Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jak zbudować półkę z płyty gk?

Jak zbudować półkę z płyty gk?

Płyty gipsowo-kartonowe dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wykonuje się z nich nie tylko ścianki działowe, sufity podwieszane, wyrównuje ściany czy zabudowuje niefunkcjonalne wcześniej narożniki, ale także tworzy użyteczne półki, które dodatkowo można dekoracyjne podświetlić.

Płyty gipsowo-kartonowe przeznaczone są do wszystkich pomieszczeń, z tą jednak różnicą, że projekty łazienek wykańcza się tzw. zielonymi płytami, które są odporne na wilgoć. Najczęściej kupujemy je o szerokości 120 cm i długości 200 cm, przycinając później do wymaganego rozmiaru. Przycina się je bardzo łatwo, lepiej jednak to robić w ogrodzie lub w garażu, bowiem płyty bardzo się „pylą”.

Podświetlana halogenami półka z płyt gipsowo-kartonowych to jeden z najprostszych sposobów na funkcjonalną zabudowę ściany. Wygląda to niezwykle efektownie – półka jest częścią ściany, nie są widoczne żadne haki czy gwoździe. Ponadto z płyt można wykonać niebanalne kształty, formowane w łuki i fale, co sprawi, że nowe meble będą oryginalne i zupełnie różne od tych gotowych z salonów. Rozmieszczenie i wielkość półek należy zaplanować ze względu na wyposażenie, które chcemy na nich umieścić.

Aby zbudować półkę, potrzebne nam będą stalowe profile, do których przymocowane zostaną płyty gk. Profil otwarty U posłuży do wykonania obrysu i połączenia ściany z półką, natomiast profil zamknięty C – połączy części nośne stelaża. W pierwszej kolejności przycinamy gotowe profile przyścienne do oczekiwanej długości (szerokość półki). Użyjmy do tego specjalnych nożyc do blachy. W profilach wiercimy otwory i zaznaczamy ich miejsce na ścianie. Pamiętajmy, by użyć poziomicy. Profile montuje się do ściany za pomocą kołków.

profil U

profil C

profil narożnikowy

Kiedy profile przyścienne są już zamontowane (a grzbiet odłamany), wsuwamy w nie profile wzmacniające, przycięte uprzednio do odpowiedniej grubości (długość półki) i mocujemy z przyściennymi za pomocą blachowkrętów. Powstaje metalowa konstrukcja, na której zamontujemy płyty gk.

Dociętą do formatu płytę mocujemy na metalowej konstrukcji, używając także blachowkrętów. Następnie na krawędzi konstrukcji mocujemy profile narożne, a całość umacniamy zszywkami, wbijanymi specjalnym tackerem. Połączenia ściany z półką umacniamy specjalną taśmą samoprzylepną z włókna szklanego.

Teraz pozostaje nam jedynie wykończyć półkę. Na całość nanosimy gips szpachlowy, maskując taśmę z włókna szklanego, połączenia płyty z profilami narożnymi. Wcześniej metalowe elementy warto pokryć preparatem antykorozyjnym, by po jakimś czasie na półce nie wystąpiły rdzawe zacieki.

Kiedy szpachla dobrze wyschnie, szlifujemy całość do osiągnięcia idealnie gładkiej powierzchni. Odpylamy i czyścimy powierzchnię, szykując ją pod warstwę zewnętrzną. W zależności od pomieszczenia i tego, jak zaplanowana jest aranżacja wnętrza, półki wykańczamy malując je farbą, standardową powłoką bądź strukturalną, układamy nań płytki ceramiczne lub tapetujemy.

Należy pamiętać, że gips, który jest składnikiem płyt i masy szpachlowej jest materiałem bardzo chłonnym. Dlatego powierzchnię powinniśmy pokryć preparatem gruntujacym, który sprawi, że farba czy tynk dekoracyjny, a także klej do płytek, będą się dobrze trzymać.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie