Start Arrow InstalacjeArrow Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Czy świetlówki kompaktowe rzeczywiście są takie energooszczędne? Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu? – zastanawia się nasz czytelnik.

Ekspert JUNKERS odpowiada:

Odpowiednie oświetlenie domu i jego otoczenia nie musi wiązać się z wysokim zużyciem energii. Wystarczy zadbać o odpowiedni dobór źródeł światła, ich rozmieszczenie i wykorzystanie. Po pierwsze powinniśmy wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne świetlówki lub halogeny. Dzięki świetlówkom zaoszczędzimy aż do 80% energii elektrycznej.

Mitem jest, że świetlówki są nieładne, a ich wymiana wiąże się z koniecznością wymiany lampy. Nowoczesne świetlówki występują w bardzo różnych kształtach (także identycznym jak tradycyjna żarówka), każdy może dobrać taką, jaka mu odpowiada. Dodatkowo są one wyjątkowo trwałe – działają średnio od 6 000 do 15 000 godzin, czyli od 6 do 15 razy dłużej niż tradycyjne żarówki.

Dzięki energooszczędnym żarówkom halogenowym zaoszczędzimy do 30% energii elektrycznej. Firma OSRAM ma w swojej ofercie energooszczędne halogeny, które dzięki swoim kształtom i trzonkowi mogą bezpośrednio zastąpić tradycyjne żarówki. Działają one co najmniej dwukrotnie dłużej (2000 godzin) i pobierają o 30% mniej energii niż tradycyjne żarówki. Wysokość rachunków za elektryczność jest także często uzależniona od naszych przyzwyczajeń i potrzeb.

Dlatego drugim ważnym krokiem jest właściwe rozplanowanie stref oświetleniowych w mieszkaniu. Dzięki czemu nie musimy oświetlać całego pomieszczenia, a tylko to miejsce gdzie faktycznie pracujemy lub odpoczywamy. Po trzecie, „nieekonomicznie” jest zapominanie o wyłączeniu światła w momencie gdy wychodzimy z pokoju. Ważne jest także odpowiednie rozplanowanie kontaktów w ciągach komunikacyjnych. Unikniemy w ten sposób sytuacji gdy po wejściu po schodach na górę domu nie możemy zgasić światła, ponieważ … włącznik znajduje się na parterze.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje