokonać wizji lokalnej przed podaniem ceny usługi oraz dokładnie wyjaśnić przewidywany zakres prac i ich koszty (sporządzić kosztorys)

– ocenić parametry podłoża (wilgotność, równość wytrzymałość), zrobić wywiad dot. konstrukcji podłoża, przebiegu i izolacji instalacji ogrzewania i cwu, sprawdzić informacje w dzienniku budowy lub u kier. budowy,

– przedyskutować i doradzić sposób układania parkietu (kierunek, dylatacje) oraz rodzaj wykończenia i odpowiednią do niego chemię,

– sprawdzić jakość i parametry parkietu a także powietrza (wilgotność, tolerancje, selekcja itd)

– sporządzić protokół odbioru podłoża i materiału przed rozpoczęciem montażu

– posiadać i wykorzystywać sprzęt do pomiaru wilgotności podłoża oraz drewna (CM-ka do betonu oraz wilgotnośiomierz do drewna)

– uprzątnąć pomieszczenia po wykonaniu prac

– poinformować o optymalnych warunkach użytkowania podłogi drewnianej które w znacznym stopniu zwiekszą jej żywotność i ograniczą jej zużycie.

Bez cienia przesady można powiedzieć że od spełnienia powyższych sugestii w dużej mierze zależy wygląd i jakość naszej przyszłej podłogi.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie