Start Arrow Wiadomości Arrow Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Dom, choć kojarzy się ze spokojną przystanią, dla małego dziecka może okazać się bardzo niebezpiecznym terenem pełnym przeszkód i zagrożeń. Zadaniem rodzica jest kompleksowe myślenie o tych trudnościach i maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa podopiecznych. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę, aby ryzyko spadło do minimum.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Uwaga na elektryczność

Jednym z kluczowych aspektów, na który musimy zwrócić uwagę, jest elektryczność. Gniazdka elektryczne są dla dziecka kuszącą niewiadomą – wystają ze ściany, mają otwory, więc może warto włożyć tam paluszki? Kontakty powinny być zasłonięte, a najlepiej zabezpieczyć je specjalnymi zaślepkami – są niedrogie, a praktycznie niwelują zagrożenie. Pamiętajmy także o okablowaniu – najlepiej, aby było schowane za meblami lub pod listwami, a przynajmniej spięte. Nie zapominajmy o wyłączaniu małych urządzeń (suszarek, lokówek, golarek) z gniazdek, szczególnie jeśli znajdują się w pobliżu wody. Co się tyczy samej łazienki, możemy zaopatrzyć się w maty antypoślizgowe i dywaniki, które zmniejszą ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Deskę klozetową dobrze zabezpieczyć przed otwarciem za pomocą odpowiednich przyssawek i haczyków.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Niebezpieczne miejsca

Okna, drzwi i schody – to elementy o których bezwzględnie musimy pamiętać. Do zabezpieczenia schodów służy specjalna bramka, która chroni małe dzieci przed ewentualnym upadkiem. Jeśli chodzi o bezpieczne rozwiązanie dla drzwi i okien, to warto zastanowić się nad zakupem klamek kodowych ­– zaznacza Robert Wagner, ekspert marki Yale. Taką klamkę możemy otworzyć dopiero po wprowadzeniu kodu, co praktycznie uniemożliwia dziecku otwarcie drzwi lub okna. Montaż jest bardzo prosty, a całość nie wymaga dodatkowego okablowania, gdyż działa na baterie. To rozwiązanie nie tylko bezpieczne, ale także bardzo wygodne, gdyż pozwala na rezygnację z tradycyjnych kluczy – dodaje ekspert marki Yale. Kanty i ostre krawędzie mebli warto zasłonić specjalnymi ochraniaczami, dzięki którym nasi podopieczni nie nabiją sobie guza podczas zabawy. Jeśli chodzi o balkon, to kategorycznie powinniśmy towarzyszyć dziecku za każdym razem, kiedy znajduje się w jego pobliżu. Czujne oko to przeważnie najlepsza ochrona – pamiętajmy, że aż 70% wypadków, które przydarzają się dzieciom, ma miejsce właśnie w domach!

Klamka kodowa, fot. Yale

Chemia i drobiazgi

Pamiętajmy aby całą chemię, lekarstwa i wszystkie środki czystości trzymać w miejscu niedostępnym dla dziecka. Jeśli posiadamy w domu zwierzę, to zarówno miski z karmą, jak i akcesoria takie jak smycz czy kaganiec, powinniśmy zabezpieczać przed dzieckiem. Podobnie w przypadku kwiatów doniczkowych – dziecko może niechcący zrzucić ciężką donicę na siebie, ale także zatruć się rośliną. Zadbajmy o to, aby nie zostawiać na wierzchu drobnych przedmiot, którymi dziecko mogłoby się zadławić m.in. biżuterii, guzików, monet, przyborów do szycia. Dobrze także zrezygnować na pewien czas z obrusów – maluchy mają skłonność do pociągania ich za rogi, co grozi zrzuceniem na siebie zastawy lub oblaniem się gorącą kawą czy herbatą.

Klamka kodowa, fot. Yale

Klamka kodowa, fot. Yale

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 24, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty