Start Arrow Bez kategoriiArrow Jaki dom dla 4 osobowej rodziny?

Jaki dom dla 4 osobowej rodziny?

Rodzina to bardzo często klasyczne 2+2, rodzice i dwójka dzieci.

Dlatego oprócz kilku porad dla planujących dom dla swojej rodziny, która w docelowym modelu będzie miała 2+2 pragniemy przedstawić kilka projektów, które będą dobrze dopasowane do potrzeb takiej rodziny. Jeśli np. Małżeństwo planuje budowę domu, ale w pierwszym etapie nie planują dzieci, to mogą budować dom etapami, takie domy są w ofercie dom.pl, ale równocześnie każdy klasyczny projekt może być budowany etapami.  Najlepiej wybrać dom, który program mieszkalny (kuchnia, salon, sypialnia, łazienka) ma np. na parterze, a górę z dodatkowymi pokojami i częścią nocną wykończyć później, gdy rodzina się powiększy.  Rozważania nt domu są związane z ograniczeniami budżetowymi, które ma większość budujących. Przecież jeśli mamy budżet na dom to nie musimy wybierać domu, który zaspokoi nasze potrzeby, ale powinniśmy sięgnąć po projekt, który będzie odpowiedni stylem, wielkością i będzie dobrze spełniał funkcje reprezentacyjną i oddawał wyglądem marzenia właścicieli.

szczęśliwa rodzina przed własnym domem

szczęśliwa rodzina przed własnym domem

 

W przypadku jednak, gdy chcemy lub musimy skorzystać z opcji budżetowej lub opcji ograniczonego budżetu to warto zastosować kilka kryteriów, które pozwolą wybrać a później wybudować dom odpowiedni dla naszej rodziny.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze domu dla rodziny 2+2?

  1. Liczba i wielkość pokoi
  2. Liczba łazienek i toalet
  3. Podział domu na strefy: dzienną, nocną
  4. Pomieszczenia gospodarcze
  5. Komunikacja

Ad 1. Liczba i wielkość pokoi. Obecnie dominuje pogląd, że każdy powinien mieć własny kąt. Każde dziecko musi mieć własny pokój, a rodzice korzystają z jednego dużego pokoju.  Z powyższego wynika, że dom dla 2+2 powinien mieć 3 sypialnie; 2 pokoje przeznaczone dla dzieci i jeden pokój dla rodziców. Pokoje dla dzieci nie muszą być aż tak duże, w blokach to często jest 7-8 metrów kwadratowych, a domkach jednorodzinnych pokoje zaczynają się od 9 metrów i jest wystarczające. Im większe pokoje tym komfort większy. Należy zwrócić uwagę by te 9 metrów to była powierzchnia użytkowa.  Pokój lub bardziej sypialnia rodziców, w której będą przebywać 2 osoby musi być większy. Podwójne łóżko zajmuje 3,6 metra kwadratowego, więc wystarczająca wielkość dla takiego pokoju to 12 metrów kwadratowych.  Jeśli jednak pokój pełni również funkcje garderoby to wielkość sypialni musi być większa. Obecnie często wybieranym przez inwestorów jest rozwiązanie określane Master Bedroom, czyli sypialnia rodziców składająca się z: sypialni, prywatnej łazienki i garderoby.  Takie pomieszczenia razem zajmują 20 metrów kwadratowych lub więcej.

Ad 2.  Liczba łazienek i toalet. Przy dorastających dzieciach problemem staje się często dostęp do łazienki. Dlatego też warto przewidzieć tą sytuacje i wybrać projekt, który ma 2 łazienki. To wszystko po to by poranki nie były nerwowe i każdy zdążył do swoich obowiązków. Kosztowniejsze opcje typu: dodatkowa toaleta, podwójne umywalki w łazience itp., tylko zwiększą komfort użytkowania domu.

Ad 3. Podział domu na strefy: dzienną i nocną. To pomaga, zwłaszcza gdy godziny pracy rodziców są różne. Oddzielenie pokojów dzieci od sypialni też jest wskazane, zwłaszcza gdy dzieci są nastolatkami. Przez podział rozumiemy wydzieloną część dzienną do której należy salon, jadalnia, kuchnia i część nocna z łazienkami i sypialniami.

Ad 4. Pomieszczenie gospodarcze. Generalnie nie jest konieczne dla normalnego funkcjonowania rodziny 2+2, ale generalnie garaż lub inne pomieszczenie na narzędzia ogrodnicze, rowery zawsze się przyda.

Ad 5. Komunikacja. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt. Zwłaszcza wielkość wiatrołapu jest istotna, by można było zostawić tam okrycia wierzchnie i obuwie 4 osób.  Mniejsze znaczenie ma wielkość holu lub przedpokoju.  Należy pamiętać, że mogą spotykać się tam nawet 4 osoby jednocześnie. Szerokość 1,1 metra jest wystarczająca, ale zastawianie jej dodatkowymi meblami może być utrudnieniem w przemieszczaniu się

Powyżej omówiliśmy plan minimum dla 4 osobowej rodziny. Jednak tendencje wśród kupujących projekty są trochę inne. Inwestorzy lubią projekty z bardziej rozbudowanym programem funkcjonalnym.

Chcą mieć dodatkowy pokój gościnny, który jest wykorzystywane jako gabinet.

W przypadku domów parterowych jest to 4 pokoje plus salon, a w przypadku domów z poddaszem użytkowym lub domów piętrowych często wybierają domy z 5 pokojami i salonem. Dodatkowo poszukują domów ze spiżarkami, domów z pralnią.

Program minimalny projektu do się zmieścić w 80 metrach kwadratowych powierzchni użytkowej. Od 90 metrów kwadratowych można mówić o zaczynającej się komfortowych domach dla 4 osobowej rodziny. Im większe tym lepsze. Zazwyczaj powierzchnia takich domów mieści się w przedziale od 80 do 130 metrów kwadratowych.

 Jakie te projekty mogą być pokażemy na kilku przykładach.

Mogą to być projekty tanie w budowie. Takim projektem jest  ZA Dom w Michigan 2 CE .

Można o nim śmiało powiedzieć, że to taki nowoczesny kompaktowy dom. Posiada 4 przestronne pokoje i salon o powierzchni prawie 27 mkw. To wszystko w domku, który ma tylko 97 mkw. powierzchni użytkowej i 117 mkw. powierzchni netto. Prosta i elegancka bryła, nowocześnie rozwiązany układ funkcjonalny to główne atuty tego domu. Projekt spełnia najnowsze normy cieplne. Proste, sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, iż można go tanio postawić. Strefę dzienną tworzy: kuchnia połączona z salon.  Strefa nocna to trzy sypialnie i łazienka z wydzieloną pralnią. Elewacje frontowa jest skromna i zarazem reprezentacyjna. ZA Dom w Michigan 2 CE, to idealne rozwiązanie dla 4 osobowej rodziny, która chce pobudować dom funkcjonalny, przy okazji mieszcząc się w ograniczonym budżecie.

Mogą to być projekty do późniejszej rozbudowy. Projekt domu parterowego HP Colonel A CE to projekt wyróżniający się na rynku ze względu na możliwość wykorzystania poddasza na cele mieszkalne i względnie tanie koszty budowy związane z przewidzianym w projekcie dachem dwuspadowym i zwartą bryłą na planie prostokąta. Pokój rodziców, przy którym znajduje się prywatna garderoba i łazienka to atut i symbol nowoczesnego projektowania. Pomieszczenie techniczne w którym można umieścić piec gazowy może być wykorzystywane również jako spiżarka. Dom jest ustawny, posiada dużą kuchnię, duży i ustawny salon i 3 pokoje.  W późniejszym okresie można zaadaptować poddasze nieużytkowe na potrzeby mieszkalne. Wówczas zyskacie kilkadziesiąt metrów dodatkowej powierzchni. Do czasu takiej adaptacji w miejscu schodów warto umieścić dużą szafę wnękową lub małą garderobę. Harmonijne i nowoczesne elewacje i pergola dodają urokowi całemu domowi. Zwarta bryła to również gwarancja oszczędności podczas użytkowania, tak projektuje się domy niskoenergetyczne. Dom posiada duży korytarz, w którym można zmieścić bez problemu schody na poddasze, lub dużą szafę lub ewentualnie powiększyć pokój rodziców, przesuwając ścianki działowe. Tak zaprojektowany korytarz umożliwia wygodną komunikację po całym domu. W ofercie występują jeszcze dwa nowocześniej wyglądające wersje projektu, z dachem 4-spadowym: jedna z dachem o kącie nachylania 30 stopni, która również nadaje się do późniejszej adaptacji poddasza na cele mieszkalne, oraz drugiej z dachem o kącie nachylenia połaci dachowych 25 stopni, która jest typową nowoczesną parterówką. Sympatyczny i praktyczny domek parterowy przeznaczony dla 4 osobowej rodziny.

Mogą ty być projekty w stylu nowoczesnym, takie jak projekt CPT HomeKONCEPT 3 CE (DOM CP1-03) . Ten projekt to przestronny dom parterowy z użytkowym poddaszem. Dach budynku jest dwuspadowy, a jego kalenica prostopadła w stosunku do wjazdu. Z zewnątrz uwagę przyciąga ciekawe rozwiązanie polegające na oddzieleniu bryły domu od garażu przy jednoczesnym zachowaniu architektonicznej całości. Takie rozwiązanie prezentuje się niezwykle nowocześnie i z pewnością zrobi wrażenie na osobach szukających oryginalnego projektu. Salon jest bardzo przestronny, ponieważ jego powierzchnia wynosi 44,68m2. W salonie znajduj się kominek, który potrafi stworzyć niepowtarzalny klimat. Ta strefa domu jest doskonale oświetlona światłem słonecznym, dzięki licznym przeszkleniom. Z salonu możemy dostać się na taras z tyłu domu. Taras jest częściowo zadaszony. To świetne miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Druga kondygnacja projektu CPT HomeKONCEPT 3 CE (DOM CP1-03) zawiera trzy pokoje. Dwa z nich są jednoosobowe, a ostatni jest dwuosobowy. Duża sypialnia znajdująca się po lewej stronie posiada swoją własną łazienkę. W projekcie jest ogrzewanie gazowe z piecem kondensacyjnym. Grzejniki kanałowe przy dużych przeszkleniach na parterze oraz tradycyjne grzejniki w pozostałych pomieszczeniach. Dwa kontrastowe kolory; biel i czerń świetnie razem współgrają.

Mogą to być domy parterowe, takie jak projekt HP Smart B CE .Koncepcja projektu parterowego o wielkości 104 mkw. powierzchni użytkowej. Na parterze znajduje się kuchnia, salon, 4 pokoje (w tym pokój rodziców z garderobą i oddzielną łazienką, łazienka i pomieszczenie techniczne. Ciekawa propozycja dla rodziny 4-6 osobowej. Dom tani w budowie. Rodzina projektów HP Smart charakteryzuje się dużym salonem, dużą kuchnią i 4 pokojami- sypialniami.

Lub projekty z użytkowym poddaszem. Takim projektem jest  Mój Dom Nad Potokiem CE

Mój Dom nad Potokiem CE to dom z użytkowym poddaszem.  Dbając o estetykę i wygląd postawiliśmy na elementy ozdobne dodające uroku całemu domowi, min. nowocześnie zadaszone wejście, okno horyzontalne w aneksie jadalnianym. Budynek umieściliśmy w tradycyjnej bryle na planie prostokąta, dzięki tym zabiegom będzie pasował na każdą działkę. Duże frontowe okna dodają całej bryle piękna, tworząc jeden z ładniejszych domów w kategorii domów o powierzchni około 110 metrów powierzchni użytkowej. Dom jest przeznaczony dla 4 osobowej rodziny. Na uwagę zasługuję b. nowoczesne rozwiązanie sypialni rodziców z garderobą i łazienką. Druga garderoba na poddaszu, to większy komfort dla pozostałych domowników i oczywiście większa łatwość w utrzymaniu porządku w sypialniach. Jest prosty i tani w budowie.

Oferta projektów dla rodziny 4 osobowej jest bardzo szeroka. Kilka tysięcy gotowych projektów domów z oferty dom.pl spełnia podstawowe i rozszerzone kryteria. Życzę dobrego wyboru.

Dodane przez: Piotr Wejman

Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 5, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty