Zlewozmywaki mogą być nakładane lub wpuszczanie w blat kuchenny. W tym artykule przedstawimy krok po kroku jak zamontować zlew wpuszczany w blat.
Do zamontowania zlewozmywaka w blacie potrzebne nam będą:
- ołówek
- wyrzynarka
- silikon sanitarny (najlepiej transparentny)
- taśma izolacyjna
- zestaw: zlewozmywak z klipsami (klamrami) do montażu
- zestaw: syfon z elementami instalacyjnymi
- bateria kuchenna
Krok 1 – wyznaczamy miejsce montażu zlewozmywaka
Zlewozmywak powinien znajdować się jak najbliżej podłączeń do instalacji wodnej i kanalizacyjnej: rury doprowadzające wodę i układ odpływowy, powinny być zainstalowane zanim rozpoczniemy montaż zlewozmywaka. Dla lepszej stabilności i wygody zlewozmywak powinien osadzony być po środku blatu (ta sama odległość od ściany i od krawędzi).
Wybierając miejsce montażu pamiętajmy o ergonomii w kuchni. Najprostsza aranżacja kuchni polega na ustawieniu wszystkich sprzętów oraz mebli kuchennych wzdłuż jednej ściany pomieszczenia. W takim projekcie zlew powinien znajdować się pośrodku, zaś piekarnik i lodówka po dwóch przeciwnych końcach. Warto też pamiętać, aby pomiędzy lodówką a zlewem oraz pomiędzy zlewem a piekarnikiem pozostawić wystarczająco dużo przestrzeni roboczej. W przeciwnym razie wykonywanie prac kuchennych może być znacznie utrudnione.
Uwaga: Jak urządzić kuchnie w kształcie L, w kształcie U lub kuchnię dwurzędową znajdziemy w artykule: Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię?
Jeżeli mamy zlewozmywak z ociekaczem, zdecydujmy po której stronie ociekacz powinien się znajdować. Dla osób praworęcznych komora zlewozmywaka powinna znajdować się po prawej, ociekacz – po lewej stronie.
Krok 2 – rysujemy na blacie kształt zlewozmywaka
Na blacie rysujemy ołówkiem kształt naszego zlewozmywaka. Jest to proste, gdyż do prawie wszystkich zlewozmywaków wpuszczanych w blat producenci dodają szablon, który wystarczy tylko obrysować na blacie.
Uwaga: Szablon zwykle stanowi opakowanie zlewu. Jeśli zobaczymy na opakowaniu obrys z ikonką nożyczek nie niszczmy pudełka!

(Jeżeli nie mamy szablonu, pamiętajmy, że obrys musi być o 5-8 mm mniejszy od kołnierza, na którym osadzany jest zlew. fot.archiwumDOM.pl)
Krok 3 – wycinamy otwór w blacie
Jeżeli mamy blat laminowany, drewniany czy z płyty pilśniowej, z wycięciem otworu poradzimy sobie sami. W narożnikach po przekątnej nawiercamy po jednym otworze, w które później wsadzamy wyrzynarkę i krok po kroku wycinamy nią otwór na zlew.

(Po ustawieniu stopki prowadzącej w wywierconym otworze i prostopadle do powierzchni roboczej, płynnym ruchem przesuwamy maszynę wzdłuż linii cięcia. fot. wyrzynarka GRAPHITE)
Uwaga: Wycięcie otworu w blacie kamiennym wymaga specjalistycznych narzędzi. Prace te warto zlecić profesjonalnej firmie.
Krok 4 – zabezpieczamy krawędzie otworu
Krawędź otworu w blacie powinna być zabezpieczona przed wilgocią. W tym celu uszczelniamy ją silikonem. Wybierając produkt zwróćmy uwagę, by kupić silikon sanitarny, gdyż jest on odporny na wilgoć i wzbogacony środkami grzybobójczymi, które zabezpieczają powierzchnie przez groźną i nieestetyczną pleśnią. Najlepiej, by był on transparentny (bezbarwny).
Blat jest dość gruby, więc aplikator na kartuszu silikonu warto przyciąć przy samym brzegu, tak, by wyciskana masa była jak największa i łatwo pokrywała krawędź otworu.
Krok 5 – zabezpieczamy kołnierz umywalki
Teraz musimy uszczelnić zlewozmywak. Taśmę izolacyjną (uszczelka rozwijana z rolki z papierem zabezpieczającym powierzchnię klejącą) przyklejamy wzdłuż całego kołnierza umywalki od wewnątrz (przekręcając zlewozmywak do góry dnem).

(Zamiast taśmy na krawędzie zlewozmywaka od spodu możemy również nanieść silikon. fot. archiwum DOM.pl)
Krok 6 – osadzamy zlewozmywak w otworze
W zagłębieniach wykonanych na kołnierzu zlewozmywaka wpinamy klipsy montażowe. Ich liczba zależy od wielkości zlewozmywaka – im jego obrys jest większy, tym więcej klamer będzie nam potrzebnych.
Po wycentrowaniu zlewu przykręcamy od spodu pierwszą klamrę, nie dokręcając jej jednak do końca. Następnie przykręcamy klamrę po przeciwległej stronie, a następnie kolejno dokręcamy wszystkie. Kiedy zlew osadzi się stabilnie w otworze, do końca dokręcamy wszystkie klipsy.

(Po pierwszym niezbyt silnym dokręceniu klipsów montażowych, możemy usunąć wypływający nadmiar silikonu. fot. archiwum DOM.pl)
Krok 7 – montujemy syfon i baterię kuchenną
Teraz czas połączyć nasz zlewozmywak i baterię z instalacją wodno-kanalizacyjną. Najpierw bardzo uważnie zakładamy uszczelkę na odpływ i dobrze przykręcamy przelew do komory zlewozmywaka.
System odpływu zlewozmywaka do kanalizacji wykonany jest z rur i kształtek o średnicach 40 i 50 mm.
Po połączeniu zlewu z syfonem, instalujemy baterię kuchenną. Jej podłączenie zależne jest od rodzaju armatury. Można o tym przeczytać w artykule: Montaż baterii krok po kroku.
Dodaj komentarz