Start Arrow Wiadomości Arrow Jaki był zeszłoroczny rynek nieruchomości?

Jaki był zeszłoroczny rynek nieruchomości?

W zeszłym roku można było obserwować ożywienie na rynku nieruchomości. Był to stosunkowo dobry czas zarówno dla deweloperów, jak i potencjalnych klientów. Już pierwsza połowa roku zakończyła się dobrymi wynikami, w związku z czym zaczęły pojawiać się nowe inwestycje, a istniejące są rozbudowywane o kolejne etapy.

Według danych publikowanych przez GUS, w już pierwszych pięciu miesiącach roku wydano pozwolenia na budowę ponad 61 tys. mieszkań, czyli o 14,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2013. Z kolei liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 23,8 proc.

Osiedle Rozalin

Przystępne ceny – dostępne kredyty

W III kwartale 2014 roku na rynku nieruchomości odnotowano bardzo wysoki poziom sprzedaży. Z raportu firmy Reas wynika, że taka sytuacja utrzymuje się już piąty kwartał z rzędu. Tak wysoka liczba transakcji nie była notowana od początku roku 2007, który był rekordowy.

W zeszłym roku zanotowaliśmy wyraźny wzrost sprzedaży. Klienci najczęściej wybierają domy parterowe w zabudowie bliźniaczej, chociaż także największe i najdroższe domy wolnostojące znajdują swoich amatorów – mówi Dawid Sztandera, prezes zarządu firmy Novum Plus, która w podpoznańskim Lusówku realizuje Osiedle Rozalin.

Na wzrost sprzedaży mieszkań wpłynął między innymi fakt, że od stycznia zeszłego roku weszła w życie znowelizowana Rekomendacja „S”, która dotyczy reguł przydzielania kredytów hipotecznych. Od początku roku na przyznanie kredytu możemy liczyć tylko wtedy, gdy posiadamy minimum 5 proc. wkładu własnego. Z roku na rok wkład będzie musiał być coraz większy, aż w roku 2017 wyniesie 20 proc. W roku 2015 ubiegając się o kredyt będziemy musieli posiadać 10 proc. wkładu własnego, dlatego też sprzedaż nieruchomości utrzymuje się na stabilnym poziomie.

Istotny jest fakt, iż oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło i utrzymuje się na korzystnym poziomie, co znacząco wpływa na ich dostępność. W Poznaniu przy kredycie z wysokim wkładem własnym (25 proc.) wynosi ono 3,88 proc., natomiast z najniższym – średnio 4,34 proc.

Do zakupu zachęcają także stabilne i relatywnie niskie ceny nieruchomości. Z zestawień wynika, że średnia kwota, jaką trzeba zapłacić za metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim w Poznaniu wynosi ok. 4800 zł brutto. Natomiast pod Poznaniem zapłacimy jeszcze mniej. Na Osiedlu Rozalin w Lusówku można kupić połowę bliźniaka (82 mkw.) z działką o wielkości 239 mkw. za około 270 tys. zł.

Możliwości dla młodych

W zeszłym roku na sytuację na rynku nieruchomości miał wpływ również wprowadzony w styczniu rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Przewiduje on pomoc państwa tylko wtedy, gdy decydujemy się na zakup nowo wybudowanego mieszkania lub domu. Młodzi ludzie mogą liczyć na dość dużą pomoc, w zależności od liczby dzieci, państwo dopłaci do kredytu od 10 do 20 proc. ceny kupowanej nieruchomości. Co ważne, z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że deweloperzy dostosowują ceny przeciętnych nieruchomości do limitów ustalonych przez program i włączają do swoich ofert segment tzw. mieszkań popularnych.

Jedną z inwestycji, która została dostosowana do wymogów rządowego programu MDM jest realizowane w podpoznańskim Lusówku, w gminie Tarnowo Podgórne, Osiedle Rozalin. – Korzystając z dopłat przyznawanych w ramach rządowego programu, młodzi ludzie mogą sobie pozwolić nie tylko na zakup dwupoziomowego mieszkania z ogródkiem, które jest częścią domu w zabudowie bliźniaczej, ale również niewielkich domów wolnostojących – mówi Dawid Sztandera, prezes zarządu firmy Novum Plus, która realizuje Osiedle Rozalin. – Nawet najmniejszy proponowany przez nas lokal zapewnia wszystkie wygody związane z posiadaniem własnego domu. Jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie komfort, funkcjonalność oraz walory posiadania własnego „kawałka ziemi” – dodaje.

Źródło:Novum Plus

Novum Plus
Wszystkie komunikaty (7427)

Dodane przez: Novum Plus

Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 4, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty