Start Arrow InstalacjeArrow Jak wykonać szczelne szambo?

Jak wykonać szczelne szambo?

Zastanawiam się nad budową szamba przy moim domu, ale mam pewne obawy. Czy można uniknąć nieprzyjemnego zapachu związanego z instalacją szamba wokół i – co gorsza – w domu?

Ścieki ze zbiornika na szambo nie mogą przedostawać się do gruntu, dlatego decydując się na szambo należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność zbiornika.

Szambo betonowe wykonywane na placu budowy nie da gwarancji szczelności. Nawet jeśli dodatkowo zostanie uszczelnione z dwóch stron, to po kilku latach eksploatacji może się rozszczelnić, co grozi skażeniem gleby i wód gruntowych. Dużo lepszym rozwiązaniem jest prefabrykowany zbiornik, który transportuje się na działkę i montuje, bez konieczności dodatkowego uszczelniania.

Gotowe zbiorniki mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, laminatów, betonu i żelbetu.

Gotowe zbiorniki z tworzywa sztucznego są stosunkowo lekkie, łatwiej więc je transportować i montować. To istotne, szczególnie, gdy na nasza działkę, w miejsce instalacji szamba, może nie dotrzeć samochód czy dźwig.

Kolejną zaletą gotowych zbiorników jest odporność na korozję, co ma duży wpływ na ich szczelność i trwałość.

Przy wyborze zbiornika bardzo istotna jest również jego pojemność. Dobieramy ją pod względem ilości ścieków generowanych przez domowników, jak i częstotliwości ich wywożenia. Ścieki powinny być usuwane raz na 10-14 dni.

Przyjmując, że jedna osoba zużywa dziennie ok. 150 l wody, pojemnik dla czteroosobowej rodziny powinien mieć pojemność ok. 8,4 m3.

150 l x 4 osoby x 14 dni = 8400 l

Oferta producentów zbiorników gotowych jest szeroka, jeżeli jednak nie znajdziemy odpowiedniego szamba, wybierzmy taki o zbliżonej, ale zawsze większej pojemności (w omawianym przypadku np. 10 m3)

Jeśli ścieki będzie się wywozić częściej, zbiornik może być mniejszy. Warto również dowiedzieć się, jakimi wozami dysponuje lokalne przedsiębiorstwo wywozu ścieków, by zbiornik miał taką pojemność, która umożliwi wywóz jednym kursem wozu asenizacyjnego.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o budowie szamba, warto sprawdzić, czy na naszej działce panują warunki do montażu przydomowej oczyszczalni ścieków.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty