Start Arrow Warto poznać - prezentacje firmArrowCiekawostkiArrow Jaki będzie Dom Przyszłości?

Jaki będzie Dom Przyszłości?

Wielu z nas bardzo często zastanawia się jak nasze życie będzie wyglądało za kilka lub kilkanaście lat. Czy nowe technologie będą nam sprzyjać? Dom Przyszłości stworzony przez Microsoft to próba odpowiedzi na to pytanie.

Jeśli chodzi o stronę techniczną, jest to model domu wybudowany w skali 1:1, będący częścią centrum wykonawczego firmy. Przedstawia on, jak może wyglądać życie człowieka za 5-10 lat, jeśli wszystkie urządzenia, które dziś są tylko projektami wejdą do codziennego użytku. Główną ideą projektu jest pokazanie, że relacje między człowiekiem a maszyną mogą z czasem stać się bardziej naturalne. Komputery już dzisiaj są narzędziem pomagającym szybciej otrzymywać informacje i podejmować lepsze decyzje. Według naukowców z Microsoftu za parę lat granica między światem realnym a wirtualnym zatrze się jeszcze bardziej.

(Z zewnątrz Dom Przyszłości przypomina każdy inny dom jednorodzinny.)

Microsoft zapewnia, że jeżeli ich wizje dotyczące przyszłości zostaną zrealizowane, to technologia stanie się naszym partnerem, a nie służącym – tak jak ją dzisiaj często postrzegamy. Pomoże nam ona żyć zdrowiej i oszczędniej, lepiej poznać otaczający świat i łatwiej utrzymywać kontakty z innymi ludźmi.

Ostatnie duże zmiany w Domu miały miejsce pod koniec 2009 roku. Nowe elementy zostały podzielone na trzy obszary tematyczne:

Bardziej naturalne interakcje między człowiekiem a technologią

Relacje człowiek-komputer mają stać się bardziej płynne i wyjść poza stereotyp porozumiewania się z komputerem za pomocą myszki i klawiatury. Niektóre z proponowanych projektów to:

  • Pokój nastolatka zmieniający wystrój w zależności od jego humoru. Dzieje się to za pomocą wirtualnej tapety na ścianach zapewniającej mu dostęp do portali społecznościowych i innych form rozrywki w Internecie – również z wykorzystaniem technologii 3D.

(Wirtualna tapeta zapewni rozrywkę starszemu dziecku.)

  • Tworzenie wirtualnej scenerii przy stole w jadalni – idealne na przykład podczas przyjęcia dla dzieci. Jedną z atrakcji dla małych gości jest animowany samolocik poruszany za pomocą ruchów dłoni.
  • Pomoc w kuchni – przepisy wyświetlane na blacie kuchennym i odczytywane na głos przez komputer

(Książka kucharska to przeżytek – inteligentny blat podpowie, jak przyrządzić ulubione dania)

Inteligentne rozwiązania na co dzień

Komputer ma stać się asystentem, a nie narzędziem. Ma prezentować informacje w efektywny sposób, o najwłaściwszej porze. Oto kilka przykładów:

  • Technologia pilnująca zdrowia domowników. Ozdobna taca w przedpokoju pełni podwójna rolę – pomaga ładować urządzenia przenośne oraz odczytuje zapisane na nich informacje. Można ją zsynchronizować z kontem Microsoft HomeVault, co pozwoli np. odczytać wyniki treningu (tętno, ilość spalonych kalorii itd.) ze specjalnego zegarka i dokonać ich analizy.

(„Technologia nie zastąpi lekarza, ale może pomóc lepiej kontrolować stan zdrowia)

  • Dostarczanie spersonalizowanych informacji z różnych źródeł z całego świata. Mogą one być przeglądane za pomocą wszystkich urządzeń w domu. Dostarczane treści są spersonalizowane i wzbogacane o sugestie kreowane na podstawie dotychczasowych preferencji.

(Szybki dostęp do informacji to jedna z głównych idei Domu Przyszłości)

  • Sposoby na życie bardziej ekologiczne i oszczędne. Źródła światła pobierające małą ilość energii i czujniki wyłączające światło w pustym pokoju mogą zdecydowanie odciążyć budżet. Domowe rośliny mogą zostać zaopatrzone w specjalne czujniki informujące, kiedy roślina powinna zostać podlana lub przesadzona.

(Technologia pomoże nam lepiej zarządzać zużyciem energii)

Połączenie świata wirtualnego z realnym

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii granica między tym co realne, a tym co wirtualne zacznie powoli się zacierać. Z pewnością zapewni to niezapomniane wrażenia użytkownikom. Przykładowe realizacje to:

  • Inteligentne ramki na zdjęcia. „Same” decydują o wyświetlanej zawartości. Na przykład – jeśli któryś z domowników postawi obok nich miniaturę wieży Eiffla zakupioną podczas rodzinnej wycieczki, zaczynają prezentować zdjęcia z wyjazdu w formie pokazu slajdów.

(To nie czary, inteligentna ramka potrzebuje tylko drobnej podpowiedzi, jakie zdjęcia ma wyświetlać)

  • Rodzinna „tablica informacyjna” – po zbliżeniu magnesu z z reklamą pobliskiej pizzerii wyświetla polecane danego dnia specjalności
  • Możliwość zwiedzania ulubionej galerii sztuki bez wychodzenia z domu. Pomoże nam w tym blat stołu i ukryta w nim specjalna technologia. Pozwoli ona również dopasować oświetlenie odpowiednie do nastroju przeglądanych dzieł sztuki.

(Obcowanie z kulturą bez wychodzenia z domu? Możliwe, i wcale nie chodzi tu o oglądanie telewizji!)

Od momentu powstania w 1994 roku, Dom Przyszłości jest miejsce nieustających eksperymentów. Jego wnętrze ulega ciągłym zmianom. Te z pomysłów, które wchodzą do użytku w użyciu codziennym ustępują miejsca nowym technologiom. Dom nie jest dostępny dla zwiedzających. Odwiedzany był jedynie przez partnerów firmy i ważne osobistości ze świata polityki.

Zdjęcia: Microsoft News Center

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty