Start Arrow Finanse i prawoArrow Jak wybrać zarządcę nieruchomości?

Jak wybrać zarządcę nieruchomości?

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym lub pierwotnym musimy liczyć się z tym, że będzie nam jak i naszym sąsiadom potrzebny przedstawiciel, który podpisze w naszym imieniu umowę o wywóz śmieci, ochronę osiedla czy też będzie naszym głosem w sądzie lub innych urzędach. Jak zatem wybrać zarządcę nieruchomości?

Ustawa o własności lokali mówi o dwóch rodzajach zarządzania nieruchomościami. Z jednej strony mamy do czynienia z zarządem własnym. Dzieje się tak wówczas, gdy mieszkańcy nie chcą powierzyć zarządzania podmiotom spoza wspólnoty. Wówczas mieszkańcy muszą sami wybrać zarząd nieruchomości z grona własnego lub spoza mieszkańców, jednak zawsze są to osoby fizyczne.

W przypadku zarządu powierzonego, wszelkie kwestie związane z zarządzaniem nieruchomością są powierzone osobom trzecim. W takim przypadku zarządcą może być zarówno osoba fizyczna lub prawna, na przykład firma zajmująca się kompleksowym zarządzaniem nieruchomościami. Osoba fizyczna może stanowić zarząd w imieniu wspólnoty, jeśli ma do tego uprawnienia, na przykład w postaci licencji.

Jak wybrać zarządcę nieruchomości?

zarzadca nieruchomosciPo pierwsze musimy sprawdzić, czy wybrana przez naszą wspólnotę firma zatrudnia licencjonowanych zarządców nieruchomości. Licencja powinna być wpisana do rejestru zarządców, prowadzonego przez Ministerstwo Infrastruktury.

Następnym krokiem powinno być sprawdzenie, jakie doświadczenia ma wybrana przez nas firma i jaka opinia krąży o niej na rynku. Tak naprawdę na barkach zarządcy nieruchomości spoczywa wiele obowiązków. Utrzymywanie w należytym porządku części wspólnych nieruchomości, kwestia dostarczenia mediów do budynku, ewidencja zaliczek czynszowych, czy dbanie o przeglądy i konserwację naszego bloku to tylko niewielki przykład zadań, jakie staną przed naszym zarządcą. Nie bagatelizujmy zatem tematu i poważnie zastanówmy się w ramach własnej wspólnoty, jak wybrać zarządcę nieruchomości.

Kolejna kwestia to rodzaj współpracy z klientami. Przekazując co miesiąc pieniądze na czynsz, chcemy mieć nad nimi kontrolę. To naturalny odruch każdego właściciela mieszkania. Wybierzmy zatem takiego zarządcę, który w tym zakresie chętnie współpracuje ze wspólnotą. Możliwość wglądu w dokumenty to podstawa. Niektóre firmy, świadczące usługi w zarządzaniu nieruchomościami poszły o krok dalej, oferując bezpłatny wgląd do niektórych danych za pośrednictwem Internetu. Służyć może temu np. usługa e-kartoteka będąca jednym z elementów profesjonalnego oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami, którego twórcą jest firma Mieszczanin z Mysłowic.

To internetowy podgląd płatności. Dzięki e-kartotece właściciel mieszkania wie, ile pieniędzy zostało wpłaconych i na jaki cel – mówi Marcin Sodo z firmy Nawigator. – Pozwala on również członkom zarządu na tworzenie raportów finansowych, dotyczących np. zaległości czynszowych. Wszystko dzięki temu jest jawne – dodaje.

Zarządca nieruchomości ze sporym doświadczeniem, w toku różnych zdarzeń przetarł różne ścieżki. Współpracując z nim wspólnota może liczyć na dodatkowe ułatwienia lub zniżki, na przykład w postaci rabatów w firmie kominiarskiej lub u prawnika. Mając pod sobą wiele wspólnot taki zarządca często woli zatrudnić pracowników, którzy wykonają  prace konserwatorskie czy związane z zagospodarowaniem terenu wokół naszej nieruchomości. To dla wspólnoty dodatkowe oszczędności. Znika bowiem marża, jaką trzeba zapłacić firmie zewnętrznej, upraszcza się sposób nadzoru.

Ostatnią rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest komunikacja między nami, wspólnotą, a zarządcą nieruchomości. Jeśli nasz potencjalny kandydat wyznacza jeden dzień w tygodniu na zgłaszanie spraw w godzinach 11-15 od razu skreślmy go z listy. Poszukajmy takiego, który zaoferuje nam 24 godzinny kontakt. Okaże się to niezbędne w razie awarii lub usterki. Tym bardziej w dobie Internetu najlepszym zarządcom będzie taki, który idzie z duchem czasu i korzysta z nowych form komunikacji, jak forum dla mieszkańców czy też blog internetowy.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 28, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Adam_k Odpowiedz 2015-02-26 12:28:34

To prawda, rola zarządcy nieruchomości jest ogromna i bardzo odpowiedzialna. U nas na osiedlu obecnym zarządcą jest Progresline, z którego pracy jak na razie jesteśmy bardzo zadowoleni. W końcu ktoś zrobił porządek w dokumentacji i długo zapowiadany przez poprzednią firmę remont klatek schodowych.

brano Odpowiedz 2014-09-30 15:17:35

Z rekomendacji, ale wiadomo, że proces nie jest prosty. U nas nowym zarządcą jest Status, dużo zmienili na lepsze - szczególnie jeśli chodzi o kontakt, załatwianie papierków, modernizacje. Niektórzy twierdzą, że zarządca nie gra roli, a jednak jego rola jest ogromna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty