Start Arrow Budowa domuArrow Jaka wilgotność drewna na dach?

Jaka wilgotność drewna na dach?

Czytałem, że drewno na więźbę powinno mieć 18% wilgotności. Tymczasem w hurtowniach i tartakach– a zwiedziłem ich wiele – bardzo trudno dostać takie drewno. Sprzedawca poinformował mnie, że drewno „samo wyschnie” na wybudowanej więźbie. Czy to prawda?

wilgotnosc drewnaDrewno stosowane do budowy konstrukcji więźby dachowej musi być odpowiednio przygotowane, w szczególności chodzi tu o prawidłową impregnację materiału. Najbardziej skuteczną metodą zabezpieczenia drewna jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa, stosuje się jednak również impregnację polegającą na malowaniu, natryskiwaniu lub kąpieli elementów w roztworze z impregnatem. Przy metodach malowania i natrysku wilgotność drewna powinna być niższa niż 18%, impregnat wnika maksymalnie na 1-2 mm. Przy metodzie zanurzeniowej optymalna wilgotność to 25% a maksymalna głębokość wnikania to około 3 mm. W przypadku metody ciśnieniowej uzyskujemy całkowite przeniknięcie środka impregnującego przez drewno.

Drewno samo wyschnie, ale trwać to może nawet kilka miesięcy. Proszę zwrócić jednak uwagę, że stanie się tak wyłącznie jeżeli poddasze jest nieużytkowe. W przeciwnym razie drewno ukryte w połaci dachu, nawet prawidłowo wentylowanej, nie ma szans na osuszenie.

Drewno powinno być wysuszone przed budową dachu jeszcze z jednego powodu. Materiał wysychając kurczy się, co może powodować rozluźnienia połączeń więźby.

Marta Hawrylak – DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty