Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Jak zrobić drewniany stojak na rower? DIY

Jak zrobić drewniany stojak na rower? DIY

Zrób sam drewniany stojak na rower. Po powrocie do domu z rowerowej wycieczki będziesz mógł odstawić bezpiecznie swój pojazd. Gustowny stojak to świetne rozwiązanie do przechowywania w sezonie roweru czy hulajnogi, bez ryzyka uszkodzenia sprzętów.

Po powrocie do domu chcesz odstawić swój sprzęt w bezpieczne miejsce, ale ze względu na jego rozmiary nie zawsze jest to proste…

Po powrocie do domu chcesz odstawić swój sprzęt
w bezpieczne miejsce, ale ze względu na jego rozmiary nie zawsze jest to proste…

Mamy rozwiązanie!

Mamy rozwiązanie! Wystarczy odrobina chęci, trochę czasu oraz dobre narzędzia, aby skonstruować drewniany stojak na rower, hulajnogę czy inne podobne sprzęty.

Potrzebne miejsce:
Wysokość  78 cm / szerokość 100 cm / głębokość 44 cm.

Lista materiałów:
Drewno:
– 2 listwy o długości 2 m, (34 x 54 mm), drewno świerkowe, na listwy poprzeczne,
– 1 listwa o długości 2,5 m, (34 x 54 mm), drewno świerkowe, na ramę,
– 2 listwy o długości 2,5 m, (38 x 38 mm), drewno świerkowe, na uchwyty do roweru,
Wkręty:
– 40 wkrętów do drewna, ocynkowanych (5,0 x 70 mm).
Farba:
– 0,75 l farby do drewna, odpornej na wpływ warunków atmosferycznych, kolor wedle uznania (w przypadku naszego projektu: błękitny).

Lista narzędzi:
– akumulatorowa piła uniwersalna PST 10,8 LI firmy Bosch,
– wiertarko-wkrętarka akumulatorowa PSR 10,8 LI-2 firmy Bosch,
– akumulatorowa szlifierka uniwersalna PSM 10,8 LI firmy Bosch i papiery ścierne,
– system natryskowy PFS 3000-2 firmy Bosch.

Osprzęt:
– wiertło do drewna (4 mm),
– rękawice robocze,
– brzeszczot do wyrzynarek T308 BF firmy Bosch.

Inne:
– kątownik nastawny,
– ołówek,
– szpatułka,
– 1 tuba szpachlówki uniwersalnej,
– haki (ilość wedle uznania).

Stopień trudności: średni.
Czas: ok. 2 godziny plus czas schnięcia i czas poświęcony na zakup materiałów.

Jak zrobić drewniany stojak na rower krok po kroku:

stojak na rower - jak zrobic(1)

Krok 1

Na początku należy zaznaczyć, jak mają być przycięte listwy drewniane na ramę (34 x 54 mm) oraz listwy na uchwyt do rowerów (38 x 38 mm). Do wykonania ramy należy przyciąć z dwóch listew o długości 2 m cztery długie listwy poprzeczne na tył i część dolną (każda o długości 92 cm), z wąskiej listwy o długości 2,5 m dwie listwy narożne (każda o długości 78 cm) oraz dwie boczne listwy na część dolną (każda o długości 43,5 cm).

Do wykonania uchwytów należy przyciąć z dwóch szerszych listew o długości 2,5 m osiem listew, każda po 57 cm, które po obu stronach muszą być ścięte pod kątem 45 stopni. Najlepiej posłużyć się przy tym kątownikiem nastawnym.

stojak na rower - jak zrobic(2)

Krok 2

Przy użyciu akumulatorowej piły uniwersalnej PST 10,8 LI firmy Bosch przyciąć listwy drewniane do zaznaczonej wcześniej długości. Dla większego bezpieczeństwa najlepiej zamocować listwy do ławy roboczej i stosować przy pracy rękawice robocze.

stojak na rower - jak zrobic(3)

Krok 3

Teraz można przystąpić do budowy ramy stojaka. Zgodnie ze schematem projektu trzeba ułożyć obok siebie cztery długie listwy poprzeczne, z których powstanie tył i dół stojaka, dwie dłuższe listwy boczne oraz dwie boczne listwy na spód. Kolejny krok to wywiercenie otworów przy użyciu wiertarko-wkrętarki akumulatorowej PSR 10,8 LI-2 firmy Bosch z wiertłem do drewna (4 mm).

Po wywierceniu należy zmontować wszystkie części stojaka, używając wiertarko-wkrętarki akumulatorowej i wkrętów do drewna. Łby wkrętów powinny być całkowicie zagłębione w materiale. Później miejsca te zostaną zaszpachlowane.

stojak na rower - jak zrobic(4)

Krok 4

Pomiędzy środkową listwą poziomą z tyłu, a dolną listwą z przodu należy teraz zamontować osiem listew ściętych pod kątem 45 stopni. Listwy te utworzą zatoczki do parkowania rowerów i hulajnóg.

Zanim jednak przystąpisz do skręcania elementów, pamiętaj o wywierceniu otworów zgodnie ze schematem projektu. Dzięki temu zatoczki będą miały taką samą szerokość. Do tego celu możesz ponownie użyć wiertarko-wkrętarki akumulatorowej PSR 10,8 LI-2 wyposażonej w wiertło do drewna (4 mm).

Następnie przykręć listwy do ramy.

stojak na rower - jak zrobic(5)

Krok 5

Po zamocowaniu listew należy zaszpachlować miejsca łączenia elementów: użyj szpachlówki uniwersalnej, która nadaje się także do drewna. Następnie starannie oszlifuj zaszpachlowane miejsca – zrobisz to z łatwością przy użyciu akumulatorowej szlifierki uniwersalnej PSM 10,8 LI firmy Bosch.

stojak na rower - jak zrobic(6)

Krok 6

Pora na kolor! Stojak będzie wyglądał jeszcze ładniej, jeśli go pomalujesz. Do malowania możesz użyć systemu natryskowego, np. PFS 3000-2 firmy Bosch, który zapewnia równomierne pokrycie: ustaw „strumień okrągły” i maluj kolejno listwę za listwą, a następnie pozostaw do wyschnięcia – Twój kolorowy stojak jest już gotowy. Możesz teraz dodatkowo zamocować do niego haki, na których potem zawiesisz kaski i inne akcesoria. W ten sposób zyskujesz dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Wskazówka: aby zapewnić optymalny rezultat malowania, przy nanoszeniu farby należy zachować odległość ok. 25 cm (jest to mniej więcej szerokość dwóch dłoni).

Twój osobisty stojak rowerowy jest już gotowy!

Nie pozostaje zatem nic innego, jak wybrać się na wycieczkę rowerową, po której zaparkujesz swój wehikuł w bezpiecznym miejscu!

Nie pozostaje zatem nic innego, jak wybrać się na wycieczkę rowerową, po której zaparkujesz swój wehikuł w bezpiecznym miejscu!

Następna »

Autor: Eksperci marki Bosch
Zdjęcia: Bosch

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 3, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty