Start Arrow Budowa domuArrow Jak wyczyścić rynny?

Jak wyczyścić rynny?

Koniec listopada to najlepszy czas na przygotowanie naszego domu do zimy. Prace porządkowe głównie skupiają się w ogrodzie, nie powinniśmy jednak zapominać o tak ważnym elemencie, jakim są rynny. Zalegające w nich liście, kawałki gałęzi czy śmiecie przywiane przez wiatr, utrudnią prawidłowy spływ wody, a gdy w mroźną noc deszczówka w rynnie zamarznie – mogą spowodować nawet jej poważne uszkodzenia.

Choć wydaje się to banalne, zanim zaczniemy czyścić rynny, przygotujmy sobie odpowiednią odzież. Buty nie mogą być śliskie ani mało stabilne, wspinaczka po drabinie w niewygodnym obuwiu może skończyć się tragicznie. Załóżmy rękawice i okulary ochronne. Sprawdźmy też czy nasza drabina nie wymaga dokręcenia śrub lub naprawy stopnia – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Do czyszczenia rynien przydadzą nam się narzędzia takie jak: miotełka, wąż ogrodowy, wiadro, detergenty. Trudno dostępne miejsca wyczyścimy montując wąską szczotkę na kiju – zróbmy sami narzędzie przypominające szczotkę kominiarską. Do poziomych rynien otwartych przyda się również szczotka ryżowa.

Na początku uprzątnijmy właśnie rynny poziome, miotełką wymiećmy liście i gałęzie, wodą z detergentem umyjmy powierzchnię. Za pomocą węża ogrodowego spłuczmy rynnę. Niekiedy będzie potrzebne namoczenie brudu zalegającego w rynnie – wodą pod ciśnieniem zalejmy poziome elementy i zostawmy na parę godzin.

Szczotką na kiju spróbujmy „udrożnić” rynny pionowe. Następnie wodą pod ciśnieniem dokładnie je spłuczmy. Wyszorujmy zewnętrzną powierzchnię rynien i podsufitki.

Jeżeli system rynnowy jest bardzo skomplikowany lub gdy po prostu nie mamy ochoty wdrapywać się na drabinę, czyszczenie rynien możemy zlecić firmom usługowym. Jeżeli nasza działka budowlana bogata jest w liściastą roślinność, warto zaopatrzyć się w specjalne ochronne siatki na rynny, które zablokują wpadanie doń liści i gałęzi, w żaden sposób nie ograniczając przepływu wody.

Czyszczenie rynien powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz w roku, właśnie na jesieni. Ale również po zimie warto spłukać rynny wodą z węża. Należy jednak pamiętać, że łatwość konserwacji rynien w dużej mierze zależy od systemu rynnowego, jaki wybierzemy. Jeżeli więc dopiero budujemy domy jednorodzinne, pamiętajmy, by uzgodnić z firmą dekarską elementy, które w przyszłości pomogą nam pielęgnować orynnowanie, a tym samym ściany i wnętrza naszego domu.

(Regularne czyszczenie rynien pomoże zachować je w dobrym stanie przez wiele lat)

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty