Start Arrow Budowa domuArrow Jak wybudować dom?

Jak wybudować dom?

Budujesz dom? Już wybrałeś projekt? Zanim zaczniesz układać cegły, czeka Cię mnóstwo formalności. Przeczytaj, na co powinieneś zwrócić uwagę, aby dobrze przygotować się do budowy.

plac_budowy

Wybór lokalizacji

Nawet najpiękniejszy dom może nie spełnić pokładanych w nim nadziei, jeżeli zostanie wybudowany w niewłaściwym miejscu. Wybierając spośród setek ofert konkretną działkę, warto pomyśleć, jak będzie wyglądał dojazd do pracy, jak dzieci dotrą do szkoły, gdzie znajdują się sklepy, zakład opieki zdrowotnej czy komisariat policji i straż pożarna. Budując dom, chcemy zazwyczaj uciec od zgiełku miasta. Dlatego należałoby dowiedzieć się, czy w okolicy nie jest planowana uciążliwa inwestycja.

Wybór działki

Ważnym kryterium wyboru działki jest jej położenie względem tzw. mediów, czyli linii przesyłowych energii elektrycznej, gazu, wody, a także kanalizacji, gdyż odległość od mediów ma znaczący wpływ na koszt całej inwestycji. Przed przystąpieniem do wykonania projektu budowlanego należy uzgodnić warunki podłączenia mediów i ich eksploatacji. Wszystkie wstępne uzgodnienia wydawane są przez odpowiednie instytucje i urzędy. Uzgodnienia te będą jednocześnie załącznikami do projektu budowlanego. Jednak najważniejszą informacją, jaką należy uzyskać, jest ta, czy działka ma status budowlany. Zmiana przeznaczenia ziemi z rolnej na budowlaną (możliwa wyłącznie w ściśle określonych przypadkach) może zająć nawet kilka lat, a starania o uzyskanie takiej decyzji możemy podjąć dopiero, gdy zostaniemy właścicielami nieruchomości.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Pierwszym krokiem do uzyskania pozwolenia na budowę powinno być sprawdzenie, czy istnieje plan miejscowego zagospodarowania terenu. Jeżeli nie ma takiego planu, należy wystąpić do urzędu gminy o wydanie tzw. warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uzyskasz w wydziale architektury urzędu gminy.

Zakup działki

Umowa nabycia każdej nieruchomości, a więc także działki, wymaga formy aktu notarialnego. Każda nieruchomość powinna mieć księgę wieczystą. Jeżeli działka nie jest wpisana do żadnej księgi wieczystej, nabycie jej wiąże się ze sporym ryzykiem. Księga wieczysta jest jawna i można ją przejrzeć w czytelniach sądów rejonowych prowadzących księgi wieczyste. Ponieważ znajduje się tam wiele istotnych dla nabywającego nieruchomość informacji, warto sporządzić odpis i udać się z nim do specjalisty. Księga wieczysta ma cztery działy. Podczas czytania księgi wieczystej szczególną uwagę należy zwrócić na działy trzeci i czwarty, które zawierają informacje o obciążeniach i ograniczeniach związanych z nieruchomością, czyli również hipoteki. Zakup nieruchomości wiąże się z przejęciem wszystkich związanych z nią obciążeń.

Projekt budowlany

Kompletny projekt budowlany składa się z dwóch części: projektu architektoniczno–budowlanego i projektu zagospodarowania działki. Urząd, który wydaje pozwolenie na budowę może zatwierdzić jedynie projekt opracowany i podpisany przez uprawnionego projektanta inżyniera budowlanego lub architekta. Zanim projektant przystąpi do pracy, należy mu dostarczyć tzw. mapę do celów projektowych. Jej opracowanie zleca się geodecie. Na podstawie pomiarów oraz dokumentacji sporządza on aktualny stan zagospodarowania działki.

Pozwolenie na budowę

Wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć w wydziale nadzoru architektoniczno–budowlanego w urzędzie władzy samorządowej właściwym dla położenia działki. Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów. Są to:

  • projekt budowlany,

  • oświadczenie o prawie do dyspozycji nieruchomością na cele budowlane,

  • inne opinie i uzgodnienia wynikające z projektu budowlanego (zwykle są to uzgodnienia dotyczące przyłączeń mediów),

  • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, gdy nieruchomość zlokalizowana jest na terenie, dla którego nie ma aktualnego miejscowego planu zagospodarowania terenu.

Urząd gminy lub starostwo powinni rozpatrzyć wniosek w ciągu dwóch miesięcy. Należy pamiętać, iż budowę można rozpocząć dopiero po uprawomocnieniu się decyzji, czyli 14 dni od doręczenia stronom pozwolenia na budowę. W ciągu dwóch lat od jego wydania należy rozpocząć roboty budowlane. Nie można też przerwać prac na dłużej niż 2 lata (informację tę można uzyskać z dziennika budowy, gdzie muszą być zapisywane wszelkie prace z nią związane).

Autor: www.nykredit.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 24, 2008
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Padmos Odpowiedz 2014-07-17 21:10:18

Bardzo duzo formalnosci chyba najlepiej jak zlece to firmie, ktora buduje od podstaw tzn lacznie z zalatwianem formalnosci wstepnych. Ufff. Ciekawa jestem o ile drozej bedzie mnie kosztowac budowa mojego domku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty