Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Jak wykończyć schody żelbetowe?

Jak wykończyć schody żelbetowe?

Schody żelbetowe są najpopularniejszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Są znacznie tańsze od schodów drewnianych czy innych, wykonywanych na zamówienie. Nie są jednak wystarczająco estetyczne, wymagają zatem okładziny, która wkomponuje je w wystrój wnętrza.

 

Wykańczając schody żelbetowe musimy zadbać o ich wszystkie części – stopnice, czyli płaszczyzny poziome, podstopnice, czyli płaszczyzny pionowe, oraz fragmenty ścian znajdujące się tuż nad stopniami – czyli cokoły. Powierzchnie poziome powinny być wyłożone materiałem odpornym na ścieranie, zaś podstopnice – odpornym na uderzenia.

Ważny jest także efekt estetyczny. Nowoczesne technologie i sposoby łączenia różnych materiałów pozwalają na wykonanie okładziny schodów praktycznie ze wszystkich materiałów wykorzystywanych we wnętrzach.

Jaki materiał będzie w takim razie najodpowiedniejszy?

Okładziny drewniane

Na schody najlepiej stosować drewno lite pierwszej klasy. Wybierajmy gatunki twarde i odporne na ścieranie, takie jak buk, jesion, dąb, klon czy modrzew. Coraz popularniejsze, choć oczywiście droższe, są również gatunki drewna egzotycznego, np: merbau, teak czy jatoba.

Jeśli chcemy zmniejszyć koszty okładziny schodów, podstopnice, cokoły czy listwy, czyli miejsca mniej eksploatowane, możemy wykończyć z tańszych, ale i mniej odpornych gatunków, jak świerk czy sosna.

Czytaj więcej w poradniku: 

Drewno na żelbetowe schody wewnętrzne

Okładziny kamienne

Ciekawym materiałem stosowanym jako okładzina schodów jest naturalny kamień, granit lub marmur. Schody kamienne doskonale komponują się z balustradami ze stali nierdzewnej, która podkreśla chłodny charakter kamienia.

Przy zastosowaniu kamienia polerowanego na stopniach należy zadbać o bezpieczeństwo – przy krawędzi należy wykonać antypoślizgowy pasek.

Czytaj więcej w poradniku: 

Płytki marmurowe na schodach

Okładziny ceramiczne

Na schody wewnętrzne wykorzystywana jest terakota, gres oraz płytki klinkierowe. Powinny charakteryzować się one dużą wytrzymałością na ścieranie (klasy III-IV) oraz antypoślizgowością.

Płytki, które nie są śliskie, oznaczone są symbolem R9 i wyższą – niższe wymagają zastosowania specjalnych listew czy pasków antypoślizgowych, które zwykle szpecą okładzinę. Z uwagi na ryzyko poślizgu, na schody nie powinien być stosowany gres porcelanowy.

Czytaj więcej w poradniku: 

Płytki na schody wewnętrzne

Wykładziny

Na schody wewnętrzne stosowana jest zarówno wykładzina z tworzywa sztucznego, jak i wykładzina dywanowa, mocowane bezpośrednio do betonu z użyciem specjalnych klejów.

Wykładzina na schodach może być układana na dwa sposoby. Jednym z nich jest przyklejenie wykładziny w jednym kawałku do stopni oraz podstopnic, zabezpieczając naroża metalowymi profilami.

Można także przyciąć odpowiednie kawałki wykładziny na wymiar schodów, uwzględniając również wystający nosek. Kawałki wykładziny należy starannie przyklejać klejem akrylowym (do klejenia nosków można użyć kontaktowego kleju neoprenowego). Krawędzie schodów zabezpiecza się dodatkowo metalowymi profilami.

Czytaj więcej w poradniku: 

Wykładzina podłogowa na schody wewnętrzne

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie