Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Jak wybrać podłogę drewnianą?

Jak wybrać podłogę drewnianą?

Podłoga powinna nie tylko estetycznie wyglądać, ale i służyć nam długie lata – warto więc dobrze zastanowić się, jaki materiał najlepiej wybrać do jej wykończenia. Jakie kryteria najlepiej wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim nie należy się martwić, ze nie znajdziemy odpowiedniego rozwiązania – wybór na rynku jest obecnie naprawdę olbrzymi. Warto jednak udać się do sklepu już z konkretnie sprecyzowanymi oczekiwaniami co do estetyki i pewną wiedzą co do parametrów technicznych, jakie nasza podłoga powinna posiadać. Warto także przemyśleć, jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup podłogi. Ceny poszczególnych materiałów potrafią być bardzo zróżnicowane – wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych!

podloga_drewniana1

Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami drewna podłogowego

Poszczególne rodzaje drewna podłogowego znacząco różnią się między sobą właściwościami. Zależy to zarówno od samego materiału, jak i od wykończenia. Przykładowo, deski pokryte olejem wyglądają bardzo naturalnie, a na ich powierzchni dobrze widoczne są słoje i struktura drewna. Duże znaczenie ma też pochodzenie drewna – gatunki egzotyczne są twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia niż gatunki europejskie.

Bardzo popularna jest opinia, że drewno nie jest materiałem odpornym na wilgoć, zatem nie można go stosować wszędzie. Tymczasem dzięki nowym technologiom na rynku pojawiają się produkty, które są odporne na wilgoć. Zalicza się do nich na przykład olejowana podłoga wykonana z teaku lub merbau. Duże znaczenie ma także podkład i zastosowany środek konserwujący.

Jaki gatunek zatem najlepiej wybrać?

Wybór gatunku drewna to sprawa indywidualna. Zarówno drewno egzotyczne, jak i ich rodzime odpowiedniki (takie jak dąb, czy jesion) mają swoich zwolenników. Jeśli chodzi o europejskie gatunki, to cieszą się dużą popularnością w wariancie bielonym. Moda na aranżacje wnętrz w stylu vintage sprawiła też, że coraz częściej wybieramy deski lite celowo postarzane, z widocznymi „zniszczeniami”. Takie rozwiązanie niewątpliwie dodaje wnętrzu staroświeckiego uroku.

podloga_drewniana3

Jak dobrać odpowiedni kolor drewna podłogowego?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie mieszać ze sobą kilku kolorów drewna w jednym pomieszczeniu. Jeśli mamy wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistą – niektóre spośród salonów współpracują z architektami wnętrz.

Jeśli planujemy we wnętrzu użycie dodatków w nasyconych, intensywnych barwach, najlepiej jest wybrać ciemniejsze odcienie drewna. Takie połączenie sprawdzi się zwłaszcza, jeśli chodzi o nowoczesne aranżacje wnętrz. W niewielkich pomieszczeniach dużo lepiej jest dobrać jasne kolory – w ten sposób powiększymy je optycznie.

Naturalne drewno a panele laminowane – co lepiej wybrać?

Dużą zaletą paneli laminowanych jest ich stosunkowo niska cena. Pamiętajmy jednak, że naprawdę klimatyczne i stylowe wnętrze otrzymamy, wybierając podłogę wykonaną z surowców naturalnych. Pamiętajmy też, że naturalna podłoga to gwarancja niepowtarzalnego wzoru – jest on tworzony przez samą naturę, więc prawdopodobieństwo, że identyczną podłogę ujrzymy u znajomych jest bardzo małe.

Dodatkową zaletą drewna są jego właściwości antystatyczne. Warto także zwrócić uwagę na jego higroskopijnośćniekoniecznie musi być ona wadą. Dzięki niej mikroklimat w pomieszczeniu zostaje wyregulowany, przez  co przebywanie w nim staje się przyjemniejsze. Podłogi drewniane na ogół mogą służyć długie lata bez zastrzeżeń, warto jednak pamiętać, że warunkiem jest ich właściwe użytkowanie.

Kolejną, niewątpliwą zaletą jest możliwość wielokrotnej renowacji. Są bowiem przyklejane do podłoża. Takiej możliwości nie ma w przypadku paneli laminowanych, więc stanowią one tylko pozorną oszczędność. Jeżeli więc właściwie wybierzemy materiał i będziemy o niego dbać z należytą uwagą, przez wiele lat będziemy mogli cieszyć się efektowną, naturalną podłogą.

 


Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642