Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Jak zamontować siatkę stalową?

Jak zamontować siatkę stalową?

Chciałbym samemu ogrodzić działkę plecioną siatką metalową. Działka jest prostokątna 30×56 m. Co ile powinien być zamontowany słupek? I jak połączyć z nim siatkę? – zastanawia się nasz czytelnik.

Siatka jest nadal bardzo popularnym ogrodzeniem naszych posesji. Wybór odpowiedniego produktu i dodatkowe zabezpieczenia sprawiają, że ogrodzenie jest odporne na warunki pogodowe i nie ulegają korozji. Występuje w wielu różnych kolorach, umożliwiających dopasowanie ich do aranżacji naszych ogrodów.

(Siatkę dawno przestało się kojarzyć z pospolicie plecionym rdzawym drutem.)

Musimy pamiętać, że jeżeli nasza działka graniczy z drogą, placem czy innym miejscem publicznym, budowa ogrodzenia od tej strony musi być zgłoszona do starosty. Zezwolenie jest również potrzebne wtedy, gdy projekty ogrodzeń są wyższe niż 2,2 m.

Budowa ogrodzenia z siatki stalowej nie jest bardzo skomplikowana.
Na co zwrócić uwagę krok po kroku objaśniają eksperci Leroy Merlin.

Jak obliczyć liczbę słupków na nasze ogrodzenie?

Aby wyliczyć liczbę potrzebnych słupków, musimy znać obwód naszej działki. I tak:

 • w przypadku siatki plecionej: liczba słupków = (obwód/2,5)+1
 • w przypadku siatki zgrzewanej: liczba słupków = (obwód/2 lub 2,5)+1

Musimy przygotować po 2 zastrzały na każdy słupek narożny i po 1 na każdy słupek początkowy. Jeżeli odcinek ogrodzenia jest dłuższy niż 25 m, konieczne będą słupki podporowe, rozstawione co 25 m (po 2 zastrzały na każdy słupek).

Jakie akcesoria do montażu ogrodzenia będą nam potrzebne?

 1. Drut naprężający
  Potrzebny będzie jeden drut do rozciągnięcia w górnej i jeden drut do rozciągnięcia w dolnej części ogrodzenia. Na każde 50 cm wysokości należy również przygotować drut wewnętrzny.
 2. Napinacze
  Każdy słupek początkowy, narożny i podporowy musi mieć po 1 napinaczu.
 3. Drut wiązałkowy lub zaczepy
  Potrzebne będą do mocowania siatki do drutu naprężającego. Na 1 metr drutu musimy przygotować 3 zaczepy lub 30 cm drutu wiązałkowego.
 4. Pręt napinający
  Dzięki prętowi napinającemu siatka nie będzie się deformować i zostanie odpowiednio naciągnięta. Musimy przygotować po 1 pręcie na każdy słupek początkowy i po 2 drążki na każdy słupek narożny lub podporowy.

Jakich narzędzi będziemy używać?

 • szpadel, łopata
 • młotek lub młot kamieniarski
 • specjalne obcęgi do zaczepów
 • obcęgi lub szczypce tnące
 • korytko i szpachelka
 • klucz płaski nr 6 lub 8
 • poziomica
 • sznur
 • szpilki do betonowych słupków

Jak dopasować słupki?

Rodzaj słupka dopasowujemy do jego lokalizacji. I tak:

 • słupek początkowy – 1 zastrzał (A)
 • słupek narożnikowy – 2 zastrzały, ustawione pod kątem 90o (B)
 • słupek pośredni – bez zastrzałów (C1)
 • słupek podporowy – 2 zastrzały (C2)

Jaka powinna być wysokość słupków?

Wysokość słupków uzależniona jest od sposobu ich zamontowania w ziemię. I tak:

 • wpuszczane w podmurówkę lub beton: wysokość słupka = wysokość ogrodzenia + 25 cm
 • wkopywane w ziemię: wysokość słupka = wysokość ogrodzenia + 50 cm
 • mocowane na kotwach: wysokość słupka = wysokość ogrodzenia

Jak zamocować słupki?

Zamocowany sznur wyznaczy nam linię prostą, wzdłuż której umieścimy słupki. Najpierw ustawiamy słupki początkowe i narożne, dopiero później dopasowujemy słupki pośrednie.

Aby zamocować słupek w betonie potrzebny nam będzie dołek o wymiarach 25x25x25 cm, w którym układamy przygotowany beton. Mocujemy słupek i poziomicą sprawdzamy czy ustawiony jest pionowo.

Dużo prostszym i szybszym rozwiązaniem, które umożliwi montaż słupków i siatki tego samego dnia, bez konieczności oczekiwania na stwardnienie zaprawy betonowej, jest montaż słupków na kotwach.

Istnieje wiele modeli kotew, dostosowanych do słupków metalowych lub drewnianych. Wybór kotwy zależy także od wysokości i przekroju słupka.

Podobną metodą, co sposób montażu słupków, mocujemy do nich zastrzały:

A) zabetonowany

B) na kotwie

Jak przymocować siatkę plecioną do słupków?

Nowoczesne systemy do montażu ogrodzenia pozwalają na szybkie mocowanie siatki do słupków. Warto wybrać słupki wyposażone w specjalną wypustkę, na którą nakłada się obejmę i przewleka druty.

Napinacze siatki mocujemy w odległości 15 cm od każdego słupka narożnego, początkowego i podporowego. Zakładamy dolny drut naprężający i stopniowo go napinamy. Następnie robimy tak z górnym drutem naprężającym.

Siatka pleciona sprzedawana jest w rulonach. Rulon kładziemy na ziemi i rozwijamy go, sprawdzając rozmiary i rozstaw oczek.

Pierwszy pręt napinający wsuwamy w siatkę na brzegu rulonu i mocujemy go do słupka początkowego. Kolejny pręt wsuwamy blisko słupka narożnego. Mocujemy pręt napinający do słupka przy użyciu napinaczy i naciągamy siatkę. Nadmiar siatki i przecięte oczka odcinamy.

Rozwijamy kolejną partię siatki i mocujemy ją co 25 cm drutem wiązałkowym lub zaczepami. Siatkę ucinamy przy każdym słupku narożnym, następnie od początku powtarzamy powyższe czynności z kolejnym odcinkiem ogrodzenia.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Tadeoo Odpowiedz 2016-04-13 18:07:43

a ja jestem po naprawie własnego ogrodzenia. Napinacze do siatki poszły, siatka cała obwisła. Znajomy naprowadził mnie na firmę muntech24.pl. I kupiłem przez internet zielone napinacze do siatki a przy okazji wiertła. Po jednym dniu roboczym produkty były u mnie. Miło i szybko.

Eklando Odpowiedz 2014-10-14 14:36:34

Ja chciałem u siebie siatkę, ale żona namówiła mnie na coś nowocześniejszego i mamy teraz ogrodzenia plastikowe. Nie byłem wielkim fanem, ale ta strona mnie przekonała: ogrodzeniaplastikowe.pl/ Obecne ogrodzenie uważam za bardzo w porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty