Start Arrow Budowa domuArrow Jak zamontować podbitkę dachową?

Jak zamontować podbitkę dachową?

Elewacja domu, zadbana i estetyczna, stanowi prawdziwą wizytówkę budynku i jego właścicieli. Narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych i atmosferycznych musi być prawidłowo wykonana i zabezpieczona.

Na estetykę budynku wpływa wygląd elewacji, dachu i okien. Przeglądając projekty domów widzimy, jaką wagę do harmonijnej kompozycji tych elementów przykładają architekci. Warto skorzystać z zaproponowanych przez nich rozwiązań lub kierować się podobnym tokiem myślenia – wszystkie elementy fasady budynku powinny pasować do siebie i krajobrazu charakterem i kolorem.

Czynniki atmosferyczne i zewnętrzne, szkody wyrządzone przez ptaki mogą negatywnie wpływać na konstrukcję dachu, a co za tym idzie bezpieczeństwo domowników i estetykę całego budynku. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie dachu jest montaż podbitki pod okapem dachu.

Wybierając podbitkę dachową warto skorzystać z rozwiązań producentów oferujących produkty w wielu kolorach, umożliwiających dopasowanie nowego elementu do wyglądu elewacji czy dachu. Podbitka powinna komponować się szczególnie z pokryciem dachowym, a ten do fasady czy ram okiennych budynku.

Podbitka dachowa (inaczej podsufitka dachowa) to wykończenie wystających poza połać dachówek końcówek krokwi. Ma ona na celu ochronę okapu wysuniętego poza ścianę, narażonego na działanie czynników atmosferycznych. Pomaga również zabezpieczać dach przed zagnieżdżeniem się ptaków oraz umożliwia montaż dodatkowego oświetlenia zewnętrznego właśnie pod okapem.

Podbitka dachowa może być wykonana z drewna, materiałów drewnopochodnych, metalu lub z PVC.

Podbitki drewniane wykonane są z desek świerkowych, sosnowych lub modrzewiowych, malowanych bejcą na wybrany kolor. Są one najdłużej stosowane w domach jednorodzinnych, jednak należy pamiętać o ich regularnej konserwacji. Również materiały drewnopochodne należy dodatkowo zabezpieczać farbą akrylową w wybranym kolorze i odmalowywać raz na jakiś czas.

Panele aluminiowe i stalowe można wykonać z tej samej blachy, co obróbki blacharskie. Wymaga to jednak specjalistycznego sprzętu, dlatego montaż takich paneli należy zlecić solidnej firmie dekarskiej.

Najwięcej kolorów i najwięcej różnych faktur mają podbitki wykonane z PVC. Najłatwiej je również utrzymać w czystości – wystarczy umyć wodą pod ciśnieniem. Montaż podsufitki PVC jest prosty i szybki dzięki dodatkowym elementom: listwom brzegowym, kątowym i łączącym.

Jeżeli nasze domy jednorodzinne mają elewację z sidingu, co jest ostatnio dosyć modnym, prostym i tanim sposobem wykańczania ścian zewnętrznych, również panele sidingowe można wykorzystać do konstrukcji podbitki. Dzięki temu cała fasada nabierze jednolitego, estetycznego wyglądu.

(Podsufitki występują w wielu kolorach, na zdjęciu podsufitka Galeco Decor)

Montaż podbitki

Podbitki montuje się dwiema metodami: bezpośrednio do krokwi lub prostopadle do ściany budynku. Należy pamiętać, że podbitka nie może utrudniać przepływu powietrza, wentylującego dach, grozi to powiem zawilgoceniem ocieplenia dachu, przez co budynek będzie miał niższe parametry cieplne i generować będzie straty energii.

Eksperci z firmy Galeco, producenta podbitek Galeco Decor, radzą, jak ją zamontować:

Podbitkę można montować w temperaturze otoczenia powyżej 5 st. Celsjusza. Przed przystąpieniem do pracy należy zaimpregnować łaty, do których będą montowane poszczególne elementy oraz odczekać do momentu, aż będą całkowicie suche.

Listwę montażową w kształcie litery „J” należy montować do wypoziomowanych łat na całym obwodzie zabudowanego okapu za pomocą gwoździ nierdzewnych o długości minimum 20 mm i średnicy łba minimum 8 mm. Warto pamiętać, że gwoździe wbijamy prostopadle do łaty, w środek otworu montażowego pozostawiając około 1 mm luzu pomiędzy łbem a otworem listwy, w celu umożliwienia ruchu termicznego elementów. Zalecana odległość między kolejnymi gwoździami powinna wynosić około 30 cm.

Drugim etapem prac jest wsuwanie odpowiednio dociętych paneli podsufitki Galeco Decor w zamontowaną listwę „J” w kierunku prostopadłym do elewacji. Warto pamiętać, że każdy kolejny panel należy wsunąć i zaczepić zamkiem o zamek poprzedniego elementu. Co więcej, w celu zapewnienia optymalnej wentylacji dachu i okapu, zaleca się stosowanie co trzeciego panelu z perforacją.

Ostatnim etapem prac jest przytwierdzenie paneli podsufitki Galeco Decor za pomocą gwoździ do łat.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Sklejka Odpowiedz 2014-07-08 09:32:03

Ostatnio pojawiło się nowe ciekawe rozwiązanie na podbitkę: sklejkaeko.pl/pl/nowosci.php - drewniana sklejka strukturyzowana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu