Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jak zamaskować ubytki w ścianie?

Jak zamaskować ubytki w ścianie?

Aranżując wystrój wnętrz, często zmienia nam się koncepcja dotycząca ulubionych obrazów czy fotografii, zawieszanych na ścianie. Przenosząc je w inne miejsce musimy się liczyć z przykrymi dziurami po kołkach i gwoździach.

Jak szybko i skutecznie zamaskować ubytki w ścianie radzi mgr inz. Kamil Wiśniewski, ekspert z firmy Cedat Sp. z o.o, producent chemii budowlanej marki CEKOL:

ubytki w scianieNajlepszym i najszybszym sposobem zlikwidowania dziur i pęknięć w ścianach jest wypełnienie ich białą masą szpachlową na bazie naturalnego gipsu. Materiał taki jest plastyczny i niezwykle łatwy do samodzielnego użycia. Nowoczesne mieszanki gipsu naturalnego nie zastygają bowiem tak szybko jak czysty gips, dzięki czemu możemy bez pośpiechu wykonać wszystkie czynności związane z nakładaniem zaprawy na ścianę. Godna polecenia do tego typu prac jest biała gładź szpachlowa Cekol C-45, będąca jednym z najczęściej używanych w Polsce produktów tego typu.

Pracę rozpoczynamy od oczyszczenia okolic ubytku (dziury, pęknięcia), który będziemy naprawiać. Usuwamy resztki farb oraz luźne ziarenka piasku czy tynku.

Po oczyszczeniu podłoże należy zagruntować emulsja gruntującą Cekol DL-80.

Teraz możemy już przystąpić do przygotowania masy szpachlowej:

 • Zaprawę mieszamy z czystą, zimną wodą w proporcjach 0,4 litra na 1 kilogram proszku. Musimy pamiętać, aby zawsze dodawać proszek do wody, a nie odwrotnie, unikniemy dzięki temu trudnych do mieszania grudek w zaprawie.
 • Do wymieszania zaprawy najlepiej użyć mieszadła mechanicznego np. specjalnej nakładki na wiertarkę. Dzięki specjalnym dodatkom modyfikującym Cekol C-45 tworzy w połączeniu z wodą jednolitą, bardzo plastyczną masę.
 • Pamiętajmy także aby jednorazowo przygotować taką ilość zaprawy, jaką będziemy w stanie wykorzystać w ciągu 45 minut i jaka będzie potrzebna do usunięcia dziur i pęknięć w naszych ścianach.
 • Należy pamiętać również o tym, że wszystkie prace wykonywać należy narzędziami ze stali nierdzewnej lub plastikowych. Gips jest bowiem środowiskiem silnie korozyjnym dla zwykłych stali. W efekcie użycia narzędzi zwykłych na powierzchni wygładzanej, po związaniu szpachlówki mogą pojawić się rdzawe plamki.

Cekol C-45 jest gotowy do użycia bezpośrednio po przygotowaniu:

 • zaprawę nakładamy na ubytek kielnią lub szpachlą, zbierając jednocześnie jej nadmiar. Jeżeli naprawiany jest duży ubytek, Cekol C-45 należy nakładać w kilku warstwach.
 • Jeżeli zachodzi taka potrzeba to możemy nakładać drugą warstwę szpachlówki na wstępnie związaną jeszcze wilgotną pierwszą warstwę lub po wyschnięciu pierwszej warstwy. Należy wtedy przed nałożeniem drugiej warstwy pierwszą zagruntować emulsją gruntującą Cekol DL-80. Maksymalna grubość pojedynczej warstwy gładzi nie powinna przekraczać 5 mm.
 • Kiedy ubytek jest już wypełniony, czekamy na całkowite związanie i wyschnięcie gładzi Cekol C-45. Trwa to, w zależności od grubości warstwy i panujących w pomieszczeniu warunków, od kilku do kilkunastu godzin.
 • Kiedy nałożona przez nas masa zwiąże i będzie sucha, możemy wyrównać jej powierzchnię i brzegi za pomocą drobnego papieru ściernego. Uzyskamy w ten sposób idealną gładkość naprawianego miejsca.
 • Teraz możemy przystąpić do malowania cekolowanego miejsca lub całej ściany.

Cekol C-45 jest także doskonałym podkładem pod farby emulsyjne, akrylowe i pod tapety. Jest masą idealnie białą, co umożliwi nam, w przypadku malowania, ograniczenie ilości warstw farby jakie musimy nałożyć, aby uzyskać biały kolor. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

ANZA Odpowiedz 2016-10-13 18:59:39

Bardzo dobrze że przedstawiciel wie i wspomina jak ważne są narzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny