Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jak zamontować lustro na ścianie?

Jak zamontować lustro na ścianie?

Trudno wyobrazić sobie aranżacje łazienek bez lustra. Ale na lustrzane powierzchnie coraz częściej decydujemy się też w innych wnętrzach, chcąc optycznie powiększyć ich przestrzeń. Dekoracyjne lustro spotyka się w sypialniach czy pokojach dziennych, ważną funkcję pełni również w korytarzu.

Sposób na montaż lustra na ścianie zależy od jej zewnętrznej powłoki. Stosując się do poniższych zaleceń, każdy z nas jest w stanie samodzielnie przykleić czy przymocować lustrzaną taflę, dekorując i kształtując pomieszczenie. Wyjątkiem jest montaż dużego lustra w łazience, zajmującego niemalże całą ścianę. Tę pracę powinniśmy zlecić raczej fachowcom, tym bardziej, że duża powierzchnia lustra wymaga często, by oświetlenie było zamontowane na tafli, a nie po jej bokach.

(Lustra zdobią nie tylko łazienki. Powiększając optycznie przestrzeń, wykorzystywane są przez projekty małych wnętrz.)

Mniejsze lustra możemy zamontować na kilka sposobów. Najczęściej stosowaną metodą jest przyklejenie lustra do powierzchni za pomocą kleju. W tym celu należy wykorzystywać tylko specjalny klej lub silikon do luster. Da to nam pewność, że tafla nie odklei się i nie będzie przesuwać się na powierzchni, a poza tym zabezpieczy przed lustro przed korozją, którą mogą wywołać składniki nieodpowiedniego preparatu. Klej do luster dostępny jest w każdym sklepie z chemią budowlaną. Sprzedaje się go w wygodnych kartuszach i wyciska za pomocą strzykawki.

(Klej do luster łatwo się nakłada)

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, na której mocować będziemy lustro. Musi być ona równa, czysta i sucha. Zrezygnujmy z przyklejania dekoracji na świeży tynk, który jej nie utrzyma.

Aby lustro było dobrze przyklejone, nie przesuwało się w pionie czy poziomie, klej należy nakładać pasami. Dzięki temu powierzchnia lepiej będzie utrzymywać lustro, a klej szybciej wyschnie i odparuje.

Specjalny klej należy zastosować również w przypadku, gdy lustro mocujemy na powierzchni z płytek ceramicznych. Sprawdźmy na opakowaniu, ile trwa całkowite wyschnięcie kleju. Dopiero, gdy klej całkowicie wyschnie będziemy mogli wypełnić szczelinę między płytkami a lustrem, np. transparentnym silikonem.

Inną metodą na montaż lustra jest użycie taśmy klejącej. Wybierzmy produkt dwustronnie klejący, również przeznaczony do luster i gładkich tworzyw sztucznych. Wysokiej jakości klej akrylowy, naniesiony na dwóch stronach sprawi, że tafla nie będzie przesuwać się i odklejać od powierzchni ceramicznych, szklanych, drewnianych czy metalowych, a także od ścian wykończonych farbami. Nośnik takiej taśmy wykonany jest najczęściej z polimerowej pianki, która jest trwała i odporna na działanie światła czy temperatury.

Taśmę, podobnie jak klej, nakładamy pionowymi pasami.

Na koniec pozostaje nam oczywiście montaż na kołki rozporowe. Lustra wyposażone muszą być wtedy wyposażone w specjalne zawieszki.

Zobacz, jak wywiercić otwór w glazurze.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Smolki Odpowiedz 2016-10-19 08:46:29

Mój znajomy - jeśli za lustrem jest ściana, a nie płytki, montuje lustro przy pomocy pianokleju. Plusem jest świetna wytrzymałość i brak konieczności wiercenia w ścianie. Choć zastanawia mnie co w przypadku, gdyby chciał takie lustro zdjąć ze ściany. ;)

Piotr Odpowiedz 2016-10-18 09:56:09

Mam obawy, że taka taśma wytrzyma. Napisane jest, że można kleić, ale jakim klejem?

Dawid Odpowiedz 2015-09-29 08:56:26

Lustro w mojej łazience przyklejone jest na specjalną taśmę do klejenia luster do różnych powierzchni pakart.com.pl/katalog/tasma-dwustronna-do-luster-gerband-914/. Bardzo łatwo się je przyklejało, trzyma się solidnie, także myślę, że to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż klej.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-07-26 07:21:51

Jak zrobić stelaż do g-k na, którym ma wisieć lustro podświetlane od spodu czyli ma odstawać 5cm od ściany z prześwitem na zimne światło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny