Start Arrow OgródArrow Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie?

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie?

W moim ogrodzie pojawiły się ślimaki, jest ich znacznie więcej niż w zeszłym roku. Posadziłam niedawno nowe rośliny, boję się, że mi je zniszczą. Macie jakieś skuteczne sposoby na pozbycie się ślimaków? Ja próbuję działań z cyklu „dobre rady babuni”, ale na niewiele się one zdają…

Bogdan Stachulec, ekspert ogrodnictwa z serwisu e-HORTICO.pl – internetowy sklep ogrodniczy:

slimakŚlimaki w ostatnich latach osiągnęły tak dużą liczebność, że stały sie bardzo poważnym zagrożeniem dla upraw w naszych ogrodach. Szczególnie dużą liczebność w ostatnich latach osiągnęły wszystkożerne pomrowy, których zdjęcie lub rysunek można znaleźć na praktycznie każdym środku ochrony roślin przeznaczonym do zwalczania ślimaków. Jego wygląd ( dla wielu osób odrażający ) jak i żarłoczność ( straty w uprawie ) dostatecznie motywują właścicieli przydomowych ogrodów do ich zwalczania.

Jedną z metod zwalczania ślimaków jest ich wyłapywanie i ich niszczenie. Do tego celu mogą nam służyć deski, dachówki itp. Ustawiamy je w taki sposób aby panujący tam spokój, cisza i cień były odpowiednio atrakcyjne dla ślimaka. Codziennie odkrywając te miejsca można wyłapać kilkanaście sztuk ślimaków.

Innym sposobem jest szeroki pojemnik z jasnym piwem zakopany w ziemi. Brzeg pojemnika powinien być na jednym poziomie z ziemią. Przywabione ślimaki wpadają do środka i topią się w nim.

Jeszcze kilka lat temu powszechnym sposobem było wysypywanie soli, której zadaniem było odwodnienie ciała ślimaka. W tej chwili praktyki takie są niewskazane ze względu na dowiedzioną szkodliwość na roślin.

Metoda chemiczna to aplikacja preparatów ślimakobójczych. Nowe preparaty są bardziej ekonomiczne (większa wydajność przy podobnej cenie) i nowocześniejsze (usunięcie takich wad jak np. podatność na wilgoć ). Dużą zaletą preparatów jest niebieski kolor przez co są niewidoczne dla ptaków. Z racji na większą wydajność środków zwalczających ślimaki przed aplikacją zapoznajmy się dokładnie z etykietą – instrukcją stosowania.

Metoda biologiczna, preparat Nemaslug wskazana jest przy uprawach ekologicznych.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty