Start Arrow Wiadomości Arrow Jak wyczyścić płytę gazową?

Jak wyczyścić płytę gazową?

Utrzymanie płyty gazowej w należytej czystości może okazać się większym wyzwaniem niż w przypadku jej ceramicznego lub indukcyjnego odpowiednika. Jak poradzić sobie z zabrudzeniami, przypalonym jedzeniem oraz zakamarkami w okolicy palników? Oto kilka sposobów na to, jak łatwo wyczyścić płytę gazową.

Po pierwsze – lepiej zapobiegać

Podczas gotowania (nie tylko na płycie gazowej) zwróćmy szczególną uwagę na to, aby nie dopuścić do wykipienia potrawy na powierzchnię urządzenia. Przygotowując posiłki starajmy się wykorzystać mały płomień ognia, a średnice naczyń dobierajmy do średnicy palników gazowych. Dzięki takiej metodzie gotowania nie tylko unikniemy ryzyka przypalenia, ale poprawimy także smak naszych posiłków.

Systematyczne czyszczenie

Płyta do zabudowy FREGGIA HC640VGTW

Płyta gazowa wymaga konsekwencji w systematycznym czyszczeniu i konserwacji. Najlepiej zaraz po zakończeniu każdego gotowania przetrzeć ją szmatką lub gąbką, aby nie dopuścić do powstania silniejszego zabrudzenia. Jeżeli potrawa wykipi, plamę możemy zasypać solą, żeby się nie przypaliła. Jeżeli jednak już dopuścimy do powstania silnego zabrudzenia, stajemy przed koniecznością znalezienia skutecznego sposobu na jej wyczyszczenie. W zależności od tego, czy nasza płyta gazowa wykonana jest ze szkła, ceramiki albo stali, musimy dobrać odpowiednie metody i środki czyszczenia tak, aby nie uszkodzić jej powierzchni.

Płyta gazowa ze stali

W przypadku płyt wykonanych ze stali nierdzewnej ważne jest, aby skutecznie odtłuścić jej powierzchnię. Niestety wiele środków dostępnych w sklepach pomaga jedynie w usunięciu smug oraz nabłyszczeniu urządzenia. Rozwiązaniem może być domowa mikstura z roztworu wody z octem, mydłem, cytryną, płynem do naczyń lub sprawdzonym płynem odtłuszczającym. Płytę należy przetrzeć ściereczką lub gąbką namoczoną w przygotowanym roztworze, a następnie umyć po odczekaniu kilku minut. Następnie najlepiej przetrzeć płytę ręcznikiem kuchennym i osuszyć – jeżeli na jej powierzchni zostawimy czystą wodę, mogą na niej powstać nieestetyczne plamy i ślady. Pamiętajmy również, aby nie używać środków czy materiałów zawierających drobinki ścierne, które mogłyby porysować stalową powierzchnię.

Płyta do zabudowy FREGGIA HF640VGTX

Płyta emaliowana

Płyta emaliowana, czyli płyta wykonana ze stali nierdzewnej i pokryta wytrzymałą emalią, występuje w różnych kolorach i jest stosunkowo najłatwiejsza do utrzymania w czystości. Do jej czyszczenia wystarczy gąbka z łagodnym mleczkiem lub własnoręcznie przygotowanym roztworem z płynem naczyń. Jeżeli mamy do czynienia z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, np. zaschniętymi resztkami jedzenia, najlepiej namoczyć je, posypać sodą lub solą, a następnie zostawić na chwilę i usunąć za pomocą chropowatej strony gąbki. W przypadku płyt emaliowanych unikajmy czyszczenia ostrymi przedmiotami – podczas zeskrobywania można uszkodzić jej powierzchnie.

Płyta do zabudowy FREGGIA HR750VGTCH

Płyta gazowa na szkle

Płyty gazowe wykonane ze szkła hartowanego wyglądają niezwykle elegancko wśród kuchennej zabudowy. Mimo, że gładka i jednolita powierzchnia wydaje się łatwa do czyszczenia, to na błyszczącym, ciemnym tle często mogą wystąpić smugi i zacieki po wylaniu się płynu podczas gotowania czy nawet zwykłej wody. Płytę gazową ze szkła najlepiej czyścić regularnie mokrą szmatką, płynem do szyb, a w przypadku trudnych zabrudzeń odpowiednią skrobaczką.

Płyta do zabudowy FREGGIA HC640VGTB

Palniki i ruszty

Czyszczenie rusztów najlepiej zacząć od namoczenia ich na noc w wodze z płynem do naczyń lub octem. Następnie możemy je wyczyścić za pomocą mleczka lub np. pasty przygotowanej z sody i wody. Warto również sprawdzić, czy rusz można myć w zmywarce. Przed przystąpieniem do czyszczenia palników, pamiętajmy o tym, aby odciąć dopływ gazu do urządzenia. Następnie zdejmujemy je z płyty i podobnie, jak w przypadku rusztów, moczymy w wodzie z płynem do mycia naczyń lub octem. Tak namoczone palniki możemy wyszorować za pomocą ściereczki lub nieostrej gąbki. Jeżeli palniki są zrobione z żeliwa, należy użyć pianki do powierzchni żeliwnych lub oleju. Pamiętajmy, aby przed ponownym zainstalowaniem ich na suchej płycie, dokładnie je wypłukać i osuszyć.

Płyta do zabudowy FREGGIA HA640VGTB

Dodane przez: Freggia

Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 15, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Kamila Odpowiedz 2018-11-20 12:44:57

Ja mam święty spokój z jej myciem to znaczy myję ją ale od kiedy kuchenkę gazową zastąpiłam płytą indukcyjną Phlipiaka jest to bardzo prosta czynność wymagająca jedynie dobrego płynu do szyb i miękkiego ręcznika papierowego.

Koralinda Odpowiedz 2018-11-05 22:24:29

płytę szklaną łatwo umyć ale pojawiają się denerwujące smugi, których nie da się zmyć nawet płynem do mycia szyb, odkryłam rewelacyjny sposób na pozbycie się ich: po umyciu szklanej płyty przecieram ją papierkiem do wycierania okularów, taki jeden mały nasączony kwadracik daje radę całej szybie, możliwe, że i ściereczki do mycia monitorów sprawdzą się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników