Start Arrow InstalacjeArrow Jak zmniejszyć koszty mieszkania?

Jak zmniejszyć koszty mieszkania?

Wyrobienie w sobie nawyków pozwalających na racjonalne i oszczędne użytkowanie mieszkania wymaga sporego samozaparcia – zwłaszcza, jeśli nie mamy w sobie zacięcia proekologicznego.

Mieszkać oszczędnie

Do zmiany codziennych przyzwyczajeń powinien nas jednak nakłonić chociażby czynnik ekonomiczny. Oto kilka wskazówek pozwalających połączyć przyjemne – niższe koszty utrzymania – z pożytecznym, czyli dbałością o środowisko naturalne.

Po pierwsze woda

Za wszelka cenę powinniśmy pozbyć się cieknących kranów, spłuczek czy kaloryferów. Nawet niewielka nieszczelność to mnóstwo litrów zmarnowanej wody, za którą i tak musimy zapłacić. Z tego samego powodu, zamiast kąpieli w wannie lepiej, od czasu do czasu, wziąć krótki prysznic, a naczynia zamiast pod bieżącą wodą zmywać w zlewozmywaku. Dodatkowe oszczędności przyniesie wyposażenie instalacji wody ciepłej w nowoczesne regulatory temperatury. Dzięki nim będziemy mieli dostęp do wody o wymaganej temperaturze, a jednocześnie o około 30% zmniejszymy ilość ciepła potrzebnego do jej podgrzania.

Ogrzewanie oszczednosci

Wydatki na ogrzewanie mogą nadwyrężyć niejeden domowy budżet. Jeśli posiadamy w domu grzejniki to warto wyposażyć je przynajmniej w zawory termostatyczne. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy odrobinę cennej energii, ale także będziemy mogli dostosować temperaturę w każdym pomieszczeniu do indywidualnych preferencji współdomowników. – Największe oszczędności uzyskamy montując w domu cyfrowy system sterujący ogrzewaniem – mówi Andrzej Majewski z firmy TECE – Można je zaprogramować w sposób pozwalający na dopasowanie właściwej temperatury w każdym pomieszczeniu do pory dnia, konkretnej godziny, czy dnia tygodnia. Poza tym są niezwykle precyzyjne i gwarantują pełną optymalizacje układu grzewczego. Z nadmiarem domowego ciepła lepiej nie przesadzać. Obniżenie temperatury w domu o jeden stopień C pozwala na zmniejszenie zużycia energii nawet o 5%. Aby maksymalnie wykorzystać moc instalacji, grzejniki powinny być całkowicie odsłonięte – przynajmniej zimą. Poza tym warto za nimi założyć specjalne ekrany, które będą kierować ciepłe powietrze do wnętrza pomieszczenia.

Gotowanie

W trackie gotowania powinniśmy zwracać uwagę na to, aby płomień palnika ogrzewał tylko dno garnka (przykrytego!). Zbyt duży ogień to tylko niepotrzebna strata gazu. W trakcie przygotowania posiłków, gotujmy tylko tyle wody ile jest nam potrzebne, a podczas korzystania z piekarnika, nie otwierajmy go zbyt często. Każde uchylenie drzwiczek zwiększa zużycie energii o około 10-20%. Podobna sytuacja dotyczy lodówki.

Oświetlenie i urządzenia elektryczne

Świetlówki energooszczędne zużywają pięciokrotnie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Dlatego do ich wymiany nie trzeba specjalnie zachęcać. Nie zwalnia nas to oczywiście z obowiązku gaszenia niepotrzebnego oświetlenia w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Nie powinniśmy też stosować intensywnego światła tam gdzie nie jest to konieczne – np. w przedpokoju, ani kupować lamp z abażurami, zbytnio tłumiącymi światło. Ilość zużywanej energii przez urządzenia elektryczne domowego użytku jak chociażby pralkę czy zmywarkę zależy z kolei od tzw. klasy energooszczędności. To ona powinna być jednym z głównych czynników decydującym o zakupie tego a nie innego urządzenia.

Wentylacja i wietrzenie

Skuteczna wentylacja i przepływ powietrza ma po pierwsze wpływ na samopoczucie domowników, ale jednocześnie pozwala uniknąć wystąpienia w mieszkaniu wilgoci, pleśni i grzybów. Okna powinny być wyposażone w nawiewniki. Jeśli ich nie posiadają, warto ustawiać je od czasu do czasu w pozycji tworzącej mikroszczelinę. Zbyt szczelne zamknięcie przerywa dopływ świeżego powietrza do mieszkania i może być przyczyną gromadzenia się na szybach pary wodnej – pojawiającej się np. w trakcie intensywnego gotowania. Jeśli chcemy wywietrzyć mieszkanie to tylko przez krótką chwilę i przy pełnym otwarciu okien. Powietrze zostanie wówczas wymienione, a jednocześnie nie wyziębimy mieszkania. Zanim rozpoczniemy wietrzenie powinniśmy też zakręcić termostaty pokojowe przy kaloryferach. Zwłaszcza, jeśli w mieszkaniu znajdują się podzielniki ciepła. Nie zapominajmy też o corocznej kontroli drożności wszystkich kanałów wentylacyjnych.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje