Start Arrow Budowa domuArrow Jak wylać ławy fundamentowe?

Jak wylać ławy fundamentowe?

Dobre i solidne fundamenty to podstawa. Ich powstawanie można podzielić na dwie części – obie bardzo ważne oraz rzutujące na trwałość budynku i komfort mieszkania. Zajmijmy się jednak tylko pierwszym etapem. Jak wylać ławy fundamentowe, aby w przyszłości móc spać spokojnie?

Każdy, kto zostanie zapytany o etapy budowania domu, z pewnością zacznie swoją odpowiedź od fundamentów. Dobrze wykonane to podstawa- nikogo nie dziwi, że w każdym profesjonalnym projekcie budowlanym z pewnością znajdzie się etap ich wylewania.

Aby nieruchomość nie uległa uszkodzeniu lub całkowitemu zniszczeniu konieczne są odpowiednie podstawy.

Rzeczywiste warunki gruntowe działki, na której budowany jest dom, nie zawsze są idealne. Mogą znacząco odbiegać od tych, zaproponowanych w pierwotnej wersji projektu, dlatego ekipa budowlana zawsze musi być przygotowana na przystosowanie ich do fundamentowania budynku – zauważa Robert Skulimowski z warszawskiej firmy budowlanej Wellmade. Wszystko po to, by uniknąć osuwania się ścian budynku lub ich zawalenia. Zazwyczaj kłopoty pojawiają się, gdy mamy do czynienia z gruntami nasypowymi czy torfowiskami. Pojawia się zatem pytanie – jak wylać ławy fundamentowe, aby uniknąć takich kłopotów w przyszłości?

Etapy wylewania fundamentów

Najczęstszy i najpopularniejszy fundament, jaki można spotkać w projektach domów jednorodzinnych, składa się z dwóch części:

 • ławy fundamentowej;
 • ścian fundamentów.

Pierwsze z nich, czyli ławy fundamentowe, to poszerzenia u spodu ścian fundamentowych. Taka konstrukcja umożliwia rozłożenie obciążenia pochodzącego od budowli na większą powierzchnię. Tym samym zmniejsza się jednostkowy nacisk ścian na grunt. Ich szerokość i wysokość zależą od obliczeń wykonanych przez architekta i nie dozwolone jest dobrowolne zmienianie jego obliczeń konstrukcyjnych.

Często spotykane ławy fundamentowe wykonane są przy użyciu betonu i wylewane są bezpośrednio w gruncie. Aby zapewnić im większą odporność na nierównomierne osiadanie, zazwyczaj zbroi się je podłużnie. W tym celu używa się standardowo cztery pręty o średnicy 12 mm. Jeśli grunt jest bardziej wymagający oraz sprawia więcej kłopotów, stosuje się ławy żelbetowe, które zbrojone są poprzecznie. W przypadku bardzo niekorzystnych warunków ściany fundamentowe opiera się, nie na ławach fundamentowych, lecz na żelbetowej płycie, ruszcie lub stopach. Czasem sięgają one nawet do nośnej warstwy gruntu.

Natomiast ściany fundamentowe, czyli druga składowa fundamentów, muszą być dostosowane do grubości ścian nadziemia. Dwuwarstwowe lub lekko szkieletowe nie przekraczają zazwyczaj grubością 25 cm. Jednak w przypadku murów trójwarstwowych zdarza się, że mają one ponad 50 cm grubości.

Ściany fundamentowe można podzielić na:

 • jednorodne (wykonane z tego samego materiału);
 • warstwowe (z ociepleniem).

Zwyczajowo ociepla się je, gdy mamy do czynienia z domami podpiwniczonymi.

Jak wylać ławy fundamentowe?

Postawienie solidnych fundamentów to podstawa – wiele osób z pewnością uznana to za banał, jednak jeśli sami będziemy zajmować się budową swojego domu, pamiętajmy o tym. Wszystko zaczyna się właśnie od ław fundamentowych.

Wykonanie ław oraz ścian fundamentowych, uzależnione jest w dużej mierze od tego, czym chcemy, aby nasza nieruchomość posiadała piwnicę. Kiedy już podejmiemy decyzję, możemy przejść do realizacji naszego projektu.

Schemat jest zawsze taki sam. Na początku wykonuje się wykop, po czym wyznacza się osie ław. Powinny zostać wykonane zgodnie z wyliczeniami, które znajdują się w przygotowanym wcześniej projekcie.

Powinniśmy wystrzegać się sytuacji, w której zbrojenia zostaną bezpośrednio położone na dnie wykopu, a następnie zalane. To poważny błąd, który może być źródłem późniejszych kłopotów. Dlaczego? Zaczyn cementowy może bowiem wyciekać z betonu i wsiąkać w grunt. Dno wykopu, nawet tego – najlepiej wykonanego, jest nierówne, a sam grunt – naruszony. Dlatego należy dokonać jego stabilizacji. Najprostszym sposobem, możliwym do wykonania nawet samodzielnie, jest wylanie kilkucentymetrowej warstwy rzadkiego betonu o niewielkiej zawartości cementu. Jest to tzw. chudy beton, który częściowo wsiąkając w grunt, tworzy warstwę pośrednią między podłożem, a ławami fundamentowymi. Ogromną korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest to, że po stwardnieniu tej dodatkowej, betonowej warstwy, można na niej ustawiać szalunki oraz układać zbrojenie.

Pamiętajmy, że poprawne wykonanie fundamentów to gwarancja bezpieczeństwa konstrukcji każdego budynku. Niestety brak specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, mogą okazać się katastrofalne w skutkach. O błąd nie trudno, a jest on później niemożliwy do naprawienia – przestrzega Robert Skulimowski z firmy Wellmade. Dlatego warto zastanowić się, czy zawsze oszczędności są najważniejsze. Może lepiej zapewnić sobie i swojej rodzinie spokojny sen?

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa podłogowa Trójnóg Mineapolis

 • TK Lighting Kinkiet Diamond Black

 • Promocja

  Lampa nocna Minky

 • Lampa Flexi Minky 3pł.

 • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

 • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

 • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

 • TK Lighting Lampa stołowa Pico white