Start Arrow WnętrzaArrow Jak zaimpregnować drewniane akcesoria łazienkowe? Domowe sposoby na ochronę drewna

Jak zaimpregnować drewniane akcesoria łazienkowe? Domowe sposoby na ochronę drewna

Drewniane meble łazienkowe czy okładziny ścienne zaimpregnowane są fabrycznie. Nasze, własnoręcznie wykonane akcesoria łazienkowe z drewna musimy sami zabezpieczyć przed wilgocią i bezpośrednim działaniem wody. Jakie są domowe sposoby na impregnację drewnianych dekoracji i dodatków?

W drewnianych pudełkach przechowujemy artykuły higieniczne...

W pudełkach przechowujemy artykuły higieniczne…

przybory toaletowe i kosmetyki.

przybory toaletowe i kosmetyki.

Polacy pokochali majsterkowanie i własnoręcznie tworzą dekoracje i dodatki codziennego użytku. Również w łazience coraz częściej wykorzystujemy pomysły DIY. Akcesoria łazienkowe wykonane z drewna wymagają jednak odpowiedniego zabezpieczenia przed negatywnie działającą na materiał wodą i wilgocią. W drewnianych pudełkach i pojemnikach trzymamy najczęściej waciki do przemywania twarzy, pachnące mydełka do ciała, szczoteczki do zębów, pędzle do golenia czy ręczne masażery używane pod prysznicem. W trosce o naszą skórę niechętnie sięgamy po chemiczne impregnaty, odpowiednie do zabezpieczania drewnianych mebli łazienkowych czy paneli ściennych i podłogowych. Są jednak proste, domowe sposoby na zaimpregnowanie drewnianych przedmiotów.

Warto zaimpregnować również drewniane przybory do kąpieli.

Warto zaimpregnować również drewniane przybory do kąpieli.

Domowe sposoby na impregnację drewna

Bezpieczne dla zdrowia i świetne w działaniu będą spożywcze oleje i oliwki. Aby zaimpregnować drewniane akcesoria łazienkowe wystarczy przetrzeć je nasączoną w oliwie z oliwek ściereczką lub papierowym ręcznikiem i pozostawić do wyschnięcia. Zaraz po wykonaniu przedmiotu dekoracyjnego taką impregnację przeprowadzamy dwu- lub trzykrotnie. Musimy pamiętać, że olej przyciemni nieco drewniane powierzchnie, co istotne, zachowa jednak naturalny rysunek drewna.

Drewniane akcesoria łazienkowe stale narażone są na bezpośrednie działanie wody, która wypacza drewno, dlatego impregnacja drewna oliwką lub olejem spożywczym powinna być później przeprowadzana regularnie raz na jakiś czas.

Gotowe akcesoria z surowego drewna również należy zaimpregnować.

Gotowe akcesoria z surowego drewna również należy zaimpregnować.

Nasze drewniane przybory DIY warto również przetrzeć ściereczką nasączoną octem, szczególnie wewnątrz pudełka czy pojemnika, w którym przechowujemy wilgotne przedmioty, np. szczoteczki do zębów. Taki zabieg ochroni przybornik przed rozwojem pleśni, o którą nietrudno w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Jeżeli zapach octu będzie nam przeszkadzał, natrzyjmy powierzchnię plasterkiem cytryny, która zniweluje nieprzyjemną woń.

Pamiętajmy, by nasze drewniane akcesoria łazienkowe wycierać do sucha za każdym razem, gdy zalejemy je wodą lub gdy sprzątamy łazienkę.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 17, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza