Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię?

Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię?

Planując wystrój kuchni warto zadbać o to, aby łączył on możliwie jak największą funkcjonalność z ciekawym i pomysłowym wyglądem. Te dwie cechy absolutnie nie muszą się wykluczać – wystarczy, że odpowiednio dobierzemy meble i prawidłowo zaplanujemy ich ustawienie.

Kuchnię możemy umownie podzielić na pięć stref:

Strefę zapasów – miejsce przechowywania środków żywności, obejmująca również produkty chłodzone i zamrażane
Strefę zmywania – zlew i detergenty, na ogół w strefie tej znajduje się także kosz na śmieci
Strefę przechowywania – miejsce na przedmioty codziennego użytku naczynia, takie jak: naczynia, sztućce i pojemniki
Strefę przygotowywania – miejsce, w którym przygotowujemy posiłki i poddajemy obróbce produkty spożywcze
Strefę gotowania i pieczenia – miejsce, w którym potrawy poddawane są obróbce termicznej

Zobaczmy, jak powinny wyglądać projekty kuchni, by były najbardziej ergonomiczne.

Uwaga! Wszystkie poniższe ilustracje przedstawiają układy kuchni zaprojektowane z myślą o osobach praworęcznych. Jeśli jesteśmy leworęczni, musimy zastosować rozwiązanie będące lustrzanym odbiciem przedstawionych układów.

Projekt kuchni wzdłuż jednej ściany

Najprostsza aranżacja kuchni polega na ustawieniu wszystkich sprzętów oraz mebli kuchennych wzdłuż jednej ściany pomieszczenia. Dość dobrze sprawdza się w długich i wąskich pomieszczeniach, jednak nie należy do najwygodniejszych.

Jeśli już się na nie zdecydujemy, pamiętajmy, że zlew powinien znajdować się pośrodku, zaś piekarnik i lodówka po dwóch przeciwnych końcach. Warto też pamiętać, aby pomiędzy lodówką a zlewem oraz pomiędzy zlewem a piekarnikiem pozostawić wystarczająco dużo przestrzeni roboczej. W przeciwnym razie wykonywanie prac kuchennych może być znacznie utrudnione.

Taki układ utrudni także przeprowadzanie w kuchni spotkań rodzinnych i towarzyskich – chyba, że jej powierzchnia jest na tyle duża, że zmieszczą się w niej stół i krzesła.

Aranżacja kuchni dwurzędowej

Meble kuchenne ustawione w dwóch rzędach wzdłuż przeciwległych ścian, to rozwiązanie często spotykane w niewielkich domach jednorodzinnych oraz apartamentach. Z pewnością pozwala ono zaoszczędzić sporo przestrzeni, jednak pojawia się pewnie problem. Posiłki musimy bowiem przygotowywać na środku pomieszczenia, tam gdzie generowany jest ruch.

Jest to ustawienie nieco wygodniejsze niż kuchnia poprowadzona wzdłuż jednej ściany, jednak w dalszym ciągu nie daje zbyt wiele swobody, jeśli chodzi o prowadzenie w kuchni życia towarzyskiego czy rodzinnego. Najlepsze rozwiązanie w takim układzie polega na umieszczeniu piekarnika z jednej strony pomieszczenia, a z drugiej strony zlewu i lodówki.

Kuchnia z wyspą


Wyspa kuchenna to rozwiązanie, które sprawdzi się jednakowo dobrze w przypadku aranżacji w stylu retro, jak i tych bardziej nowoczesnych. Oczywiście, aby kuchnia z wyspą była funkcjonalna, potrzebna jest duża ilość miejsca.

W przypadku większych pomieszczeń, obecność wyspy może jednak znacznie ułatwić prace kuchenne, zwłaszcza jeśli umieścimy na niej zlew i piekarnik. Możemy także potraktować wyspę jako obszar jedynie roboczy, gdzie będziemy przygotowywać posiłki, lub po prostu jako miejsce do spożywania posiłków.

Niezależnie od jej przeznaczenia, pełną wygodę osiągniemy pozostawiając po około metrze miejsca z każdej strony wyspy. Jeśli nie jest to możliwe, warto przemyśleć umieszczenie w kuchni mobilnej wyspy, którą będziemy przesuwać wedle potrzeb.

Wystrój kuchni w kształcie litery L


Takie ustawienie jest zdecydowanie bardziej praktyczne niż kuchnia jedno- czy dwurzędowa. Pozwala zaoszczędzić bardzo dużo miejsca i zdecydowanie ułatwia pracę.

Piekarnik powinien być umieszczony na krótszej ścianie pomieszczenia, zaś zlew i lodówka – na dłuższej. Oczywiście pamiętajmy o wspomnianej wyżej zasadzie pozostawiania odpowiedniej ilości przestrzeni roboczej.

Jest to bardzo dobry sposób na aranżacje kuchni otwartej – po dodaniu barku i stołków uzyskamy przyjemne miejsce do spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Projekt kuchni w kształcie litery U


Takie ustawienie mebli jest możliwe do zrealizowania wyłącznie, gdy urządzane są duże kuchnie. Ich powierzchnia musi wynosić przynajmniej 2,4 na 2,4 m. Wówczas będziemy mieli odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie produktów i swobodne poruszanie się po pomieszczeniu.

Jeśli urządzamy kuchnię otwartą, warto na ścianie prostopadłej do dwóch pozostałych umieścić barek kuchenny. Zlew i piekarnik umieszczamy w takim układzie naprzeciwko siebie, zaś koło zlewu warto umieścić  lodówkę.

Aranżacja kuchni w kształcie litery G


Taki układ sprawdzi się jedynie w większym pomieszczeniu. Jeśli jednak przestrzeń jest wystarczająco duża, da on nam wiele możliwości aranżacyjnych.

Zlewozmywak umieszczamy na najdłuższej ścianie, a naprzeciwko niego, na krótszej – piekarnik. Lodówka powinna znajdować się naprzeciwko strefy roboczej, na jednej z krótszych ścian.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: kowax

Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

boczek952 Odpowiedz 2014-11-13 01:50:39

Fajny artykuł lecz mi np bardziej przypadł do gustu ten wnetrzekuchni.pl/projekty-kuchni/duza-kuchnia/39-duza-kuchnia-planowanie-projekt-i-realizacja .Dużo ciekawych informacji się dowiedziałem :D Polecam przeczytać artykuł ten i ten wtedy nasza wiedza w tym temacie będzie bardzo dobrze ugruntowana ja tak zrobiłem i powiem wam że już moge nawet doradzać ludziom :D

Jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat kuchenny? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-03-21 15:20:10

[...] Uwaga: Jak urządzić kuchnie w kształcie L, w kształcie U lub kuchnię dwurzędową znajdziemy w artykule: Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię? [...]

Jakie wymiary powinny mieć meble kuchenne? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 15:00:03

[...] kuchnia była wygodna, wymiary szafek kuchennych, zarówno górnych, jak i dolnych powinny być dostosowane [...]

Urządzamy małą kuchnię | Kolory ścian | Aranżacja i wykańczanie wnętrz Odpowiedz 2011-11-14 14:20:48

[...] W każdym domu, jednorodzinnym, wielorodzinnym, mieszkaniu w bloku, kuchnia jest pomieszczeniem niezbędnym. Zarówno duża rodzina, jak i osoba samotna z kuchni korzysta zawsze z mniejszym lub większym entuzjazmem, mniej lub bardziej ją eksploatując. Kolory ścian w kuchni to już sprawa gospodyni domu. Warto więc zadać sobie pytanie jaki projekt kuchni? [...]

10.Aranżacja kuchni – kuchnie nowoczesne Odpowiedz 2011-10-30 03:52:02

[...] kuchni, w której przebywamy na ogół dużą część czasu. aktualnie modne są kuchnie nowoczesne stawiające na jakość, a nie ilość detali. Coraz częściej w kuchniach wszystkie elementy [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza