Start Arrow InstalacjeArrow Jak zaplanować system grzewczy?

Jak zaplanować system grzewczy?

Jak określić ile ciepła jest potrzebne do mojego domu, by zaplanować system grzewczy?

Czytelnikowi odpowiada ekspert z firmy Izolac:

Planując system grzewczy musimy określić tzw. całkowitą projektową stratę ciepła (niem. Heizlast). W skrócie mówiąc, jest to ilość ciepła, jaka musi zostać doprowadzona przez system grzewczy do pomieszczenia aby utrzymać stała temperaturę (np. 20 ° C).

Każde pomieszczenie w budynku traci ciepło poprzez przewodniki ciepła (okna, ściany, podłogi, sufit) i wietrzenie. Pomieszczenie może również zostać „dogrzane” promieniami słonecznymi i sąsiadującymi ogrzewanymi pomieszczeniami. Zazwyczaj na zewnątrz pomieszczenia temperatura jest niższa niż w jego wnętrzu. W związku z różnicą temperatur dochodzi do utraty ciepła, która musi zostać wyrównana przez ogrzewanie. Logiczne jest, że czym niższa temperatura na zewnątrz (jesień, zima), tym utrata ciepła jest większa, a tym samym zwiększa się zapotrzebowanie na ogrzewanie.

System grzewczy musi spełniać swoje zadania przy najniższych temperaturach, dlatego obliczając Heizlast zakłada się, że temperatura zewnętrzna oscyluje w granicach -14 do -18 °C. Dokładne określenie całkowitej straty ciepła i dostosowanie do uzyskanych danych, odpowiedniego systemu grzewczego gwarantuje nam, że niezależnie od temperatury zewnętrznej, wybrany przez nas system zapewni optymalne ogrzanie pomieszczenia.

Heizlast można określić na podstawie dokładnych obliczeń, do których potrzebne jest zebranie wielu danych (między innymi: położenie pomieszczenia, wysokość budynku, wielkość pomieszczenia, zastosowana technika budowlana, współczynnik przenikania ciepła etc.). Każda profesjonalna firma zajmująca się projektowaniem instalacji grzewczej powinna od tych obliczeń rozpocząć proces planowania. Bez znajomości całkowitej projektowej straty ciepła dla każdego pomieszczenia, nie jesteśmy w stanie:

  • zapewnić optymalnej pracy instalacji grzewczej;
  • określić wydajności pieca grzewczego;
  • podać optymalnej wielkości powierzchni grzewczej w każdym pomieszczeniu;

Podkreślamy jeszcze raz – bez dokładnego wyliczenia Heizlast instalacja grzewcza będzie zawsze niedokładnie zaplanowana!

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black