Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Jak zabezpieczyć basen przed zimą?

Jak zabezpieczyć basen przed zimą?

Jesień to właściwy moment, by przygotować swój basen do zimy. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, by już za kilka miesięcy bez większego wysiłku móc powrócić do korzystania z uroków prywatnych akwenów.

Coraz krótsze dni, coraz niższe temperatury i wreszcie coraz częściej występujące opady, to w przypadku odkrytych basenów niewątpliwe oznaki zakończenia sezonu kąpielowego. W okresie tym powinniśmy się więc skupić przede wszystkim na odpowiednim zabezpieczeniu naszych obiektów przed zbliżającą się wielkimi krokami zimą. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

ochrona basenu

Woda zostaje w basenie

Marek Ignatowicz z firmy Garden:
– Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, by z naszego basenu, niezależnie od tego, z czego został on wykonany, nie spuszczać całej wody. W celu zabezpieczenia konstrukcji obiektu przed uszkodzeniami, siły zamarzającej ziemi oddziałujące na ściany zewnętrzne powinny być bowiem równoważone siłą zamarzającej cieczy.

Poza tym przygotowania do zimy warto zacząć od wyregulowania pH i ponownej, szokowej dezynfekcji wody, którą następnie należy przefiltrować. Dobrym pomysłem będzie także dodanie środka chemicznego, który zapobiegnie powstawaniu silnych zabrudzeń oraz powstrzyma rozwój alg i glonów.

Marek Ignatowicz z firmy Garden:
– Kluczem do skutecznego działania preparatów tego typu jest ich prawidłowe wymieszanie. Rozcieńczony środek należy zatem wlewać w kilku różnych miejscach, a następnie przepompować wodę pomijając filtrowanie.

Pamiętajmy o zimowych opadach

Jak wspominaliśmy na wstępie, przed zimą nie opróżniamy całkowicie akwenu. Poziom wody powinien jednak być nieco niższy, niż w trakcie sezonu. W przypadku obiektów pozbawionych osłony musimy się bowiem liczyć z konsekwencjami obfitych opadów, należy zatem zadbać o to, by tafla wody znajdowała się około 20 cm poniżej wlotu skimmera, wszelkich dysz czy urządzeń zamontowanych w basenie.

Ochrona przed działaniem lodu i zabrudzeniami

Kolejnym krokiem będzie spuszczenie wody z instalacji filtrującej i grzewczej oraz zakręcenie zaworów. Dodatkowo, w tym momencie ściany warto zabezpieczyć przed uszkodzeniami powodowanymi rozszerzającym się lodem.

Marek Ignatowicz z firmy Garden:
– W tym celu do akwenu wrzucamy kilka plastikowych lub styropianowych przedmiotów (jak np. przeręble do oczek wodnych), które wchłoną część nacisku wytwarzanego przez lód. Pamiętajmy, by nie umieszczać ich w jednym miejscu, a zwyczajnie rozłożyć po całej powierzchni.

Basen warto też przykryć pianką lub folią ochronną, dzięki czemu wiosną nie będziemy musieli wyławiać z wody spadających liści czy innych tego typu zanieczyszczeń.

A już na wiosnę…

Rzetelne wykonanie wszystkich powyższych czynności niemal gwarantuje nam odpowiednie przygotowanie akwenu do zimy.

Marek Ignatowicz z firmy Garden:
– A gdy będzie się ona zbliżała do końca, w okolicach marca, kiedy na ogół mamy już do czynienia z dodatnimi temperaturami, po raz kolejny sprawdzamy jakość wody i jej pH. W tym momencie możemy także ponownie dodać środek zapobiegający rozwojowi glonów i alg oraz zdezynfekować ciecz szokową metodą chlorową.

Nie pozostanie nam wtedy już nic innego, jak podgrzać wodę i… rozpocząć kolejny sezon kąpielowy.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 19, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników