Start Arrow Budowa domuArrow Jak zaplanować kotłownię w domu? Projekty domów z kotłownią na paliwo stałe

Jak zaplanować kotłownię w domu? Projekty domów z kotłownią na paliwo stałe

Już podczas wyboru projektu domu warto zdecydować, w jaki sposób chcemy ogrzewać dom. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy potrzebne będzie osobne pomieszczenie na kocioł grzewczy. Kotłownia w projekcie jest niezbędna przy planowanym ogrzewaniu domu paliwem stałym. Pomieszczenie to musi spełniać wymogi obowiązujących przepisów, a także zapewniać mieszkańcom bezpieczeństwo oraz łatwą i czystą obsługę urządzenia. Jak więc zaplanować kotłownię w domu jednorodzinnym?

Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 25 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych nominalnych.

Nie ma jednoznacznych przepisów narzucających wymiary kotłowni z kotłem na paliwo stałe o mocy do 25 kW, wysokość pomieszczenia nie może być jednak mniejsza niż 2,2 m (dla istniejących budynków 1,9 m). Wielkość kotłowni musi zapewniać niezbędną przestrzeń do obsługi kotła: uzupełnianie zasobnika paliwa, usuwanie popiołu, dostęp do wyczystki komina, pompy cyrkulacyjnej itd. Instalując urządzenie należy pamiętać, że tył kotła nie może znajdować się bliżej ściany niż w odległości 0,7 m, boki urządzenia 1 m, a przód powinien być oddalony o min. 2 m od ściany przeciwległej.

W kotłowni z kotłem o mocy większej niż 25 mkw otwory okienne powinny mieć powierzchnię o wielkości min. 1/15 powierzchni podłogi pomieszczenia, połowa z nich musi być otwieralna. W kotłowni z kotłem o mocy mniejszej niż 25 mkw okno nie jest niezbędne, choć na pewno poprawi komfort pomieszczenia. Tu należy zapewnić jednak bezwzględnie oświetlenie sztuczne. W kotłowni powinien być zapewniony nawiew niezbędnego strumienia powietrza dla prawidłowej pracy kotłów z mocą cieplną nominalną, a także nawiew i wywiew powietrza dla wentylacji kotłowni. W tym celu należy zastosować niezamykany otwór nawiewny o przekroju nie mniejszym niż 200 cm kw, umieszczony nie wyżej niż 1m nad posadzką, a także kanał wentylacyjny wywiewny o przekroju nie mniejszym niż 14x14cm, którego otwór wlotowy znajduje się pod stropem a wylotowy nad dachem.

Planując kotłownię należy przewidzieć także miejsce na składowanie paliwa. Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł.

Polecane projekty domów z kotłownią na paliwo stałe

Przykładem prawidłowo zaplanowanej kotłowni w domu jednorodzinnym jest popularny projekt domu HP San Diego B, dostępny w naszej pracowni w kilku wersjach. Kotłownia w tym projekcie  zaprojektowana jest jako osobne pomieszczenie o powierzchni 8,15 mkw. Tak duże wnętrze pozwala na prawidłową instalację kotła oraz jego łatwą obsługę i konserwację, dzięki czemu odbiór budynku po zakończeniu budowy będzie bezproblemowy.

Zaletą tego projektu jest rozważne usytuowanie kotłowni względem sąsiednich pomieszczeń. Dzięki temu, że kotłownia posiada dodatkowe wejście, przez które możesz umieścić w piecu opał stały bez konieczności przechodzenia przez cześć mieszkalną domu, wnętrza mieszkalne zabezpieczone są przed brudem i pyłem. Dodatkowym zabezpieczeniem są dwie pary drzwi pomiędzy kotłownią a wiatrołapem, działające niczym śluza, blokująca zabrudzenia.

kotlownia na paliwo stale

Powierzchnia parteru:

 • 01. wiatrołap – 6,33m²
 • 02. korytarz – 9,25m²
 • 03. salon + jadalnia – 31,20m²
 • 04. kuchnia – 9,54m²
 • 05. spiżarnia – 1,30m²
 • 06. WC – 2,66m²
 • 07. pokój I – 11,15m²
 • 08. łazienka – 4,85m²
 • 09. pokój II – 11,23m²
 • 10. pokój III – 11,76m²
 • 10a. garderoba – 4,60m²
 • K. kotłownia – 8,15m²
 • G. garaż – 22,75m²

HP San Diego B to projekt domu o bardzo funkcjonalnie zaplanowanym wnętrzu dla kilkuosobowej rodziny. Mimo iż jest to dom parterowy, na jednej kondygnacji udało się uzyskać bardzo przejrzysty podział wnętrza na część gospodarczo-techniczną i mieszkalną, co gwarantuje komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom. Niewielka powierzchnia użytkowa (103,83 mkw) oraz prosta bryła budynku gwarantują relatywnie niskie koszty budowy. Ciekawa elewacja urozmaica jednak oszczędną konstrukcję domu, a drzwi tarasowe w jadalni łączą dom z ogrodem, zapewniając mieszkańcom relaksujący widok.

Projekt domu HP San Diego B CE

Projekt domu HP San Diego B CE

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 13, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników