Start Arrow InstalacjeArrow Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Po zimie pozostał mi jedynie… niebotyczny rachunek za ogrzewanie. Zastanawiam się nad wymianą instalacji. Może kocioł kondensacyjny? Nie wiem. Co radzicie?

Wskazówek, jak oszczędzać na ogrzewaniu, udziela ekspert firmy Junkers:

Wydatki na energię gospodarstw domowych to w głównej mierze koszty ogrzewania, które z roku na rok zwiększają się ze względu na stale rosnące koszty gazu ziemnego, prądu czy paliw stałych. Mitem jest, że w mieszkaniu lub w domu we wszystkich pomieszczeniach powinno być tak samo ciepło. Temperatura pokojowa nie powinna wynosić więcej niż  20° C, w nocy powinna być obniżona o przynajmniej 5° C. Każdy zaoszczędzony stopień temperatury przynosi oszczędności do ok. 6 % kosztów ogrzewania.

Grzejniki nie powinny być zasłonięte firanami lub meblami. Muszą one oddawać bez przeszkód ciepło do pomieszczenia. Zaoszczędzony w ten sposób stopień temperatury, to spadek kosztów ogrzewania. Jest to nie tylko oszczędność dla naszego portfela, ale także dobry wybór dla naszego zdrowia. Faktem jest, że stare kotły grzewcze, które pracują już dziesięć lub więcej lat, to bez wątpienia jedne z najsłabszych punktów energooszczędnego systemu ogrzewania. Szacuje się, że zużywają one o około 40% więcej energii niż nowe rozwiązania.

Dlatego warto zastanowić się nad wymianą konwencjonalnego systemu grzewczego na energooszczędny kocioł kondensacyjny. Jego koszt zwróci się już po 2-3 lata użytkowania, a mając na uwadze fakt, że ich eksploatacja wynosi aż 16 lat, nie jest to duża inwestycja. Jeszcze większe oszczędności uzyskamy dzięki przejściu na technikę kondensacyjną w połączeniu z instalacją solarną. W przypadku planowanego montażu systemu solarnego (z kolektorami słonecznymi) warto zwrócić uwagę, czy i jak kocioł będzie współpracował z tym systemem. Kolektory słoneczne pozwalają na zaoszczędzenie energii potrzebnej do ogrzania wody – od 60 % kosztów zimą do 100 % latem.

Aranżując naszą nieruchomość warto pamiętać, że bardzo energooszczędnym rozwiązaniem jest zastosowanie pomp ciepła, które pozwalają pozyskać ciepło z wnętrza ziemi lub powietrza minimalizując nasze wydatki.

(Energooszczędne systemy grzewcze to sposób na mniejsze rachunki)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje