Start Arrow Finanse i prawoArrow Jak zmniejszyć koszty kredytu hipotecznego?

Jak zmniejszyć koszty kredytu hipotecznego?

W internecie można znaleźć setki pytań klientów, którzy zastanawiają, jak zmniejszyć koszty zaciągniętego kredytu hipotecznego. Również do doradców finansowych zgłaszają się kredytobiorcy nieradzący sobie ze spłatą zobowiązań.

Co zrobić, aby rata kredytu nie była zbyt dużym obciążeniem budżetu domowego?

Sposobów na załagodzenie trudności z regulowaniem zobowiązań jest wiele. Cześć z nich zapisana jest nawet w umowach kredytowych, a część to wynik możliwości, jakie daje nam rynek finansowy.

Jednym z najprostszych sposobów obniżenia wysokości raty, jest wydłużenie okresu spłaty kredytu hipotecznego. To opcja możliwa tylko wtedy, jeśli kredyt nie był zaciągnięty na maksymalny, dopuszczalny w danym banku czas. Możemy wtedy podpisać aneks do umowy, dzięki któremu rozłożymy spłatę pożyczki na dłuższy okres i obniżymy tym samym miesięczną ratę kredytu. Niestety – zwiększymy też jego całkowite koszty.

Zdaniem eksperta – Michał Krajkowski z Domu Kredytowego Notus:
Jeżeli spłacamy kredyt dłużej, naliczane odsetki będą znacznie wyższe. Podobnie dzieje się, kiedy zmieniamy system spłaty pożyczki. Z rat malejących przechodzimy na raty równe i obniżamy miesięczne płatności, ale zwiększamy też łączne koszty całego kredytu.

Do kantoru, albo na wakacje

Szeroką grupę kredytobiorców stanowią klienci, którzy zadłużyli się w obcej walucie. Sposobem na problemy ze spłatą zobowiązań może być dla nich kupno waluty w innym banku albo w kantorze.

Zdaniem eksperta – Michał Krajkowski:
Możemy oszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, jeśli walutę będziemy nabywać samodzielnie, a nie w swoim banku, często po bardzo wysokich kursach sprzedaży. Spłacanie kredytu walutą zakupioną w innej instytucji gwarantuje nam obowiązujące prawo przyjęte przez parlament w zeszłym roku.

Część banków oferuje także inne, niestandardowe rozwiązania, ułatwiające kredytobiorcom spłatę zobowiązań. Jednym z nich są wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty pożyczki na określony czas – od jednego miesiąca do pół roku. W zależności od banku można odłożyć termin płatności albo całej raty, albo wyłączanie jej części kapitałowej.

Przesunięta w czasie rata nie zostanie doliczona do kolejnej, co znaczy, że nie staniemy przed koniecznością uiszczenia podwójnej opłaty po upływie wakacji kredytowych. Zawieszona rata zostanie po prostu doliczona do kapitału i zwiększy tym samym przyszłe comiesięczne zobowiązanie klienta. Warunkiem skorzystania z tego przywileju jest jednak dotychczasowa terminowa spłata kredytu.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
JAKIE SĄ INNE ROZWIĄZANIA?

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 31, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-10-25 14:29:07

narazie to ja dopiero kredyt bede brala, a zeby rata byla jak najnizsza to poszlam do open finance, oni sie znaja na rzeczy i wiedza gdzie najkorzystniej wziac kredyt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo