Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jak wykończyć mieszkanie dla alergika?

Jak wykończyć mieszkanie dla alergika?

Wykańczamy dom. Kupiliśmy jedna połowę bliźniaka. Ponieważ moja żona i syn są alergikami, zacząłem zagłębiać się w ten temat aby nie wprowadzać do nowego domu nadmiernej ilości alergenów. Czytałem już to i owo, ale ponieważ często napotykam na sprzeczne informacje, proszę o kolka wskazówek w tym temacie.

(Zdrowy i bezpieczny dom dla całej rodziny)

(Zdrowy i bezpieczny dom dla całej rodziny)

Odpowiedzi udziela Ekspert portalu www.JaAlergik.pl

Malowanie ścian – farby dla alergika

Wiele produkowanych obecnie farb do malowania ścian to farby wodorozcieńczalne, bez agresywnych rozpuszczalników, a więc bezpieczne dla alergików – ich rozpuszczalnikiem jest woda. Produkuje się je na bazie akrylu, winylu lub lateksu (ten ostatni również może uczulać!). Farby te mają ważną cechę paroprzepuszczalność – dzięki niej ułatwione jest wchłanianie i oddawanie przez ściany wilgoci. Ponadto szybko schną, więc krótko emitują szkodliwe substancje. Pomieszczenie po pomalowaniu najlepiej wietrzyć przez ok. 48 godzin.

Innymi polecanymi farbami są krzemianowe lub silikonowe. Farby krzemianowe produkuje się z substancji naturalnych, ale jest jeden minus – może się na nich łatwiej osadzać kurz. Z farbą strukturalną z dekoracyjną fakturą może być podobnie.

Farby fotokataliktyczne to także dobre rozwiązanie. Poza typowymi właściwościami ochronnymi produkty te cechuje zdolność ograniczania rozwoju wszelkiego rodzaju drobnoustrojów i usuwania chemicznych zanieczyszczeń z powietrza. Ponieważ nie zawierają biobójczych środków chemicznych, dlatego same nie stanowią źródła uczuleń.

Niektórzy producenci starają się zmniejszyć ilość substancji uczulających w farbach. Produkty takie można rozpoznać dzięki temu, że zawierają znaki Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub Znak Bezpieczeństwa E.

Tapety w pokoju alergika

Tapety w pokoju alergika powinny być papierowe o gładkiej powierzchni, ponieważ można je wówczas przecierać szmatką. Alergik zawsze staje przed dylematem: tapeta czy farba. Oto kilka plusów zdecydowania się na tapetę:

 • można dzięki niej ukryć niewielkie uszkodzenia tynku i nierówności ścian
 • tapety zmywalne zabezpieczają ścianę przed zabrudzeniami.

Oczywiście tapetowanie jest droższe od malowania ścian. Kolejnym minusem jest to, że niektóre z nich (np. winylowe) mogą emitować silny zapach, więc nie są polecane dla alergików.

Inne materiały wykończeniowe

Boazeria – wykonana jest z naturalnego drewna, więc wymaga polakierowania, można ją wtedy wycierać na mokro. Jednak eksperci radzą, by zrezygnować ze ścian pokrytych materiałami drewnopochodnymi, bo mogą zawierać substancje szkodliwe dla alergików.

Hitem są płyty i tapety korkowe. Nie przyciągają kurzu, nie wchłaniają wilgoci i są odporne na rozwój mikroorganizmów, grzybów oraz pleśni. Ten materiał powoduje, że ściany oddychają.

Okna

Już jakiś czas temu weszły na rynek okna plastikowe – nowe, łatwiejsze do umycia. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że są one bardzo szczelne. Jeśli zamkniemy je całkowicie, to wilgoć nie będzie miała którędy się z domu wydostać. Mogą pojawić się wtedy pleśnie i grzyby. Dlatego ważne jest, by nastawić okna na tzw. mikroobieg. Wtedy w domu jest przepływ powietrza i nie powinny się tworzyć żadne grzyby czy pleśnie.

Jeśli chodzi o żaluzje w oknach to są one nieszkodliwe pod warunkiem, że znajdują się za podwójnymi szybami. Jeśli umieścimy żaluzje po wewnętrznej stronie okien, to będzie się zbierał na nich kurz.

Ogrzewanie, wentylacja, kominy

Ogrzewanie, które bazuje na cieple z kominka szczególnie istotne jest:

 • szczelność rur i konstrukcji kominka
 • dobra drożność odpływów wentylacyjnych.

Przy tego typu ogrzewaniu trzeba zwrócić uwagę na to, że przez czas, gdy go nie używamy (w okresie letnim) może w nim się nagromadzić kurz. Pierwsze uruchomienie kominka źle działa na alergików, domownicy mogą się skarżyć m.in. na bóle głowy czy problemy ze snem.

Odpowiedni komin to podstawa. Ważne jest, żeby w późniejszym czasie nie tworzyły się na nich pęknięcia, bo to właśnie przez takie uszkodzenia wydostaje się dym i ucieka ciepło. Jeśli jednak zdarzą się pęknięcia, to najlepiej zastosować uszczelniacz ognioodporny i wytrzymały na wysoką temperaturę. Aplikując uszczelniacz w szczeliny i pęknięcia, czekamy aż stwardnieje i zamalowujemy je. Z uwagą powinniśmy się przyglądać tym miejscom przez najbliższy czas – jeśli zauważymy coś niepokojącego to lepiej wezwać fachowca.

Najbardziej niekorzystne są grzejniki wentylacyjne – rozpylają tumany kurzu. Wymagania zdrowotne spełniają:

 • kaloryfery centralnego ogrzewania,
 • nowoczesne piece gazowe,
 • grzejniki elektryczne.

Na rynku dostępne są różne urządzenia, które ograniczają zawartość kurzu w powietrzu oraz utrzymują stałą wilgotność. Jednak przed ich zainstalowaniem należy się skonsultować z lekarzem.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie