Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Jak zaplanować wyspę kuchenną? Pomysł na kuchnię otwartą i zamkniętą

Jak zaplanować wyspę kuchenną? Pomysł na kuchnię otwartą i zamkniętą

Wyspa kuchenna to odrębny mebel do kuchni, który nie łączy się z pozostałymi szafkami kuchennymi. Często stosowana jest wtedy, kiedy aranżacje wnętrz łączą funkcje dwóch, trzech pomieszczeń.

Coraz częściej projekty domów jednorodzinnych, gdzie kuchnia w niczym nie przypomina zamkniętych wąskich klitek, jakie tworzono w blokach z wielkiej płyty, przewidują wyposażenie kuchni w funkcjonalną i wygodną wyspę.

Wyspa kuchenna to odrębny mebel do kuchni, który nie łączy się z pozostałymi szafkami kuchennymi. Stanowi jednak zwykle komplet z innymi meblami.

Wyspa w kuchni może służyć jako dodatkowy blat roboczy, umieszczony na stelażu lub wbudowany w szafki kuchenne, czy też miejsce do spożywania posiłków, przypominając mniej funkcjonalny barek. Coraz częściej montuje się na niej również płyty grzewcze czy nawet zlewozmywak.

Kuchnia otwarta na salon

Wyspa kuchenna najczęściej zaplanowana jest, gdy kuchnia otwarta jest na salon czy jadalnię. Stanowi wtedy naturalną granicę między dwoma pomieszczeniami.

salon-z-kuchnia-z-wyspa

Kuchnia czy aneks kuchenny od salonu często rozdziela wyspa kuchenna, stanowiąca umowną granicę między pomieszczeniami.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze pozwala na oddzielenie strefy kuchennej od wypoczynkowej. Osoba pracująca przy wyspie może być zwrócona przodem do salonu czy jadalni, co powoduje, że szykująca poczęstunek pani domu nie jest odizolowana od reszty domowników czy gości lub gotując, może oglądać ulubiony serial.

Osoba pracująca przy wyspie może być zwrócona przodem do salonu czy jadalni, co powoduje, że szykująca poczęstunek pani domu nie jest odizolowana od reszty domowników czy gości lub gotując, może oglądać ulubiony serial.

Osoba pracująca przy wyspie może być zwrócona przodem do salonu czy jadalni, co powoduje, że szykująca poczęstunek pani domu nie jest odizolowana od reszty domowników czy gości lub gotując, może oglądać ulubiony serial.

Dostęp do wyspy z każdej strony powoduje, że może z niej korzystać wiele osób. Popularne ostatnio spędzanie czasu na wspólnym gotowaniu jest w tej sytuacji niezwykle komfortowe.

kuchnia z wyspa zdjecia

Wyspa kuchenna może być meblem wielofunkcyjnym, poprawiającym komfort i ergonomię wnętrza.

Warto zwrócić uwagę, by meble kuchenne tworzyły wspólną całość z wyposażeniem salonu czy jadalni. Powinny być w tym samym stylu, choć niekoniecznie kolorze. Nowoczesne wnętrza połączone z rustykalną kuchnią nie mają nic wspólnego z modnym trendem łączącym style.

aranzacja-kuchni-z-wyspa

Jednakowy styl łączonych pomieszczeń pomoże nam zachować harmonię w aranżacji.

Należy też zadbać o to, aby na wyspie panował względny porządek. Brudne naczynia czy resztki jedzenia nie wpłyną pozytywnie na apetyt gości pozostawionych w salonie czy jadalni.

Kuchnia zamknięta

Jeżeli wyspę kuchenną planujemy w zamkniętych pomieszczeniach, musimy pamiętać, że potrzebna jest dosyć spora przestrzeń. Projekt kuchni nie może mieć mniejszej powierzchni niż 15 mkw, optymalnym rozwiązaniem jest kuchnia o powierzchni 25 mkw. Odległość między szafkami a wyspą powinna wynosić minimum 90 cm z każdej strony, tak by dostęp do niej nie był trudny.

zamknieta-kuchnia-z-wyspa

Zamknięta kuchnia z wyspą musi być dość dużym pomieszczeniem.

Jeżeli na wyspie znajduje się płyta grzewcza, konieczne staje się zamontowanie okapy sufitowego nad blatem wyspy. To nie jedyna instalacja, o której musimy pamiętać. Decydując się na montaż zlewozmywaka konieczne będzie poprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnych, przy kuchence – gazowych czy elektrycznych.

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest oświetlenie wyspy kuchennej. Lampa sufitowa może być nie wystarczająca, światło padające z okapu nie doświetli wystarczająco blatu. Warto więc rozważyć montaż podwieszanego ekranu świetlnego lub wiszącą lampę tuż nad wyspą, ze światłem skierowanym w dół – jednak w takiej odległości, by klosz nie utrudniał nam korzystania z wyspy.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 21, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza