Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Jak zamontować okap kuchenny? Stabilne mocowanie na kołkach

Jak zamontować okap kuchenny? Stabilne mocowanie na kołkach

Stabilny i trwały montaż okapu pozwoli nie tylko korzystać z wszystkich jego nowoczesnych funkcji, ale także zapewni bezpieczną instalację w kuchni. Bardzo istotny jest wybór odpowiednich akcesoriów montażowych, które dostosować należy do ściany, na której wyciąg zostanie umieszczony. Jak zamontować okap krok po kroku podpowiadamy w tym poradniku.

Prawidłowy oraz bezpieczny montaż okapu kuchennego zapewni sprawne korzystanie ze wszystkich jego funkcji. fot. mat. pras. DOM.pl

Prawidłowy oraz bezpieczny montaż okapu kuchennego zapewni sprawne korzystanie ze wszystkich jego funkcji. fot. mat. pras. DOM.pl

Przystępując do montażu wybranego przez nas okapu, niezbędne będą: poziomica, ołówek, wiertarka, wkrętarka lub śrubokręt, kołki, detektor do wykrywania instalacji oraz narzędzia do podłączenia okapu do prądu. Zanim zabierzemy się do pracy, koniecznie sprawdźmy, z jakiego materiału została wykonana ściana – czy jest to regips, beton, a może cegła? Podłoże będzie miało bowiem decydujący wpływ na wybór mocowania. Jeżeli w miejscu montażu mamy płytki ścienne, użyjmy wiertła diamentowego. Przed montażem warto też dokładniej zapoznać się z instrukcją producenta okapu. 

Montaż okapu – jakie kołki?

Dzięki odpowiedniemu mocowaniu okapu kuchennego zapewnimy sobie wygodny dostęp do panelu sterowania. Jedną z najważniejszych kwestii jest zachowanie odpowiedniej odległości między nim a kuchenką. Jeżeli mamy do czynienia z płytą gazową, to okap powinien być zamontowany na wysokości ok. 65-70 cm, natomiast jeśli jest to płyta indukcyjna, to różnica powinna wynosić od 50-60 cm. Warto pamiętać o tym, żeby nie montować okapu zbyt wysoko ani zbyt nisko. Za duża odległość spowoduje gorsze pochłanianie oparów, natomiast zbyt mała będzie wpływała na nieprawidłowe spalanie gazu lub doprowadzi do zdmuchnięcia płomienia. Przydatnym urządzeniem podczas przygotowań jest detektor do wykrywania przewodów. Użycie go pozwoli nam wykluczyć wszelkie niebezpieczne sytuacje, w których na drodze staną nam instalacje lub inne elementy. 

Pamiętajmy, że gotowy zestaw do montażu dołączony do okapu może nie sprostać zadaniu. Zawsze dobieramy kołek rozporowy do rodzaju podłoża oraz obciążenia, jakie będzie na niego działało.

Kołek do płyt gk Duotec, fot.fischer

Kołek do płyt gk Duotec,
fot.fischer

Kołek ramowy SXRL, fot.fischer

Kołek ramowy SXRL,
fot.fischer

Kołek uniwersalny do każdego podłoża DuoPower, fot.fischer

Kołek uniwersalny do każdego podłoża DuoPower, fot.fischer

Monika Jagiełło z fischerpolska:
W przypadku okapu średnio jest to 8-20 kg w zależności od modelu. Wówczas wystarczy sprawdzić na opakowaniu danego mocowania, ile kg jeden kołek w danym rozmiarze jest w stanie na siebie przyjąć. Kiedy nie mamy pewności, z czego wykonana jest ściana, warto wykorzystać kołki uniwersalne, które dopasowują się do każdego podłoża. Ich uniwersalna zasada działania pozwala na blokowanie się w pustych przestrzeniach i rozpieranie w materiałach pełnych. Bardzo ważne jest, aby mocowanie było stabilne i nie stanowiło zagrożenia dla domowników.

Jeżeli ściana, na której będziemy mocować nasz okap wykonana jest z płyty g-k, warto zaopatrzyć się w kołki dedykowane temu podłożu, których element uchylny rozkłada się poza płytą i zapiera z dużą siłą. Kiedy w kuchni mamy ściany betonowe, sięgnijmy po kołki ramowe. Ten rodzaj mocowania wchodzi głęboko w materiał i solidnie osadza kołek w ścianie, przez co jest też nieco dłuższy od pozostałych.

Montaż okapu krok po kroku 

Montaż należy rozpocząć od ustalenia i zaznaczenia (np. ołówkiem) wysokości, na jakiej znajdować ma się okap. Następnie za pomocą poziomicy wyrównujemy położenie okapu w pionie i poziomie, czyli przymierzamy go do miejsca, w którym będzie montowany. Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów pod wieszak okapu. Pamiętajmy, aby odpowiadały one długości i średnicy kołków rozporowych. W przypadku ścian wykonanych z mocniejszego materiału takiego jak beton, cegła lub pustaki, warto zastosować wiertło 8. Jeżeli materiałem, w który będziemy się wwiercać jest regips, to wtedy użyjmy wiertła w rozmiarze 10. Dzięki temu otwór będzie miał większą średnicę, a my zastosujemy większe i mocniejsze kołki rozporowe. Powstałe po wierceniu otwory oczyszczamy pędzelkiem i osadzamy w nich koszulkę kołka. Następnie montujemy wieszak pod okap i dokręcamy wkręt. Jeżeli wybrany przez nas model okapu pracuje w formie wyciągu, to wentylację podłączamy według załączonej do produktu instrukcji. Jeśli natomiast wybraliśmy urządzenie pracujące w obiegu zamkniętym, pamiętajmy o zaopatrzeniu się w filtry węglowe, które będą miały za zadanie oczyszczanie zasysanego powietrza.

W montażu okapu kuchennego, podobnie jak wielu innych sprzętów domowych, najważniejszą rolę pełnią kołki rozporowe. Jeśli prawidłowo dobierzemy mocowanie, uwzględniając podłoże i nośność, możemy być pewni bezpieczeństwa swojego i domowników podczas użytkowania sprzętu. 

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 2, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny