Start Arrow WnętrzaArrowŁazienkaArrow Jak zaplanować saunę?

Jak zaplanować saunę?

Zasada I piec i drzwi należy umieszczać na tej samej ścianie kabiny sauny Ponieważ piec wymusza cyrkulację powietrza w saunie, umieszczenie drzwi na tej samej ścianie co piec pozwala na szybkie ogrzanie powietrza, które dostaje się przy otwarciu drzwi.

W przypadku gdy jest brak wystarczającego miejsce na umieszczenie pieca na ściance, na której są drzwi, w drodze wyjątku, piec można umieścić na ściance bocznej ale możliwie jak najbliżej drzwi.

Zasada II – wlot powietrza do sauny bezpośrednio pod piecem Wlot powietrza do kabiny sauny jest umieszczany zawsze na ściance, tuż pod piecem. Powierzchnia przekroju wlotu powietrza dla saun użytku domowego wynosi ok. 125 cm2. Wlot powietrza musi być zawsze w pełni otwarty. Powietrze do sauny zasysane przez wlot powinno pochodzić z tego samego pomieszczenia co powietrze, które dostaje się przez drzwi. Jednym słowem, cyrkulacja powietrza do i z sauny powinna mieć obieg zamknięty.

Zasada III – wylot powietrza z sauny należy umieścić jak najdalej od wlotu; wylot powietrza powinien być skierowany z powrotem do pomieszczenia, z którego powietrze było pobierane

W celu uzyskania jak największej odległości pomiędzy wlotem a wylotem powietrza w saunie, wylot powietrza umieszcza się najczęściej po przekątnej w stosunku do wlotu. Wylot powietrza umieszcza się wysoko na ścianie lub w suficie Powietrze wydostające się przez wylot jest skierowywane do tego samego pomieszczenia z którego było pobierane (nigdy nie należy wylotu skierowywać bezpośrednio do kanału wentylacyjnego). Ten sposób termicznej wymiany powietrza jest energooszczędny i w pełni niezależny.

UWAGA: Powietrze znajdujące się między sufitem sauny a sufitem pomieszczenia powinno mieć możliwość wymiany z powietrzem z pomieszczenia.

Zasada IV – gdy na projekcie umieszczone są w prawidłowym miejscu piec, drzwi, wlot i wylot powietrza, można przystąpić do projektowania ławek w saunie oraz oświetlenia. Istnieją różne możliwości rozmieszczenia ławek: na jednym lub na różnych poziomach. Ławki umieszcza się na wysokości ok. 42 cm od podłogi i w takiej samej odległości między ławkami. Oprawki oświetleniowe w saunie umieszcza się na ścianach w bezpiecznej odległości od sufitu (min. 30 cm od sufitu). Nigdy jednak nie należy umieszczać oświetlenia bezpośrednio nad piecem. Oprawki oświetleniowe można przysłonić specjalnymi abażurami lub też zamontować pod ławkami, stwarzając w ten sposób intymny nastrój.

Stosowanie powyższych zasad sprawi, że sauna będzie zawsze funkcjonować prawidłowo: odpowiednia wentylacja, ławki posiadać będą właściwą temperaturę. Poza tym właściwa temperatura istniała będzie na różnych wysokościach, a drewniane panele długo zachowają estetyczny wygląd. Dodatkowo tak zaprojektowana sauna sprzyja bardzo efektywnemu odzyskowi energii.

sauna3.jpg

Dobrze zaprojektowana i zbudowana sauna = zerowe zużycie energii

Testy przeprowadzone przez szwedzkich naukowców wykazały, że całą energię którą pobiera piec w saunie, zostaje wykorzystana w postaci energii cieplnej w budynku. Sauna zmniejsza zużycie energii nawet wtedy gdy nie jest użytkowana. Instalując saunę, uzyskujemy dodatkową izolację ścian budynku, oszczędzając w ten sposób do 500 kWh w ciągu roku.

Pobór energii podczas kąpieli w saunie Piec elektryczny w przeciętnej saunie domowej (200 x 160 cm) zużywa średnio 3,9 kWh, uwzględniając czas nagrzewania i kąpiel. Przy cenie za 1 kWh 0,35 zł. oznacza to wydatek całkowity w kwocie 1,37 zł. Biorąc pod uwagę, że jednocześnie z sauny korzystają 3 osoby, zużycie prądu wynosi 1,3 kWh/osobę (=0,46 zł./osobę). Jeżeli sauna jest zaprojektowana i wykona według wcześniej przedstawionych zasad, zmniejszą się wydatki na ogrzewanie o powyższą kwotę, czyli koszt korzystania z sauny jest zerowy.

Pobór energii podczas kąpieli w prysznicu Każdorazowa kąpiel w natrysku to zużycie ok. 1,4 kWh (normalna temperatura wody). Z tego 1,2 kWh na zawsze zostaje utracone poprzez odpływ wody do kanalizacji, a tylko 0,2 kWh pozostaje w budynku w postaci energii cieplnej. Oczywiście zużycie energii będzie jeszcze większe podczas długiego gorącego natrysku Podczas kąpieli w saunie korzysta się z chłodnej wody – dodatkowa oszczędność.

Pobór energii podczas kąpieli w wannie Kąpiel w wannie to z punktu widzenia energetycznego najbardziej kosztowny odpoczynek (poza tym niezbyt higieniczny). Zużycie energii podczas kąpieli w wannie to ok. 6,5 kWh. Z tego tylko 0,3 kWh pozostaje w budynku w postaci energii cieplnej, a 6,2 kWh „odpływa” do kanalizacji.

Autor: KOPERFAM Sp. z o.o.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty