Start Arrow WnętrzaArrowPozostałe wnętrzaArrow Jak wybrać stelaż łóżka?

Jak wybrać stelaż łóżka?

Dobry sen w dużej mierze zależy od dobrego materaca. To fakt. Żeby jednak łóżko było naprawdę wygodne, potrzebny nam także odpowiednio dopasowany stelaż.

Materac musi być prawidłowo wentylowany. Bez swobodnego dostępu powietrza od spodu, zawilgotnieje, a tym samym ulegnie odkształceniu. Zapobiega temu właściwie dobrany stelaż, który jednocześnie stanowi gwarancję właściwej pracy materaca.

stelaz2

Nacisk na współpracę

Dopiero odpowiednio dobrany stelaż pozwala w pełni korzystać z walorów materaca. Na przykład wszystkie materace dopasowujące się do kształtów ciała – kieszeniowe, lateksowe lub z tzw. „pianki leniwej” – powinny znajdować się na modelach sprężynujących – wyjaśnia Marta Leśniowska z Fabryki Materacy Janpol.

Nacisk, jaki nasze ciało wywiera na materac, przechodzi także na stelaż. Jeśli ten nie absorbuje tego nacisku, nawet najlepszy materac nie będzie ani zdrowy, ani wygodny. Natomiast kiedy stelaż odpowiednio reaguje na ciężar, materac może lepiej dopasować się do naturalnych kształtów ciała. Dlatego kupując model wykonany z listewek, sprawdźmy czy są one wykonane z twardego, ale jednocześnie giętkiego drewna. Najlepiej, kiedy stopień twardości można zmieniać.

Większość naszych stelaży pozwala regulować stopień naprężenia listew pod ramionami oraz dolnym odcinkiem pleców. Najbardziej wymagającym polecamy modele Macedonia i Docja. Na wysokości miednicy mają aż do pięciu listewek z możliwością doboru odpowiedniej twardości. Dzięki temu, każdy może dopasować stelaż do indywidualnych potrzeb – tłumaczy M. Leśniowska. – W środkowej części dobrej jakości stelaży montowany jest specjalny pas, dzięki któremu obciążenie rozkłada się w równomierny sposób.

Odrobina luksusu

Jeśli w sypialni chcemy zafundować sobie odrobinę luksusu, warto zastanowić się nad kupnem modelu z możliwością regulacji wysokości poszczególnych płaszczyzn.

W modelu Macedonia regulacja obejmuje aż pięć stref, dzięki czemu kształt stelaża bez problemu można optymalnie dopasować do pozycji, w jakiej odpoczywamy lub śpimy – mówi M. Leśniowska.

stelaz

Jednak już opcja regulacji wysokości części pod głowę i pod nogi pozwala lepiej odpocząć osobom, które mają żylaki lub problemy z krążeniem. Dla tych, którzy w łóżku lubią czytać lub oglądać telewizję, dobrym rozwiązaniem może okazać się regulowany zagłówek. Pozwala on uniknąć uciążliwego bólu, jaki towarzyszy zmęczeniu szyi. Z myślą o najbardziej wygodnickich, producenci przygotowali stelaże sterowane za pomocą elektrycznego przełącznika. Jest to wygodne rozwiązanie również dla ludzi chorych, którzy dużo czasu muszą spędzać w pozycji leżącej. Dzięki pilotowi, bez większego wysiłku stelaż można ustawić tak, by odpoczynek był naprawdę komfortowy.

Jeśli marzy nam się takie automatycznie sterowane łóżko, decyzję należy podjąć jeszcze przed wyborem materaca. Nie każdy bowiem współpracuje z regulowanym stelażem. Jednak bez względu na to czy zdecydujemy się na stelaż w wersji podstawowej czy bardziej luksusowej, to decydujący głos powinien mieć nasz… materac. Przecież to właśnie on ma stworzyć z wybranym stelażem idealnie zgraną parę.

Czym kierować się przy wyborze stelaża? – radzi Damian Kniejski z Fabryki Materacy Janpol:

Dobry stelaż nie może być sztywny. Dla materacy lateksowych i kieszeniowych przeznaczone są stelaże, w których odległość pomiędzy listewkami jest nie większa niż 4 cm. Przy pozostałych rodzajach materacy może dochodzić do 8 cm. W praktyce, im więcej elastycznych listewek, tym stelaż lepiej rozkłada ciężar ciała i poprawia komfort snu. Przy zakupie stelaża należy także zwrócić uwagę na jego wysokość. Do standardowych łóżek produkowane są stelaże o wysokości ok. 7cm. Natomiast do łóżek o niskiej burcie lepiej wybrać model niższy, tak aby materac nie przesuwał się poza obrzeża łóżka.

Autor: Janpol

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-11-08 08:59:12

Kupiłam dwa stelaże na drewnoflex jestem bardzo zadowolona są tańsze od konkurencji no i kupujesz u producenta. Polecam wszystkim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa JOKER BLACK/GOLD 2xGU10

  • Lampa wisząca Wire Silver 3pł. TK Lighting

  • Lampa wisząca Galaxy 1646

  • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

  • Plafon Vaio 5 Gray