Start Arrow Wiadomości Arrow Jak wykonać ocieplenie na ociepleniu

Jak wykonać ocieplenie na ociepleniu

Zły stan ocieplenia budynku obniża znacząco komfort jego użytkowania. W sytuacji takiej niezbędne są więc odpowiednie prace naprawcze. Na szczęście nie muszą one oznaczać zrywania starego systemu termoizolacyjnego. Popularną praktyką staje się bowiem docieplenie już istniejącej powłoki. Krok po kroku przedstawiamy tajniki tego procesu.

Znaczące straty ciepła, mogą być spowodowane źle wykonaną lub niewystarczająco grubą izolacją cieplną. Co w takiej sytuacji zrobić? Generalnie mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza, to zdecydować się na zerwanie dotychczasowego systemu izolacji. Niestety takie rozwiązanie wiąże się z poważnymi kosztami związanymi z demontażem, utylizacją znaczącej ilości gruzu oraz wydatkami na nowe materiały lepszej jakości. Dlatego też w takiej sytuacji warto zastanowić się, czy nie lepiej skorzystać z drugiego rozwiązania, jakim jest nałożenie kolejnej warstwy ocieplenia na istniejący już system. Od czego zacząć?

ocieplenie na ociepleniu

fot. ARSANIT

Analiza sytuacji

Sprawdzenie dokumentacji dotychczasowego ocieplenia to pierwsza rzecz, którą powinien sprawdzić wykonawca. Kolejnym krokiem jest określenie rodzaju i składu zastosowanego systemu oraz ustalenie klasyfikacji ogniowej. – Niezwykle ważną kwestią jest ocena wykonanego mocowania mechanicznego systemu, liczba, rodzaj i rozmieszczenie łączników oraz skuteczność ich zamocowania – tłumaczy Radosław Marciniec technolog firmy ARSANIT, producenta chemii budowlanej i styropianu. Procedurą, która kończy ten etap prac, jest przeprowadzenie odkrywki ocieplenia. Należy ją wykonać, aby mieć pewność, czy izolacja jest zgodna z dokumentacją. W ten sposób oceniamy również stan podłoża pod istniejącym systemem.

Jeżeli zdecydujemy się na docieplenie, istniejąca izolacja staje się niejako podłożem dla kolejnego systemu. Ważne jest więc, aby dokładnie określić jej właściwości i parametry. Pomoże nam w tym ocena: mocowań mechanicznych, przyczepności międzywarstwowych, grubości wszystkich warstw ocieplenia, rodzaju podłoża i ułożenia płyt w istniejącym systemie. Nie można zapomnieć również o ocenie przyczepności kleju oraz powierzchni, na którą będzie on nałożony.

Nowe ocieplenie

Rzetelne wykonanie diagnostyki pozwoli nam ze spokojem przejść do prac związanych z montażem nowego ocieplenia. Pierwszy jego etap to odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno ono być stabilne, nośne, suche, czyste i pozbawione luźnych elementów. W przypadku podłoży pylących, osypujących się, silnie chłonnych (np. tynki mineralne bez egalizacji farbą) lub nierówno nasiąkliwych, zaleca się użycie preparatu gruntującego, który poprawi ich przyczepność.

Kolejny etap to mocowanie nowego ocieplenia. Należy go zacząć od zamontowania listwy cokołowej, służącej jako dolne wykończenie izolacji. Potem nakładamy specjalistyczny klej do płyt termoizolacyjnych, by finalnie przystąpić do… mocowania styropianu.

Aby utrzymać poziom nowego systemu, warto na ścianie poprowadzić sznurek murarski rozpięty na gwoździach. Płyty układamy od dołu do góry, dociskając je równomiernie do siebie.– tłumaczy technolog firmy ARSANIT. – Gdyby powstały nierówności iuskoki, należy je zeszlifować do uzyskania jednolitej płaszczyzny styropianu – dodaje. Warto jednak pamiętać, że szlifowanie można wykonać nie wcześniej niż po 3 dniach od przyklejenia nowej izolacji.

Połączone na stałe

Aby mieć pewność, że nowa warstwa ocieplenia będzie dobrze przymocowana, należy użyć specjalnych łączników (kołków). Jak je mocować? Kołki umieszczamy w wywierconych otworach płyty tak, aby przeszły przez wszystkie warstwy nowego i starego ocieplenia (najlepiej w miejscach, gdzie pod płytami termoizolacyjnymi znajduje się klej).

fot. ARSANIT

fot. ARSANIT

Po odpowiednim połączeniu systemów nakładana jest warstwa zbrojna wraz z odpowiednio dobraną siatką. Dalej następują już prace wykończeniowe, czyli nałożenie masy tynku cienkowarstwowego. – Warto pamiętać o kolorystyce elewacji – opowiada technolog firmy ARSANIT- Powinna ona być utrzymana w barwach pastelowych. W przypadku ścian południowych i zachodnich należy stosować jasne kolory tynków. Dzięki temu zapobiegniemy nadmiernemu nagrzewaniu się powierzchni i unikniemy spękań. – dodaje.

Właściwe wykonanie dodatkowego ocieplenia zagwarantuje poprawę parametrów izolacji termicznej. Dlatego też każdy etap prac powinien być przeprowadzony z uwzględnieniem wszystkich zalecanych procedur. W efekcie zaoszczędzimy wiele niepotrzebnych kosztów, a przede wszystkim energię, niezbędną do prawidłowego ogrzania budynku.

Dodane przez: POiNTB

POiNTB
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 1, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty